katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

BubikolRamios

#840
2. bet sem prelomil oz. našel s prelomljenim betom. Definitivno nobene spremembe barve.Suillus viscidus na prerezu beta takoj močno spremeni barvo.

slavko

Pri prerezu beta siva lupjivka ne spreminja barve močno. Verjetno ste gobo zamenjali s kako drugo vrsto.

Pri sivi lupljivki je meso belo, na prerezu pa postane sivkasto, zeleno lisasto.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#842
Hm, ja 'mea culpa'. Močno je premočan izraz, res sem zamenjal z eno drugo, glede intenzitete spremembe barve.
Vseeno pa bi rekel za prvo, da ni spremenila barve nič, tretja pa precej:
http://agrozoo.net/jsp/Galery.jsp?id_tezaver=5485



aljosak

Pozdravljeni!
Sem nov na forumu in sem se danes vrnil z gobarjenja, kjer sem našel nekaj golobic. Prosil bi vas za potrditev, če gre za zelenkasto ali pa zeleno golobico. Po opisu v priročniku Katera goba je to, goba ustreza opisu. Nabral sem mlajši in odrasel primerek. Prilagam slike.

Nagi Bator

#844
@aljosak
Zelenkasta golobica, razen na zadnjih dveh slikah bi lahko bila rjavozelena golobica, ce je pekocega okusa pa zelena golobica.

BubikolRamios

Vse na robu pokljuškega barja

1. http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=2ca140c5a5144c40a6ad00c6cb655a21
Po moje Rdečkasta trhlenka, nisem pa gotov. Siva barva - sekundarna okužba po mojem mnenju, ampak tudi zelo majhne so jo že imele, po celi površini trosovnice ! Eno sem pa našel brez - centralna slika. Za vsako je bilo videti da bo 'explodirala' kot ta na desni zgoraj. Pod mladimi smrekami.
2.http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=0e0bc79740df4054b9432424bb864294
Amanita x. Najbolj avtentične barve zgoraj levo od sive do 'skoraj črne'.
3.http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=24222e2bc6424ea38b80de4a8d168059
Sarcodon x ?

BubikolRamios

Ne pusti mi editirat prejšnjega sporočila !?
Za 1 sem ugotovil da ni Rdečkasta trhlenka, ker se ji trosonica podaljšuje na bet. Morda kakšna koprenka ?

slavko

1. Iz slike je razvidno, da je gobo napadla plesen. Zato ne vem natančno, za katero vrsto gre.
2. Na levi sliki je čokata mušnica (Amanita spissa), užitna. Na desni pa mislim, da je stara rdečkasta mušnica (Amanita rubescens), pogojno užitna, saj je edina med mušnicami, ki na ranjenih mestih rdeči.
3. Najverjetneje greneči ježevec (Sarcodon galucopus), neužiten.

Lep pozdrav,
Slavko

gregorp

Citat od: BubikolRamios dne 29 Avgust 2011, 01:04
Vse na robu pokljuškega barja

1. http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=2ca140c5a5144c40a6ad00c6cb655a21
Po moje Rdečkasta trhlenka, nisem pa gotov. Siva barva - sekundarna okužba po mojem mnenju, ampak tudi zelo majhne so jo že imele, po celi površini trosovnice ! Eno sem pa našel brez - centralna slika. Za vsako je bilo videti da bo 'explodirala' kot ta na desni zgoraj. Pod mladimi smrekami.


Bakreni polžar

BubikolRamios

#849
1.
Bakreni polžar na gobe.si
CitatZamenjamo ga lahko s Švicarskim polžarjem (Chroogomphus helveticus), ki raste pod smrekami in cemprini (Pinus cembra), ima pa vedno suh, vlaknat, polsten in luskat klobuk

Tale moj je bil pod smrekami, in na spodnji levi sliki se vidi da je 'luskast'.  ?  

2.Amaniti sta bili 0,5 m narazen, po moje sta obe enaki, na tisti konec rdečkaste barve pa ne bi prisegel da jo je bilo tudi zares videti v naravi.Je pa res da je mela starejša premer dnišča < 1/2 mlajše.

lisjak

Pri nekateih nisem čisto prepričan, kam spadajo, predvsem pa ali je
H - koničasta ali zelena mušnica, bela oblika
K - severnjaška ali črnomekinasta mraznica
...




A


A

         
B


B

         
C


C


D


D

         
E


E

         
F


F

         
G


G


H

         
I


I

         
J


J

         
K


slavko

A - žarkasta razcepljenka (Inocybe fuscidula), neužitna.
B - pekoča korenovka (Collybia peronata), strupena.
C - vitka korenovka (Collybia dryophila), užitna.
D - cistidolistna golobica (Russula amoenicolor), užitna.
E - brezova golobica (Russula claroflava), užitna.
F - brezov turek (Leccinum versipelle), užitna.
G - jelenova ščitovka (Pluteus cervinus), užitna.
H - zelena mušnica, bela oblika (Amanita phalloides fo. alba), smrtno strupena.
I - vijoličasta koprenka (Cortinarius violaceus), užitna.
J - pegasti slinar (gomphidius maculatus), užitna.
K - črnomekinasta mraznica (Armillaria ostoyae), pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

#852
To so viloličaste koprenke, ki sem jih nabral lani septembra v okolici Polenšaka, nekaj sem jih tudi uporabil, ker sem bil prepričan, da so vijoličaste koprenke, sedaj pa v to nekoliko dvomim.























To koprenko pas sem našel letos avgusta na Pohorju.
Mislim, da se ta koprenka precej razlikuje od koprenk iz Polenšaka predvsem po temnejši, bolj črni kot vijoličasti barvi.
Ali res gre v obeh primerih za vijoličasto koprenko ?







Lep pozdrav

slavko

Brez skrbi, le suša je pri teh na sliki naredila svoje.

Lep pozdrav,
Slavko

Leon

Zdravo
A gre tukaj za rjavozeleno golobico.. okus tudi ni bil pekoč