katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

lisjak

Ko sem gledal gobico na sliki E sploh nisem pomislil, da je to Russula(golobica), sedaj pa vidim, da bi res lahko bila. Predvsem me moti močanj vonj in nekoliko drugačna oblika beta, kot pri ostalih golobicah, pa tudi meso ni tako krhko.
Je pa res, da sem gobico slikar 12 ur potem, ko je bila pobrana in je vseeno nekoliko spremenila barvo.

lisjak

tokrat sem malo pogledal v iglast gozd, prosim za pomoč

gobica na sliki 44 me spominja na kukmake, vendar je nekoliko večja (15-20 cm), ima zelo lepo ohranjeno zastiralce, na betu in zastiralcu so lepo vidne bele krpice, lističi so rožnati,ostrinka lističev pa je skoraj bela, površina klobuka je vlaknasta, v dnišču beta ni bilo opaziti ostankov ovojnice, vonj in okus podoben kot kukmaki.

zraven (slika 45 zgoraj)  sem našel še podobno gobo, le nekoliko manjšo, lističi pa so beli (mogoče bodo pozneje postali rožnati).
predvidevam, da gre za isto vrsto, mogoče so to kukmarke.

pa še to. kakšni kukmaki ponavadi rastejo doma ob hiši, dvotrosni ali travniški ?
letos sem prvega našel že v začetku julija, čeprav ponavadi zrastejo v sredini avgusta, slike žal nimam.

slika 45(sredina): izgleda kot mlečnica, vendar ni bilo opaziti nobenega mlečka, raste v skupinah

slika 45 (spodaj): ?

slavko

Na sliki 44 bi lahko bil eden od kukmakovcev (Leucoagaricus), verjetno rožnolistni kukmakovec (Leucoagaricus leucothites), ki je užiten, kot vsi kukmakovci.

Pri zgornjih dveh slikah 45 dvomim, da gre za kukmakovec, saj so na klobuku vidni ostanki lupine (Velum universale). Mislim, da je na sliki ena od mušnic (Amanita); še najverjetneje se mi zdi da je elijeva mušnica (Amanita eliae), ki jih je letos nenavadno veliko.

Na sredini 45 sta nedvomno eni od mlečnic (Lactarius). Meni je tale na sliki podobna jetrasti mlečnici (Lactarius hepaticus), ki je neužitna in bi morala imeti mleček bele barve.

Na spodnjih dveh slikah 45 pa sta eni od razcepljenk (Inocybe). Mislim, da gre za zašiljeno razcepljenko (Inocybe rimosa).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Spregledal sem eno vprašanje - kakšni kukmaki rastejo na travniku ob hiši. Mislim, da kar travniški kukmak (Agaricus campestris).

Dvotrosni kukmak (Agaricus bisporus) je najbolj razširjena vrsta kukmaka in se uporablja za gojenje.

Če ste morda doma gojili to vrsto kukmaka in zavrgli micelij ob hiši, je možno da vam je zrasla tudi ta vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

jakajsijanor

#34
Prosim, če mi pomagate določiti tole gobo. Ima kar prijeten vonj, ob prerezu je kasneje porumenela.
Več slik je na povezavi:
http://picasaweb.google.si/jakajsijanor1/2009_07_13_goba?feat=directlink



Ali je to "Hýdnum repándum, Rumeni ježek" ?

slavko

Točno, to je rumeni ježek (Hydnum repandum). Spada med užitne gobe, vendar velikokrat greni. Zato pred uporabo očistimo bodičke pod klobukom, ki najbolj grenijo. Na naši spletni strani imamo recept, kjer so uporabljene prav te vrste gob, http://www.gobe.si/Recepti/Recepti#solata.

Lep pozdrav,
Slavko

jakajsijanor


lisjak

Ponovno imam nekaj vprašanj.

zgoraj/levo:
klobuk se je ločil od beta, vseeno pa sem prepričan, da ta bet in klobuk pripadata isti gobi.
Bet je takšen kot pri rdečkasti mušnici, ali ima nažlebkano zastiralce nisem povsem prepričan, klobuk pa ni takšen kot pri rdečkasti mušnici, predvsem ne rdeči pod kožico, barva klobuka je precej temna. Ali je še kakšna druga mušnica, ki ima rdečkast bet ?

zgoraj/desno: gobica raste na travniku

spodaj:   mislim da je najbolj podobna Boletellus pruinatus, Poprhnjeni polstenec  ,ob pristisku ali poškodbi ne spremeni barve.

lp


slavko

Na sliki zgoraj levo je rdečkasta mušnica (Amanita rubescens), pogojno užitna goba (prekuhati). To je edina mušnica, ki na poškodovanih mestih rdeči. Zato sta klobuk in bet od iste gobe.

Zgoraj desno je zelo verjetno dišeča sehlica (Marasmius oreades), ki je na travnikih zelo pogosta užitna goba.

Na spodnjih dveh slikah pa mislim, da je mlada marelična polstenka (Xerocomus armeniacus), ki je užitna in okusna goba.

Lep pozdrav,
Slavko

meganboj

pozdravljeni zanima me katera goba je to


se opravičujem za bolj slabe slike ker sem slikal z gsm

medica

Mislim, je to žolčasti grenivec/goban. Grenka goba...

slavko

Čeprav sliki nista dovolj ostri, se tudi meni zdi, da gre za žolčasti grenivec (Tylopilus felleus), http://www.gobe.si/Gobe/TylopilusFelleus.

Mladi primerki imajo belo trosovnico in včasih zavedejo tudi dobrega poznavalca gob. Zato svetujem, da košček gobe poskusite in potem vsebino izpljunete. Usta si lahko tudi spaknete z vodo, da vas ne bo motil grenak okus. Na ta način boste že na rastišču naredili selekcijo in ne šele takrat, ko je takšna goba že v juh.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

danes sem samo malo pogledal v gozd in sem na zelo majnem območju (50x50m) našel veliko različnih gob (gobani, lisičke, golobice, mušnice, ježki, polstenke in še nekaj vrst, ki jih ne poznam)
na priloženih slikah so današnje gobe in še nekaj starejših posnetkov, prosim za pomoč.

A- slikano danes
B- slikano v juniju, zdi se mi prece podobna gobanu A
C- slikano v juniju
D- v zgornji vrsti je današnja slika, spodaj pa ista goba slikana prejšnji teden
E- slikano prejšnji teden, obročka ni videti, verjetno je lupinar, ne vem pa kateri
F- slikano v juniju
G- slikano v juniju

slavko

Na slikah A in B mislim, da je rdečerumeni goban (Boletus rhodoxanthus),
goban na sliki C je prestar za zanesljivo določitev,
na slikah D je žvepleni lepoluknjičar (Laetiporus sulphureus),
na sliki E bi lahko bil bledični lupinar (Amanita lividopallescens),
na sliki F je lesna goba žametasta slojevka (Stereum subtomentosum), ki še ni razvila trosnjakov,
na sliki G pa je zelo verjetno smrekova kresilača (Fomitopsis pinicola).

Lep pozdrav,
Slavko

dennis

Vem,da je določanje vrst samo preko fotografije nehvaležno in sila težko,a ker sem danes našel nekaj zanimivih(vsaj za mene) vrst,vas naprošam za pomoč.

ta majhna goba me najbolj spominja na eno izmed prašnic,a take rdeče še nisem zasledil nikjer...

ta majhna goba je rastla na vlažnem rastišču na mahu,skupaj z Žoltimi lisičkami,ki jih je bilo kar precej(so zaščitene,ne?) Najbolj mi je podobna kakšni Clavulini(Grivače)

a je to Geástrum quadrífidum, Četverokraka zvezdica,rastlo jih je precej skupaj,žal so bile že vse dozorele,imele pa so  4 krake...

a je lahko Čreslov cvet tudi popolnoma bel,kot ta na sliki ali je to kaj druga?


Hvala za odgovore in lep pozdrav!
Denis