Determiniranje 2023

Začel/a K_e_m_P, 18 Januar 2023, 16:44

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Na posnetkih so najverjetneje svinjski lupljivci, pogojno užitne vrste gob, ki jih je pred uporabo treba toplotno obdelati. To sklepam zaradi močno izražene mrežice na betu. Nekaterim je okus svinjskih lupljivcev všeč. Poznam nekaj ljudi, ki te gobe vlagajo v kis.

Lep pozdrav,
Slavko

Zvezdica


Osterman

Pozdravljeni,
prosil bi za pomoč pri determinaciji gob, nabranih prejšnji vikend.
Sam menim, da gre za sledeče vrste:
-Smrdljivi mavrahovec (1. in 2. slika)
-Poletni goban (3. in 4. slika)
-Gabrov dedek (5. in 6. slika)
Hvala že vnaprej

slavko

Sam bi gobe na posnetkih določil enako kot vi.

Lep pozdrav,
Slavko

Kraševka00

Pozdravljeni, tudi jaz prosim za determinacijo

Navzen zgleda kot poletni goban, vendar me siva in nagubana trosovnica ne prepriča. Prav tako zgleda kot da "joče" - kapljice pod klobukom.

Lp iz krasa
(Edit: vidim da naloži zelo slabo resolucijo slike, zato se kapljic sploh ne vidi)

gusar76

Zdravo. Na prvi sliki je kostanjevka, joče pa zato, ker plesni in ni primerna za uporabo. Na drugi sliki pa je poletni goban - jurček. Vseeno počakajte na uradno determinacijo g. Slavka. Lp

Kraševka00

Gusar na obeh slikah je ista goba  ;D zato sem bila zmedena.. ker na prvo zogo sem bila 100% da je jurček.. potem ko sem ubrala pa ne več  :)

slavko

Kraševka00 #34, našli ste poletnega gobana, ki ga je napadla ena od plesni. Čeprav je na sliki goban videti uporaben, takih gob ne smemo uporabiti, saj se lahko zastrupimo.

Lep pozdrav,
Slavko

Kraševka00

Hvala za odgovor  :)

Goban je ostal v gozdu, saj raje ne riskiram  ;D

gusar76

Citat od: Kraševka00 dne 13 Avgust 2023, 23:05
Gusar na obeh slikah je ista goba  ;D zato sem bila zmedena.. ker na prvo zogo sem bila 100% da je jurček.. potem ko sem ubrala pa ne več  :)
[/quote
Ja, na prvi sliki izgleda bet precej temen in ožji, zato sem sklepal, da je kostanjevka, ki jo takšna plesen zelo rada napade.

peter-vipavska

Pozdravljeni.
Bi prosil za pomoč pri določitvi.
Imam 2 mušnici:
1. bela, lepa ... -  bi lahko bila tudi lupinar (se mi zdi zaradi izrazitih brazd na robu klobuka). Rakulik - Postojnska
2. pa je iz Debelega rtiča pred par dnevi - pikasta, kot bi rdeča izgubila vsa barvila.

Dlje od tega, da gre za Amanite nisem prišel.
Hvala za pomoč.

LP
Peter

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih posnetkih.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

thinkblue

Prosim za determinacijo, sosed pravi da jih bo jutri pojedel ker so zagotovo užitne

gusar76

Dober tek! Izgledajo užitne.... Bravo! Po čem pa sklepaš? Vem, da soseda ni! :D

thinkblue

Po njegovem mnenju gre zagotovo za krokodiljo kolobarnico,
oziroma naš približek japonski Matsutake  :)