Gobarjenje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:44

Prejšnja tema - Naslednja tema

andy_ql

lep pozdrav. zanima me mnenje strokovnjaka...

A je to kraljevski goban ali ne? jaz sem skoraj prepričan da je ampak bil bi vesel potrditve.

LP.








http://shrani.najdi.si/?2S/DK/2vbCCNqf/20170927155446.jpg

http://shrani.najdi.si/?m/gI/4vYNKHSo/20170927155458.jpg

http://shrani.najdi.si/?1L/wP/3On3bec/20170927155506.jpg

klavir

Goba na sliki je definitivno kraljevi goban, Boletus regius, gre pa za zaščiteno vrsto, ki jo je po zakonu prepovedano nabirati - čeprav so letos nekoliko pogostejši... Zdaj ko ste ga že pobrali, pa ga lahko uporabite, saj velja za okusno gobo.

andy_ql

klavir hvala za dodatno potrditev... vem da je zaščiten, nabran pa je bil pri južnih sosedih(vzel sem enega iz družine 10+ na kupu).

Nasploh še v življenju nisem videl toliko jurčkov... nabral sem jih krepko čez dovoljeno mejo 2kg, še menda 3x toliko pa sem jih pustil za kateri drugi dan. NEVERJETNO! Slik ne bom lepil ker je količina nabranih jurčkov prevelika za javno objavo. LP.

Triglav

Počasi bomo morali prositi "gobarskega Boga" naj nam kaj prihrani za prihodnje leto

dr.boletus

Gobarski bog se drži pravila . . . vroče in dokaj suho poletje ter obilno namočen začetek jeseni ( brez vetra in majhna razlika med nočno in dnevno temperaturo ) prinese res obilno gobjo letino .
Gobanom se je vsaj v okolici Ljubljane v zadnem tednu pošteno " zmešalo ) . Kjer so bili običajno 2 ali 3-je , jih je letos vsaj 3x toliko , kjer so bili običajno 300-400 gramski lepotci so letos kar blizu 1 kg .
Podobno je bilo leta 2010 ( ob času hudih poplav v Lj ) ter deloma tudi 2013 ( ali 2014 ) . . samo takrat je " norija " trajala 4 do 5 dni , letos pa že 10 dni in še vedno videvam polno mladih .

počasna

Citat od: Beny dne 27 September 2017, 11:49
Pozdravljeni!
Danes nabiral gobe na Pohorju, gob dosti in lepih po vrhu.
Me pa najbolj jezi, da sem bil edini z košaro vsi drugi, ki sem jih srečal pa z vrečkami. Da jih ni sram

ja, tu bi imela inšpekcija kaj za delat ... tudi jaz sem videla nekaj plastičnih vrečk z gobami  :police:

imam težave s to košaro, ker ko je bolj polna, me roka boli, po Pohorju pa kar strmi tereni ... a obstaja kakšen košek za gobarje?

vladka

jaz si košaro pripnem  na pas torbico

štajercMB

Eno nevtralno vprašanje...kaj na tem forumu nimamo članov, ki bi kaj druga, kakor jurčkov in lisičk nabirali? Poznajo samo ti dve vrsti gob, mogoče še dežnike ali kako je na stvari? Ker potem zame to niso gobarji, ampak gusarji...žal...pa brez zamere...

sistemc

Spoštovani ŠtajercMB,

Ne morem govoriti o drugih, lahko pa zase in se nikakor ne smatram za gusarja... Odrasel sem v Kočevskem rogu, starši ter gozdarji so me dokaj dobro naučili poznavanja gob, lahko trdim da poznam vsaj 50 užitnih vrst. Hkrati pa so me tudi naučili, da se ne pobira vse povprek in tudi, da se nabere toliko, kot se poje.

Glede na to, da nisem ravno ljubitelj gobjih jedi, še posebej ne prepogosto, skupaj z ženo nabereva zgolj razne gobane, lisičke, ježke, sirovke in marele, pa še to - tudi ko je gob v izobilju - zgolj toliko, kot v resnici porabimo brez prenažiranja z gobjimi jedmi.

Vsak pač nabira to, kar v prvi vrsti pozna in v drugi vrsti kar mu ustreza v okusu. Poleg tega zame gobarjenje v prvi vrsti pomeni gibanje v naravi in šele sekundarnega pomena je tudi kaj nabrati.

Z odličnim spoštovanjem,

Janko


V resničnem življenju se v splošnem držimo zakonov in pravil. V virtualnem okolju pa se zdi, da nas ne morejo kaznovati, če kršimo pravila. Splošna etična pravila veljajo tudi na internetu.

sistemc

Citat od: počasna dne 27 September 2017, 19:55

imam težave s to košaro, ker ko je bolj polna, me roka boli, po Pohorju pa kar strmi tereni ... a obstaja kakšen košek za gobarje?


Spoštovana Počasna,

Jaz imam odlično rešitev: najino košaro nosi soproga.  ;D ki je dokazano, tudi formalno, športnica z izjemno kondicijo.

Z odličnim spoštovanjem,

Janko


V resničnem življenju se v splošnem držimo zakonov in pravil. V virtualnem okolju pa se zdi, da nas ne morejo kaznovati, če kršimo pravila. Splošna etična pravila veljajo tudi na internetu.

blaz3k


rotor


sabincica

Rotor....kot vedno res res fescinantne slike! Prav ne morm se jih nagledat.
Lp  ;)
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

rotor

Citat od: sabincica dne 28 September 2017, 15:39
Rotor....kot vedno res res fescinantne slike! Prav ne morm se jih nagledat.
Lp  ;)

sabincica, sem vesel pohvale...ampak, meni se ne zdijo nič posebnega :)