katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Na sliki je svinjski goban (Boletus luridus) ali po domače noroglavka, pogojno užitna goba. Pred uporabo ga je treba prekuhati.

Lep pozdrav,
Slavko

bnino

Hvala za odgovor.
LP, Nino

dennis

Nevem kaj bi to bilo,podobno razraščena,kot mesnatovec,nekatere imajo izrastke podobne grivam...površina se ne sveti in imajo belo meso,rastejo v skupini v pretežno bukovem nižinskem gozdu...


Lep pozdrav,Denis

slavko

Na sliki so grive (Ramaria). Nekatere so zelo zdelane in objedene.

Tam kjer so vidni rožnati do rdečkasti odtenki, verjetno gre za lepo grivo (Ramaria formosa), ki je strupena.

Lep pozdrav,
Slavko

dennis

Hvala vam za odgovor.Ravno ta zdelanost me je zmotila,ker ti primerki,res niso več podobni grivam.  :)

Lep pozdrav,Denis

lisjak

mislim da sem našel dva Bolétus appendiculátus, Rumeni goban 
zanimivo je, da je samo eden nekoliko pomodrel, drugi ni spremenil barve.

prav tako se mi zdi, da je toti našel rumenega gobana saj na sliki ne vidim luskastega beta, ki bi naj bil značilen za Leccínum crocipódium, žlahtni ded
morda pa je toti samo preveč očistil gobe in bet ni več luskast, bi pa moral počrneti ???

kaj naj naredim z rumenima gobanoma, sta primerna za sušenje ali jih jutri uporabim kot dodatej kakšni jedi ?

slavko

Na sliki so rumeni gobani (Boletus appendiculatus), ki so užitni in jih lahko pripravite kot druge gobane.

Običajno rumeni gobani nimajo tako nagubanih klobukov kot so na slikah avtorja Toti. Značilno za rumene gobane je, da imajo gladek klobuk z nekoliko rdečkastim nadihom. Ne izključujem pa možnosti, da so na sliki rumeni gobani.

Lep pozdrav,
Slavko

kukmak

Lp!

Zanima me če je na sliki bogov goban ali je to zelo temen jesenski goban?

http://www9.speedyshare.com/data/746613322/18590052/9233865/DSC01286.JPG

slavko

Na sliki je borov goban (Boletus pinophilus), ki je užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

JANEZ L

Lp!

Saj so to mrtvaške trobente? Kako jih pripravljate? Hvala za odgovore!

Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

lisjak

kaj je zraslo v cvetličnem lončku, ima prijeten vonj, na poškodovanih mestih ne spremeni barve, lističi so umazano beli, po moje mu je najbolj podoben  Leucoagáricus holoseríceus, Svilasti kukmakovec

slavko

Janez L, na sliki so črne trobente (Craterellus cornucopioides), užitne in okusne gobe.

Lahko jih vložite v slanico in jih uporabite kot dodatek omakam, lahko jih sušite, zmeljete v prah in tega dodajate različnim jedem za obogatitev okusa, lahko jih jeste pražene z jajčko, lahko jih mešate z drugimi vrstami gob in pripravite različne gobje jedi, skratka možnosti je veliko.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Lisjak, prav možno je, da je v lončku zratsel omenjeni kukmakovec. Kukmakovci so namreč saprofitit in lahko zrastejo kjerkoli.

Lep pozdrav,
Slavko

JANEZ L

Lp!

Slavko, Hvala!

Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

BubikolRamios

http://www.mushroomobserver.org/image/show_image/58407?obs=25866&search_seq=810093&seq_key=706510

Lokacija: Ljubno,Gorenjska,Bukov gozd, klobuk rahlo rumenkast, ne kot na fotografiji,
levo poskus prikaza trikotnih struktur na spodnji strani obročka (ni najbolje uspelo). Premer klobuka ~ 10 cm

Vnaprej hvala  za definicijo.