Determiniranje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:53

Prejšnja tema - Naslednja tema

Lukap8

NAT mislim, da ste res našli rožnatega gobana, ki se imenuje tudi rdečerumeni ali rožnatoglavi goban (Boletus rhodoxanthus). Bo pa Slavko povedal kje sva.. hehe
Luka Prezelj

slavko

Lukap8, na posnetkih je najverjetneje:
A: Lactarius rufus
B: Cortinarius camphoratus
C: Albatrellus ovinus
D: Cortinarius caperatus
E: Boletus badius
F: Amanita excelsa

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Nat, mislim, da je na posnetku Boletus rhodoxanthus.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

http://www.gobe.si/Gobe/BoletusDupainii
CitatTROSOVNICA: sestavljena iz cevčic z drobnimi luknjicami, krvavo rdeče barve, na dotik pomodri.

Net včasih pokaže tudi rumeno trosovnico, ali to manjka v opisu ?
npr.: http://mushroomobserver.org/observer/observation_search?pattern=Boletus+dupainii

Lukap8

Luka Prezelj

slavko

Na posnetkih je najverjetneje:
A: travna gostolistka (Melanoleuca graminicola)
B: smrekova kresilača (Fomitopsis pinicola)
C: smrdljiva golobica (Russula foetens), ali pa mandljeva golobica (Russula grata), če ima vonj po mandljih
D: citronasta mušnica (Amanita citrina)
E: poljski dežnik (Macrolepiota excoriata)
F: gorska bondarčevka (Bondarzewia montana)
G: dolgobetna medlenka (Hebeloma longicaudum)
H: zaviti širokolistar (Xerula radicata)
I: porfirasta mušnica (Amanita porphyria)

Lep pozdrav,
Slavko

enastajerka

Pozdravljeni,
zanima me ali je na fotki rdeči prekatnik?
Hvala, Lep pozdrav

slavko

Ne, na posnetku ni rdeči prekatnik, ampak ena vrsta koprenke. Rdeči prekatnik na prvi pogled spominja na polstenko, saj ima podobno rjavo barvo klobuka. Šele, ko ga pogledamo pod klobuk, so vidni rumenkasti lističi in ne cevke.

Lep pozdrav,
Slavko

zadnji

#233
Pozdravljeni, danes zjutraj sem na travi na prulah našel tele lepotice. Misloč, da so marele sem jih nekaj nabral in se veselil večerje... Zdaj pa gledam kaj bi lahko bilo in sem se ustrašil, da bi lahko bil pogubni dežniček... Premer dežnika je okrog 7 cm.

Uglavnem, ko so gobe rasle so bile snežno bele, razen po klobuku, kjer so imele še rjavo razpokano kožico. Rasle so pa v skupinah, nekatere tudi z združenimi beti. Beti so votli.

Punca pravi, da so na utrganih delih postale rožnate, ampak meni se ni zdelo. Sedaj so predvsem malce bolj rjavkasto rumene, ko so se postarale.

Pa mogoče še to, da so bile sveže skoraj brez vonja, po 2h pa jih lahko voham, je blago in prijetno.

slavko

Škoda, da ste vsem gobam porezali dnišče in zato ni vidno gomoljasto dnišče beta. Iz posnetkov pa je viden rjavkast rob na prerezu beta in rjave lise na lističih. Sicer so gobe po obliki podobne dežnikom. Opazen je tudi močan obroč.

Mislim, da ste našli vrtno zelenolistko (Chlorophyllum brunneum), ki je strupena. Včasih smo tej gobi rekli vrtni različek rdečečega dežnika.

Lep pozdrav,
Slavko


Lukap8


enastajerka in slavko

Je tista koprenka tam zgoraj mogoče Poljska koprenka ali Citronastorumena koprenka?
Luka Prezelj

Andrej Banko

Bi tole lahko bil vražji goban ?


Ta Pravi Gobar

Andrej ...

To je vražji goban - strup ...

Andrej Banko

Citat od: Ta Pravi Gobar dne 19 September 2015, 15:31
Andrej ...

To je vražji goban - strup ...

Ja, vem, da je vražji goban strupen. Saj sem ga pustil tam. Samo fotografiral sem ga.
Nisem bil pa čisto prepričan, če je "pravi".  :P

Ampak polžka pa očitno nič ne moti ...  :D

Ta Pravi Gobar

Polži letos žrejo vse ... Še rdeče mušnice ... Včeraj sem na Pohorju dobil samo kakih 10 Jurčkov, starejših, samo en mlad ...  Suho, suho, še ni kaplje dežja, pa napovedan je bil ... 

Drugače na Pohorju Vražji gobani ponavadi poženejo masovno kakih par dni, preden pridejo prvi pravi Jurčki ven, je vse leta enako.

Tako je suho, da so polži izginili, pa veter do amena vse posušil ...

Če bo dobro deževalo se bo sezona nadaljevala čez kakih 10 dni, prej ne bo nič - Pohorje.

Lep pozdrav vsem Dobrim gobarjem    :)