Determiniranje 2023

Začel/a K_e_m_P, 18 Januar 2023, 16:44

Prejšnja tema - Naslednja tema

Hribovc

#150
Pozdravljeni,

Tole sem našel danes na Vremščici v globoki travi na vrhu pobočja. V okolici jih je bilo kar še nekaj podobnih oz. večjih (velikost dlani), vse so bile v zmerno visoki travi, nekatere celo skrite pod njo. Na sliki se ne vidi dobro ampak so na pogled rjave rahlo modrikaste barve, niso sluzaste in zelo lepo dišijo. Znotraj so čisto bele in barve ne spremenijo po razrezu. Bila je zelo dobro vkoreninjena.

Iskal sem in še najbolj podobna ji je bila Russula cyanoxantha (modrikasta golobica) ampak mislim, da ne gre za to vrsto, ker ima ta vrsta značilno vdrt klobuk na sredini, najdena goba pa tega nima.

Prosim za pomoč pri determinaciji vrste.

Hvala in lep pozdrav!


BubikolRamios

Citat od: slavko dne 18 November 2023, 07:15
BubikolRamios #144, ne razumem točno kaj ste želeli vprašati. Če menite, da je na priloženi sliki en od lupinarjev, to ne bo držalo. Vsi lupinarji imajo, enako kot mušnice, bel trosni prah.

Nožničarka, ki je na priloženi sliki, ima sprva bele lističe, potem pa se zaradi trosov obarvajo rožnato. Tako zamenjava z lupinarji v odrasli fazi rasti ni možna.

Lep pozdrav,
Slavko

Vmes sem ugotovil, da je nožničarka. Ampak dokler ima bele lističe bi se jo pa dalo zamenjat z lupinarji ?

slavko

Morda, če bi rasla ob robu gozda ali v gozdu. Nožničarke običajno rastejo na travnikih. Zamenjava pa ne bi bila kritična, saj so lupinarji pogojno užitni.

Lep pozdrav,
Slavko

klavir

Predvidoma je meglenka, poprhnjena livka, teh je sedaj res ogromno...

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih posnetkih.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- bljuvna golobica
- rjavoluska tintovka
- spolzki luskinar
- klolrova čeladica

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

https://www.gobe.si/Gobe/InfundibulicybeGeotropa?from=Gobe.ClitocybeGeotropa
Po moje bi tule moralo biti v opisu, da raste v kolobarjih ?

Vsaj tole je rastlo v kolobarju, ne pač celem, ampak je bilo očitno.
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id=132e34fb3159457daac87a1c4f28ad35

Ker imate tudi pri nekaterih drugih Clitocybe, omenjeno rast  v kolobarjih, se zdi verjetno, da je tudi tule tako.

slavko

Res je, da včasih pozne lijevke rastejo v kolobarjih ali risih, ampak večinoma rastejo posamično ali nekaj primerkov skupaj. Tudi druge vrste gob včasih rastejo v kolobarjih ali risih.

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih posnetkih.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- redkvičasta medlenka
- bukov ostrigar /2 x)
- predirna plamenka

Lep pozdrav,
Slavko