katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

Lojze07

Meni tale gobica izgleda kot pšenična poprhnjenjka (Rozites caperata), po domače ciganček, ki jih je te dni kar veliko po naših gozdovih.

Počakaj(te) pa na g. Slavka - on je strokovnjak.

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

predvidevam, da je turek. Brezov - ali kateri drug?

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

jernej

Citat od: BubikolRamios dne 29 September 2009, 21:45
http://www.mushroomobserver.org/image/show_image/58407?obs=25866&search_seq=810093&seq_key=706510

Lokacija: Ljubno,Gorenjska,Bukov gozd, klobuk rahlo rumenkast, ne kot na fotografiji,
levo poskus prikaza trikotnih struktur na spodnji strani obročka (ni najbolje uspelo). Premer klobuka ~ 10 cm

Vnaprej hvala  za definicijo.

Ja na odgovor Slavkota boste morali malo počakati. Ima namreč ogromno dela, zato me je tudi prosil, da jaz odgovorim na takšna vprašanja. Če vas zadovolji moj odgovor je ta takšen. Na sliki je najverjetneje eden izmed kukmakov http://www.gobe.si/Mikologija/Agaricus . Verjamem, da je klobuk v resnici bolj belkast kot se vidi na sliki (sivkast?!). Če goba rumeni, močno diši po janežu bi lahko šlo za odsekanega ali tudi hostnega kukmaka morda tudi za katerega drugega. Pazit je potrebno na karbolnega kukmaka, ki v dnišču beta na ranjenih mestih močno in hitro porumeni. ta je namreč strupen.

jernej

Citat od: Lojze07 dne 30 September 2009, 15:39
predvidevam, da je turek. Brezov - ali kateri drug?

LP

Ja na sliki je turek.Da, jaz bi ga določil kot brezovega

lisjak

prosim za pomoč, mislim, da je na sliki ena od strupenih livk, ali pa tudi ne ?

jernej

Ne mislim, da gre za eno izmed polževk (debeli in razmaknjeni lističi)

lisjak

kaj je na sliki 63/zgoraj
zelo podobna ji je  Hygróphorus rússula, Zajetna polževka, medena voščenka
, vendar nisem videl nobene s klobukom večjim od 6 cm, je pa prijetnega vonja in nekoliko greni.

na sliki 63/spodaj pa bi vsaj po zelo močnem vonju rekel, da je Clitócybe odóra, Janeževa livka polževka, medena voščenka

lp



slavko

Obe gobi sta precej zdelani.

Kljub temu pa mislim, da je na zgornjih dveh slikah ena od golobic (Russula), najbolj mi je podobna krhki golobici (Russula fragilis), ki je strupena.

Na spodnji sliki pa je možno, da ste našli janeževo livko (Clitocybe odora), ki sta jo je potemnila mraz in suša.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

Danes sem pogledal v gozd, večinoma listnat, nm 240-280m, našel sem tudi neksj lisičk, očistno so zrasle po zadnem dežju, predvsem pa me zanima, kaj je na slikah A in B

A-bel klobuk na poškodovanih mestih porumeni, v dnišču beta pa ni opaziti rumene barve, zato mislim, da ni karbolni kukmak, mogoče je Agaricus essettei, Odsekani kukmak ?
B-prepričan sem, da je Laccaria amethystina, Vijoličasta bledivka
lp


slavko

A in B ste prav določili.

C je ena od čeladic (Mycena), verjetno nagubana čeladica (Mycena galericulata).

D je bolj stara in niso vidni vsi deli. Še najbolj mi je podobna polževkam (Hygrophorus), morda pesniška polževka (Hygrophorus poetarum).

E pa bo ena od korenovk (Collybia). Rjave pegice na klobuku ima strupena pegasta korenovka (Collybia maculata).

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

Tokrat me predvsem zanima ali imam golobičjo kolobarico in mraznice.

slika 68 in 69 mislim, da je Tricholoma columbetta, Golobičja kolobarnica 
Golobičjo kolobarnico sem že poskusil, vendar se mi nekaj gobic zdi sumljivih.
slika 68/zgoraj/levo - ta gobica je že precej stara in ima na klobuku nekakšne rdeče pikice
slika 68/zgoraj/desno - od ostalih se razlikuje po nekoliko tanjšem betu, zato mislim, da ni golobičja kolobarnica
slika 69/spodaj/levo - od ostalih se razlikuje po zelo dolgem betu, mogoče bi lahko bila vretenasta kolobarnica, čeprav pa je klobuk povsem enak kot pri golobičji kolobarnici
vse gobice pa imajo bel klobuk, krhko meso, kožica se da lepo olupiti, brez izrazitega vonja

na slikah 70 in 71 pa mislim da so Armillaria (Mraznice)
ne vem točno katera vrssta, po moje so to Armillaria gallica, rumenovenčna mraznica


slavko

Tudi jaz mislim, da bi na slikah 68 in 69 lahko bile golobičje kolobarnice.

Rdeče pike lahko nastopijo zaradi zmrzali in kasnejše odjuge. To je najbolj neprijetna zadeva, ki se v tem času pogosto dogaja. In ne vemo točno kako pogosto. Zato se izogibam nabirati gobe, ko nastopijo zmrzali.

Po moje pri mraznicah gre za severnjaško mraznico (Armillaria borealis), ki je tudi pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

Hvala za odgovor. Imam še nekaj nepoznanih gobic iz včerajšnjega gobarjenja.
Gobice na včerajšnji sliki (68/zgoraj) za vsak slučaj nisem uporabil, je možno, da gre za kakšno drugo vrsto, čeprav je zelo podobna golobičji kolobarnici, razlikuje se samo po tanjšem betu.
Zanima me tudi, za katere mraznice je značilno, da je bet ali obroček rumenkast, včeraj sem imel nekaj mraznic, kjer ni bilo sledu o rumeni barvi.
lp

slavko

Na prvih 4 slikaj je žaltava korenovka, roženosivi različek (Collybia butyracea, var. asema), ki je pogojno užitna.

Na spodnjih dveh slikah je črnomekinasta mraznica (Armillaria ostoyae), pogojno užitna.

Na zadnjih slikah pa je dežniček (Lepiota), mislim da je obuti dežniček (Lepiota clypeolaria), ki je neužiten.

Lep pozdrav,
Slavko

mateja

Pozdravljeni!
Pred par dnevi sem se sprehajala in nabrala, kar sem pač našla, pa me zanima, kaj je to:










Še od enkrat prej, ko ni bilo časa na forum dat:


(to imenujejo pri nas debelonožke, baje je užitna)



imamo pa tudi jetrenko, ki je bila pred časom takšna:

no, zdaj je zgnila.
A se to da "presaditi" še na kako drugo lokacijo? mogoče s koščkom trosovnice v en drug štor...???