Gobarjenje 2020

Začel/a klavir, 04 Januar 2020, 17:15

Prejšnja tema - Naslednja tema

hhsk

jaz pa danes gledam slike za nazaj in najdem tole velikoluskavko ki sem jo slikal že 2 leti nazaj pred hišo, seveda sem do letos mislil da je zelena mušnica.. sem kr ponosen da mi raste zaščitena vrsta tik ob hiši :) pa še res zelo lepa mušnica je tale velikoluskavka.

gusar76

Danes smo z otroki zopet krasno gobarili! Dan sicer meglen in nič kaj spodbuden, gobarija pa zelo lepa. Obiskali smo nekaj starih panjev in rezultat ni izostal.  :) Kar krepko čez 2 kg ostrigarjev! Nažalost sem svoj predpotopni fotoaparat pozabil doma, še bolj predpotopni telefon pa mi tako ali tako ne koristi v tem smislu... Zato tudi fotka le od doma.

LP

hhsk

aja ostrigarji tudi še rastejo v tem času? grem jutri hitro v gozd pogledat en panj kjer vem da se nahajajo. :)

gusar76

Le, sedaj je noro! Rastejo, kot že dolgo ne.  ;)

gusar76

Nekaj današnjih s popolnoma novega rastišča!  ;D ;D ;D

V takšnih primerih vem, zakaj nosim s seboj na gobarijo "malce" večji nož! Z njim sem najprej odrezal pri dnu 5 cm debelo lesko, nato pa nož povezal na 4-metrsko palico in tako dosegel najvišje rastoče gobe! Vrv mora biti vedno v nahrbtniku, prav tako malo prve pomoči, voda, vžigalnik in še kaj...

Res lepa gobarija!

LP

gusar76

V nadaljevanju smo šli še po panjevke, ki smo jih včeraj samo gledali in si jih pustili za danes.  ;)

gusar76

V nadaljevanju smo šli še po panjevke, ki smo jih včeraj samo gledali in si jih pustili za danes.  ;)

Male bodo še malo počakale...

Zadnja pa je primerna za razstavo gob...

LP

gusar76

...nekaj jih je tudi na dosegu podaljšane roke! :)

gusar76

Citat od: hhsk dne 18 November 2020, 20:14
jaz pa danes gledam slike za nazaj in najdem tole velikoluskavko ki sem jo slikal že 2 leti nazaj pred hišo, seveda sem do letos mislil da je zelena mušnica.. sem kr ponosen da mi raste zaščitena vrsta tik ob hiši :) pa še res zelo lepa mušnica je tale velikoluskavka.


Joj, bolj kot gledam, bolj se mi zdi, da je citronasta mušnica!

gusar76

Še nekaj današnjih... Ostrigarji letos res lepo rastejo.

LP

klavir

Mi še na veliko hodimo po jesenske vrste gob!

Septembra sem odkril en gozd na Goričkem, velikanski, brez konca in kraja. Tokrat me je zanimalo, kako je zdaj z gobami v njem. Verjeli ali ne - od nekaj kilometrov v dolžino pa tudi v širino gozda mi je uspelo prehoditi približno 400x150 metrov, povečini enega brega, za kar sem potreboval 6 ur in vzel gob kolikor sem imel opreme pripravljene za njih. Nisem še doživel, da bi se snežke sipale brez konca in kraja - resda se je vmes najbrž pomešal snežki najbolj podoben različek vretenaste kolobarnice, kar je skoraj nemogoče ugotoviti, če rastejo kombinirano, pa tudi tako zelo pomembno ni. Ni namreč neke razlike v okusu. Saj so drugi gobarji tudi nabirali obe vrsti, po vsem se je videlo... Tako da zdaj lahko rečem, da hodimo po snežke, ponarejene snežke, vitezovke in ponarejene vitezovke :). Bile so še ogromne a mlade modrikaste golobice, ki so drugod že davno nehale rasti, pa sirovke, cigančki, lijaste lisičke in krasni gobani. 

Za taka borova jurčka in jesenskega gobana...



...je sedaj potrebno dvoje: izpit za avto B kategorije, saj ni več javnega prevoza, in medobčinska vinjeta.



Gobarji jo lahko brez škode za soljudi uporabimo, saj je naša dejavnost izrazito individualistična, dogaja se na velikih odprtih površinah, kjer je število kontaktov tako omejeno, da pravzaprav težko govorimo o njih.

Če imamo srečo, pa pride do preštevilnih kontaktov z našim gobjim bogastvom. Kot rečeno, nisem še videl kar tako na tisoče snežk ter med njimi na stotine vitezovk, pa že dolgo hodim na Goričko (kakšno mora tukaj biti šele spomladi marca!). Strmi del brega je bil porasel z borovci, iz maha so v šopih poganjale snežke, vmes so bile razsipane zelenkaste kolobarnice, pa spet snežke, ponekod pa kar mešano.



Če se prav spomnim, so na zgornji sliki ponarejene vitezovke, zajetna kolobarnica, to vidiš šele, ko obrneš gobo, če si pozoren na nekoliko bolj blede lističe.



Za vitezovko na levi bi tako rekel, da je ponarejena, na desni strani pa je prava.

Na mahovnati poti ob robu gozda med poljem in borovci je bilo na desetine in desetine pravih zelenk ter seveda snežk...



Na zadnji lokaciji pa so rasle kar skupaj na poti po načelu pol meni pol tebi. To mora biti neka komunikacija med obema sorodnima vrstama, saj bi drugače ena čez drugo zrasle!



Lep pozdrav


gusar76

Bravo, Klavir! Zelo lep prispevek. Goričko je res nekaj posebnega! Prava škoda, da je tako daleč od vsega!

Tale vinjeta je pa tudi nekaj posebnega! ;D ;D ;D  Škoda, da ti je že potekla... :D

klavir

Ni potekla, gusar, do konca leta 2020 velja:)od 16.4., ko je bil znameniti vladni pohod ob kolpi...

:laugh:

Nagi Bator

Ne velja ti ta vinjeta, ker je napacno namescena  ;D

gusar76

Citat od: klavir dne 24 November 2020, 11:00
Ni potekla, gusar, do konca leta 2020 velja:)od 16.4., ko je bil znameniti vladni pohod ob kolpi...

:laugh:

Hahahahaha! Sedaj vem, je brezčasna!  :D :D :D