Determiniranje 2018

Začel/a klavir, 07 Januar 2018, 13:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Najverjetneje je osmojena kolobarnica.

Lep pozdrav,
Slavko

markozi

Pozdravljeni,

lepo prosim za determinacijo spodnjih 3 vrst gob. Vse so bile najdene v mešanem gozdu na Pohorju na nadmroski višini okrog 500 m.

Goba A je rastla v skupini enakih gob. Ima pritrjen obrocek in skozi delno prosojen globuk vidne trosovne liste.
Goba B me spominja na starejšo vrsto lupljivke? Klobuk je velik 15 cm.
Goba C je imela bet, ki je bil v dnišču nepravilne valjaste oblike. Klobuk je velik okrog 10 cm.

Hvala lepa, da skrbite za izobraževanje!

Lp
Marko

markozi

Tukaj pa še goba D, ki je rastla na trohnečem brezovm deblu. Spominja me na brezovo odpadljivko.

Lp
Marko

Ta Pravi Gobar

A - ŠTOROVKA - MRAZNICA STARA
B - ŽAMETAST GOBAN STAR
C - MEGLENKA
D - brezova odpadljivka tudi je

markozi

Ta pravi gobar, hvala lepa!
Lahko še prosim za uradna imena:
Kako se štorovka na fotografiji uradno imenuje?
In meglenka je poprhnjena livka?

Lp
Marko

Ta Pravi Gobar

Marko, najlažje je da kar vtipkaš ta moja imena v google, pa dobiš takoj vse podatke, tudi latinska imena ... če dodaš zraven imena še gobe.si je takoj prvi rezultat najboljši  !!  ;)

Če pa potem na google vtipkaš latinsko ime in recimo PILZ  pa dobiš rezultate v nemščini ... Tam je naprimer poprhnjena livka že leta med strupenimi gobami, raje jih kar pusti ...

StaneDolanc

Pozdravljeni,

danes sem tole našel na štorih po moje nekoč lisnatih dreves. Najbrž je neke vrste žveplenjače. Ne greni, ob prelomu ima kar prijeten vonj in okus.
Hvala za pomoč.

StaneDolanc

Še ena slika

markozi

Hvala, Ta pravi gobar!

Ta Pravi Gobar

#564
Stanedolanc, dobra je edino sivolistna žveplenjača, tvoja je zgleda bolj opečnata, lahko je pa to tudi dobra sivolistna, nevarna pa je najbolj navadna žveplenjača, ki je spodaj res zelo rumeno - žveplene barve.  Se ni za špilat, žveplenjače so res za profije, drugače zastrupitev prebavil najmanj kar lahko pričakuješ ... Odkrito, jaz si ne bi upal ... :-\

StaneDolanc

Najlepša hvala , Ta pravi gobar. Tudi raziskovanje po spletu mi ni bilo v pomoč, ker je toliko različnih variacij in posnetkov za isto vrsto.

Ta Pravi Gobar

Stanedolanc, par dni nazaj sem nabral pol košare žveplenjač v gozdu med Marjeto in Dravskim dvorom ... ko sem jih našel ala 500 komadov, polovico je nekdo pred menoj požel, poberem, pridem domov, preverim na netu - pol pa gledam kaj je to opečnata žveplenjača - ker sem mislil da je dovolj da so spodaj sivi lističi ja je pol vse OK ... Podobne so pa še kake, med njimi je na primer MALA ŠTOROVKA, teh sem nabral tudi blizu Areha kakih par 100 komadov ... No tiste sem jedel, je bilo OK, pa točno na tem istem štoru že leta rastejo in jih je vedno več.

BubikolRamios

Citat od: StaneDolanc dne 29 Oktober 2018, 18:15
Tudi raziskovanje po spletu mi ni bilo v pomoč, ker je toliko različnih variacij in posnetkov za isto vrsto.

Ko iz slik ne ugotoviš nič, če so seveda slike prave vrste, si prebereš opis: http://www.gobe.si/Gobe/HypholomaCapnoides
"če je Hypoloma in nima zanič okusa potem je ok"
Menda.

Leedo

Pozdravljeni,

Prosim za determinacijo gob na spodnjih slikah.
Hvala in lep pozdrav,

Leedo

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- poljska koprenka
- opečnata žveplenjača
- poprhnjena livka
- sploščena pološčenka
- na zadnjih dveh posnetkih grbasta ploskocevka

Lep pozdrav,
Slavko