velika tintnica

Začel/a jevnac12, 20 September 2007, 17:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

jevnac12

Našel sem lepo število mladih Velikih tintnic (Coprinus comatus) in tudi blizu ceste niso rastle, tako, da sem jih porezal z velikim veseljem. Nekaj sva jih z ženo pojedla takoj, nekaj pa sva jih poparila in dala v zmrzovalnik.

Še prej sem prelistal domačo gobarsko literaturo, pa nisem nikjer našel napotka, ali je zmrzovanje teh tintnic primerno ali ne.

Nasplošno jih vsi avtorji hvalijo kot zelo okusne in moram se strinjati z njimi.

Prosim izkušenejše gobarje za mnenje (o zmrzovanju, ne o okusnosti).

Za vsak nasvet se v naprej zahvaljujem.

lp IJ

slavko

Z Veliko tintnico v zvezi z zamrzovanjem ni posebnega pravila. Lahko jih zamrznete. Seveda ko je trosovnica še lepo bele barve.

Pred zamrzovanjem gobe bodisi nekoliko blanširam ali jih prepražim na olivnem olju in nato hladne dam v zamrzovalno skrinjo.

Velika tintnica ima zelo nežen okus. Meni so gobe okusne v kombinaciji z jajčki.

Opozoril bi, da so za zamrzovanje problematične sirovke oz. mlečnice. Nikjer ne priporočajo zamrzovanje, pač pa bodisi vlaganje v slanico ali siliranje (kot kislo zelje).

Predlagam tudi, da ne zamrzujete surovih lisičk, saj grenijo. Če so predhodno blanširane oz. prepražene, pa ne grenijo.

Lep pozdrav,
Slavko

jevnac12

Hvala za hiter odgovor. Tudi jaz jih imam rad z jajčki, so naravnost božanske.

lp IJ

imker

Mene pa zanima, ce veliko tintnico lahko posusim npr v susilniku za sadja.
L.p. I.J.

slavko

Vsako gobo lahko posušite v sušilniku za sadje, tudi veliko tintnico (Coprinus comatus), http://www.gobe.si/Gobe/CoprinusComatus. Vendar morate pri tej gobi biti zelo hitri, da jo uspete posušiti preden počrni, ker takrat ni več uporabna. Pri mladih primerkih bi verjetno bili uspešni.

Bolje pa je, da gobe pojeste sveže, ali pa jih blanširate in zamrznete v zmrzovalniku.

Lep pozdrav,
Slavko