Gobarjenje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:44

Prejšnja tema - Naslednja tema

Banditbanger

No, da še jaz nekaj prispevam k temi. Zadnji teden dni je v naših krajih (okolica Idrije) obilje jurčkov, najdejo pa se tudi lisičke, sirovke, marele, turki, brezovčki...Našel sem trojčke, pa enega, ki ga je smrekova korenina na pol prerezala, očitno pa je tudi res, da se imajo jurčki in rdeče mušnice radi.

počasna

Citat od: Banditbanger dne 26 September 2017, 21:19
No, da še jaz nekaj prispevam k temi. Zadnji teden dni je v naših krajih (okolica Idrije) obilje jurčkov, najdejo pa se tudi lisičke, sirovke, marele, turki, brezovčki...Našel sem trojčke, pa enega, ki ga je smrekova korenina na pol prerezala, očitno pa je tudi res, da se imajo jurčki in rdeče mušnice radi.


kje imaš mušnico?

sabincica

Pozdravljeni.

Da se še jaz priključim....dodajam slikice od petkove bere, med njimi tudi posebnost- kostanjevka (kostanjev goban), ki raste iz storža. sem morala doma poslikat, ker mi nebi mož verjel, če bi mu samo sliko pokazala  ;D
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

sabincica

evo ta kostanjevka.... :o
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

Banditbanger

Citat od: počasna dne 26 September 2017, 21:51
Citat od: Banditbanger dne 26 September 2017, 21:19
No, da še jaz nekaj prispevam k temi. Zadnji teden dni je v naših krajih (okolica Idrije) obilje jurčkov, najdejo pa se tudi lisičke, sirovke, marele, turki, brezovčki...Našel sem trojčke, pa enega, ki ga je smrekova korenina na pol prerezala, očitno pa je tudi res, da se imajo jurčki in rdeče mušnice radi.


kje imaš mušnico?

Levo od jurčka na zadnji sliki...

slavko

janko #584, strinjam se z vami. Stare gobe, še posebej če so napite z vodo, raje pustimo v gozdu. Plesni se na takih starih gobah še hitreje razraščajo. Kot vemo, pa so plesni tudi gobe (nižje glive) - in nekatere so užitne, druge pa smrtno strupene. Zato nima smisla tvegati zastrupitev.

Lep pozdrav,
Slavko

Martin

 ;D ;)

Pzdrav vsem in seveda čestitke vsem za lepe fotografije najdbe........

Sam sem v preteklih dneh kar nekaj gobaril v nižinah proti Koorooškii .Moram priznat da je letos najobilnejša sezona za rast jesenskh gobanov zadnjih 10 let,,mislim,da povsod ker od povsod poročajo o obilni rasti.....no skratka gob je polno za mene najbolša gobarska sezona zadjih par let seveda kar se tiče nižin to ne mislim,da sem količinsko največ nabral ampak po rasti ker rastejo kar v skupinah po deset gobanov in še več V glavnem tud v mojem gozdu precej jurčkov zdaj bodo pa še kostanji jesen popolna

Nekaj utrinkov zadnjih par dni

GOBAN

Martin

 :-X

Martin

 :-X :police: :police: :police: :police: :police: :police:

janko

Lp

Imam še eno vprašanje.

V teh deževnih dneh prinesemo mlade,in ostale gobane, lisičke domov.
So lepi in čvrsti, lisičke mlade, lepe. Pustimo jih kako uro ali dve na zraku. Malo se posušijo navzven.

Nato pa jih shranimo čez noč ali kak dan več v hladilniku. Opazil sem, da so potem gobe bolj suhe.
Je to dobro ali ne.

Predvsem pa me zanima ali se lahko v hladilniku tudi razvije škodljiva plesen v enem ali dveh dneh.

Hvala za odgovor

Janko

slavko

V hladilniku je verjetnost za razvoj plesni precej manjša kot v gozdu. Kriva je temperatura, ki je v hladilniku okoli 5 stopinj. Tako kot za gobe tudi za plesni velja, da imajo rade vlago in višjo temperaturo. Dvomim pa, da bi se plesen v hladilniku razvila kar čez noč ali čez kak dan, če vlažne gobe spravimo v hladilnik. Seveda pa se plesen ne uniči, če ste dali v hladilnik gobo, ki je že okužena s plesnijo. Vendarle pa je plesen možno dokaj hitro opaziti.

Težava s plesnijo je pogosta zlasti v prihajajočem mesecu, pa še bolj v novembru, ko se pričnejo pojavljati zmrzali. Takrat gobe pomrznejo in izpostavljeni deli so pogosto podvrženi napadu plesni. To se denimo opazi tako, da lističi zimske kolobarnice na ostrinki porjavijo. Včasih se opazi tudi rdečkast nadih. Tudi pri kostanjastih gobanih ob zmrzali opazimo porjavelo trosovnico.

Lep pozdrav,
Slavko

čk

Pozdravljeni!
Bera se nadaljuje in čedalje več različnih gob opažam...
S košaro iz gozda in potem v gajbico, da se posušijo od vlage oz. dežja.
Okolica Grosupljega.

pingo102

Pozdravljeni!

Za vikend smo z družino v Gorenjskih koncih..in sicer vikend na Pokljuki. Mi zna kdo kaj povedati je gor kaj gob - jurčkov? Leta nazaj smo jih nabirali.

Hvala in lep dan

nova lisicka

Včerajšnja bera na Vnajnarjuh je bila nadpovprečno dobra - same zdrave gobe. Moj največji in čisto zdrav dosežek letos. So se kar oči zasvetile :):). danes grem okoli Zagradca pogledat.

Beny

Pozdravljeni!
Danes nabiral gobe na Pohorju, gob dosti in lepih po vrhu.
Me pa najbolj jezi, da sem bil edini z košaro vsi drugi, ki sem jih srečal pa z vrečkami. Da jih ni sram