katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

lisjak

danes sem pogledal, kaj raste nekoliko višje (Pohorje, 1000m), našel sem tudi nekaj jurčkov, samo eden je bil uporaben, ostali so bili prestari. Imam pa še nekaj vprašanj.

A - pozabil sem, kako se imenuje ta koprenka, ima zelo močan, neprijeten vonj
B - ta gobica ima zelo moča prijeten vonj, v tem času jih je kar veliko
C - mogoče žolta lisička
D,E - mislim da je vsaj eden žamatesti goban, ali je primeren za uživanje ?
F - mogoče leponogi gaban, vendar pogrešam več rdeče barve na betu
lp

slavko

Na sliki A je zelo verjetno lilasta koprenka (Cortinarius traganus), ki naj bi imela neprijeten vonj po svetilnem plinu ali kaj podobnega. Seveda je strupena.

Na sliki B je ena od mlečnic (Lactarius). Če ste jih nabirali malo višje na Pohorju, bi lahko bila mekinasta mlečnica (Lactarius helvus), ki ima prijeten okus po "vegeti" in se v zelo majhnih količinah posušena uporablja kot začimba.

Na sliki C je skoraj gotovo lijasta lisička (Cantharellus tubaeformis), ki je užitna.

Mislim, da sta na slikah D in E žametasta gobana (Boletus erythropus), čeprav ima oni na sliki E izrazito rdečo trosovnico. Žametasti gobani so pogojno užitni in jih je treba pred uporabo prekuhati.

Pri zadnji gobi na sliki F pa je odločitev nekoliko težja. Brez dvoma gre za gobana. Glede na to, da ima nekoliko rdečkast klobuk, rdeči le proti dnišču beta, ima močno mrežico, na prerezu pa modri, mislim da gre za lepi goban (Boletus speciosus), ki ga še nisem našel. Ta goban je precej podoben kraljevemu gobanu (Boletus regius), le da slednji ne pomodri ob prerezu.

Lep pozdrav,
Slavko

archie

Zdravo !

Evo, še en novinec na forumu in gob ne poznam prav veliko. So mi pa na travniku preh hišo zrasle tele, ki jih še ne poznam. Mi lahko kdo pomaga ?

slavko

Goba na sliki je zelo podobna koničasti mušnici (Amanita virosa), ki je smrtno strupena. Včasih zraste tudi na travnikih in se pomeša med kukmake (Agaricus) ali kukmakovce (Leucoagaricus).

Lahko pa je tudi svilasti kukamkovec (Leucoagaricus holosericeus), ki je užiten.

Opazujte barvo lističev na gobi. Če bo barva po več dneh še zmeraj bela, je brez dvoma mušnica. Če pa se bodo listi obarvali rožnato, gre za enega od kukmakovcev. Kukmaki dobijo čez nekaj dni lističe temno rjave barve.

Lep pozdrav,
Slavko

Zinka

V gozdu sem našla gobo in me zanima, če kdo pozna? Ali je to sploh goba?

slavko

Zinka, to kar ste našli je goba. Imenuje se veliki lovkar (Clathrus archeri) in je neužitna.

Gobo prej zavonjamo kot jo zagledamo, saj zelo smrdi. Prav ta smrad privablja žuželke, ki se "lepijo" na to gobo in na ta način raznašajo naokoli trose.

Goba je bila k nam prinešena iz drugih krajev, vendar tu zelo dobro uspeva.

Lep pozdrav,
Slavko

počasna

 ;) upam, da ne bo Archie čez par dni vdovec  :police:

sister

tudi mene zanima, katere gobe so to.Našla sem jih pod borovci, rastejo pa v skupini.

slavko

Na slikah so prožne lupljivke (Suillus bovinus), užitne gobe. Po domače jim rečejo tudi kravjače.

Za prehrano so primerne majhne, čvrste gobe, ki še niso premehke. Če jih vlagate v kis, dobijo vijolično rdeč odtenek.

Lep pozdrav,
Slavko

sister

Slavko hvala,sem jih že hotela vreči v smeti, ker z gobami nikoli ne tvegam.Zdaj bodo pa  verjetno končale v rižoti.(ali so mogoče za kaj drugege bolj primerne?)

Lp!

sister

Nabrala sem še neke gobane, ki jih ne poznam....vnaprej hvala za odgovor...

slavko

Gobe na sliki spominjajo na peščeno lupljivko (Suillus variegatus), ki je užitna. Peščene in prožne lupljivke veljajo za manj kvalitetne gobe, zato jih največkrat mešamo z ostalimi vrstami gob.

Vendar ima vsak svoj okus. Poskusite nekaj gob v samostojni jedi, z jajčko ali vložene v kis in si ustvarite svoje mnenje o posamezni gobi.

Lep pozdrav,
Slavko

apiarist

Citat od: archie dne 19 September 2009, 14:01
Zdravo !

Evo, še en novinec na forumu in gob ne poznam prav veliko. So mi pa na travniku preh hišo zrasle tele, ki jih še ne poznam. Mi lahko kdo pomaga ?

slavko

Predlagam, da pošljete fotografije. Saj veste, slika pove več kot 1000 besed.

Na tej povezavi je opisano kako se vstavi slika, http://www.gobe.si/forum/index.php/topic,25.0.html.

Na travnikih raste veliko vrst gob. Pogosto se razveselimo kukmakov (Agaricus), po domače šampinjonov, http://www.gobe.si/Mikologija/Agaricus, kukmakovcev (Lecoagaricus), http://www.gobe.si/Mikologija/Leucoagaricus, pa še številnih drugih vrst.

Lep pozdrav,
Slavko

dennis

Ponovno vas prosim za pomoč in se vam že vnaprej zahvaljujem.

Ali je to Amaníta porphyría, Porfirasta mušnica,glede na to,da ima velik gomolj?

ta griva nižje rasti je olivno zelene barve,dokaj nenavadna barva za grive,je pa rastlo po več primerkov skupaj,manjše rasti...

te šopasto rastoče tanke gobice imajo belo trosovnico...

in te "mikroskopsko majhne bucike",ki rastejo na strohnelem deblu,velikost teh gobic je manjša od 1 mm...

in še za te bele rastoče na štoru,nimajo beta...


Lep pozdrav,Denis