Determiniranje 2014

Začel/a kragulj, 01 Januar 2014, 21:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Mislim, da je vseeno vrsta žolčastega grenivca. Morda tale, Tylopilus felleus var. alutarius.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#166
Ja, morda. Tule, prva slika (http://miragro.com/zhelchnyi-grib-gorchak.html), je nekaj takega kar bi se morda razvilo iz mojega primerka čez čas (barva površine klobuka, trosovnica, modra na pritisk).


Preverjam variante Boletus subtomentosus: http://agrozoo.net/gallery/Boletus-subtomentosus
Slika 1,2 (posebej opazana intenzivno rumena barva trosovnice, goba na prerezu malo pomodri, kasneje pa modra izgine) zdajle na isti lokaciji. Pri drugi površina klobuka čisto gladka, pri prvi malo žametasta. Po moje ista vrsta razliko bi pripisal suši (pri drugem primerku, zraven so bili poletni gobani s povsem enako površino klobuka).

Ne vidim variante da pri 1 in 2 površina klobuka postane razpokana & da 'mrežica' na betu izgine ?

Morda variabilnost znotraj vrste, kot opisano tule: http://boletales.com/genera/xerocomus/x-subtomentosus/ ?
 

lisjak

A-L  = Pohorje,   M-P = Haloze
A - ne vem ali je rdeča ali prelestna griva, v čem je razlika
P - Po barvi je podobna jetrasti cevači, po obliki spominja na kresilače, kresilke. Meso je mehko, žilavo, z nožem sem z lahkoto odrezal del gobe. Meso je sivkasto (torej ni jetrasta cevača). Seveda tudi pri golobicah nisem siguren, za katero vrsto gre

A - ??? Ramaria subbotrytis, prelestna griva ali pa Ramaria botrytis, rdeča griva
B - ???
C -  Cortinarius rubellus, najlepša koprenka
D - Russula ochroleuca, okrasta golobica
E - Lactarius hepaticus, jetrasta mlečnica
F - Xeromphalina campanella, pomladna zvončnica
G - Agaricus sylvicola, hostni kukmak
H - Clitocybe phyllophila, listna livka
I - Hygrophorus erubescens, pordečela polževka
J - Russula fuscorubra, temnoškrlatna golobica
K - Russula fragilis, krhka golobica
L - ???

M - Russula melliolens, medova golobica
N - ??? črnivka
O - ???
P - Boletus rhodopurpureus, škrlatni goban



A1


A2


A3



B1


B2


B3



C1


C2


C3



D2


D3

   
E1


E2

   
F1



G1


G2


G3

   
H1


H2



I1


I2


I3


H4


H5



J1


J2


J3


J4


J5



K1


K2

   
L1



M1


M2

   
N1


N2



O1


O2

   
P1


P2


slavko

BubikolRamios, Boletus subtomentosus oz. varianta po moje ne bo, ker ima ta vrsta rumeno oz. zeleno trosovnico, ko ostari. Goba na vašem posnetku pa ima trosovnico rožnate barve.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

lisjak, od zgoraj navzdol najverjetneje:
A - Ramaria botrytis, rdeča griva; Ramaria subbotrytis ima rumenkaste barve vršičkov
B - Tricholoma caligatum, krokodila kolobarnica
C - Cortinarius rubellus, najlepša koprenka
D - Russula ochroleuca, okrasta golobica
E - Lactarius hepaticus, jetrasta mlečnica
F - Xeromphalina campanella, pomladna zvončnica
G - Agaricus sylvicola, hostni kukmak
H - Clitocybe rivulosa, kolobarčasta livka
I - Hygrophorus nemoreus, gozdna polževka
J - Russula fuscorubra, temnoškrlatna golobica
K - Russula fragilis, krhka golobica
L - na žabe se ne spoznam
M - Russula melliolens, medova golobica
N - Psathyrella candolleana, zbledela črnivka
O - Inonotus hispidus, sršati lunkjač
P - Boletus rhodopurpureus, škrlatni goban

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

Hvala za odgovor, z vašo pomočjo sem spoznal nekaj novih gobic. Samo eno vprašanje še imam. Pozail sem napisati, da "I - polževka" zelo greni, za gozdno polževko pa piše, da je prijetnega okusa ???

BubikolRamios

Citat od: slavko dne 14 Avgust 2014, 09:56
BubikolRamios, Boletus subtomentosus oz. varianta po moje ne bo, ker ima ta vrsta rumeno oz. zeleno trosovnico, ko ostari. Goba na vašem posnetku pa ima trosovnico rožnate barve.

Lep pozdrav,
Slavko

Mišljeno je bilo da se pri telih: http://agrozoo.net/gallery/Boletus-subtomentosus
gobe 1,2 v primerjavi z 2,4 razlikujejo, vse pa naj bi bile boletus subtomentosus.

nat

Pozdravljeni,

zanima me, če je to leponogi goban Boletus Calopus.

Lep pozdrav,
Natalija


nat

A so to polstenke?

Hvala in lep pozdrav,
Natalija

slavko

lisjak, če polževka greni, bi lahko bila pordečela polževka (Hygrophorus eribescens), čeprav je neznačilne barve.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

nat, na posnetku je leponogi goban (Boletus calopus), neužiten. Na drugem posnetku bi lahko bil datljev goban (Boletus ferrugineus), ki je včasih bila datljeva polstenka (Xerocomus ferrugineus), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

darkoh

Citat od: lisjak dne 14 Avgust 2014, 11:42
Hvala za odgovor, z vašo pomočjo sem spoznal nekaj novih gobic. Samo eno vprašanje še imam. Pozail sem napisati, da "I - polževka" zelo greni, za gozdno polževko pa piše, da je prijetnega okusa ???

Pozdravljeni!
Mene najbolj spominja na Hojevo Polževko (Hygrophorus Pudorinus)!Neprijetnega okusa po smoli, rastišče najpogosteje v višinskih smrekovih gozdovih.

Lp, Darko

Lukap8

Zdravo!

Danes sem nabiral po mojih trasah no nekaj se je sicer našlo, ampak med hojo po poti se mi naenkrat pred nogami pojavi tale zanimiva goba. Rasla je 10 cm stran od poti (mešani gozd).Mislim, da je ena iz med mušnic, a ne vem katera bi to lahko bila. Prosim za pomoč :)

Hvala, lp.
Luka Prezelj

slavko

Na posnetkih je rdečkasta mušnica (Amanita rubescens), ki je pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

msimerus

Pozdravljeni gobarji

mene pa zanima katera goba je to...nabral danes v smrekovem gozdu, pa so doma kar malo potemnele :)

Hvala za odgovor, pa veliko lepih doživetij v gmajni

Miran