Gobarjenje 2014

Začel/a kragulj, 01 Januar 2014, 21:18

Prejšnja tema - Naslednja tema

kragulj


gorenc

V teh dneh za enkrat še brez snega"naj ostane tako"pri meni ni drugega za dobiti kot polno bezgovih uhljevk in zimskih panjevk.Nekaj let nazaj pa sem našel takšni čas tudi borovnika.....tega je že daleč tam sedaj pelje nova cesta za Bled.

Lp
Gorenc

klavir

Ker sem tokrat Sivestrovo preživel v Portorožu v hotelih Bernardin, sem uspel malo pogledati tudi naokoli za čim zanimivim. Vidi se, da je res nenavadno topla zima, celo za Primorje. Tako še vedno raste lepa vrsta poznojesenskih vrst gob, od številnih travniških miniaturnih gobic do kolesnic in kolobarnic. Posebej sem se razveselil najdbe večjega števila mišk 2. januarja (prstena kolobarnica), ki so zrasle v hotelskem nasadu črnega bora. Danes smo z njimi pripravili izvrstno kosilo...

Videl sem pa tudi že odcvetele narcise, tako da je to res že kar strašljivo...

lp

klavir

No, končno sneg. Dobro za naravo (in gobe...).

Pripenjam slike nekaj lepih bezgovih uhljevk (žal samo s telefonom, saj sem fotoaparat pozabil doma), ki so bogato zrasle v okolici Dupleških obrežnih lok...

V kratkem bo pod Kulinariko in v arhivu objavljen recept za pripravo teh gob, ki je meni osebno zelo dober. Treba ga je še prevesti iz ene nemških knjig z recepti, ki jih imam doma...

lp






as

Nepreverjeno, ampak od prijatelja, ki mu zaupam. Pred tem snegom naj bi nad Litijo našel dva sveža borovnika !!!

as

Danes sem odšel na terene, kjer običajno nabiram gobe. Prava katastrofa. Kako bo ta sečnja, nekje bodo pravi goloseki, vplivala na rast gob ?

slavko

#6
Gobe se prehranjujejo na različne načine:
- mikorizne vrste gob rastejo v sožitju z drevesi. Te vrste gob bodo goloseki najbolj prizadeli, saj bo goba izgubila partnerja, s katerim je v simbiozi in si izmenjujeta hranilne snovi. Med take vrste spadajo jurčki, lisičke, golobice, polževke (npr. marčnice),..., skratka veliko tistih vrst, ki jih gobarji radi pobiramo.
- saprofitne vrste oz. gniloživke za rast potrebujejo odmrle organske snovi. Zaradi poškodovanih dreves je pričakovati povečanje števila teh vrst gob. Mednje spadajo številne lesne in druge vrste gob, ki so jim hrana organski odpadki. Teh bo pri golosekih veliko. Bolj znane vrste so različne vrste tintnic, bukov ostrigar, bezgova uhljevka, pisana ploskocevka,...
- parazitske vrste gob zajedajo živa drevesa. Zaradi poškodovanih dreves je pričakovati tudi povečanje števila teh vrst gob. Mednje spadajo številne lesne vrste gob. Bolj znane so mraznice (štorovke), borov glivec,...

Lep pozdrav,
Slavko

mika

#7
Danes sprehod po gozdu.

mika

#8
še dodatne slike

Hostar

Današnji jutranji sprehod po žledolomu v gozdu.

Martin

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Pozdrav vsem glivarjem hja seveda tudi glivarkam.

Končno zima se poslavlja in zdaj se bo počasi začelo.
Moje prve najljubše gobe so smrčki in mavrahi no malo še bo treba na njih počakat.

Zanima pa me katera goba je na sliki -hostar-.

Lp
Martin

slavko

Goba s posnetka uporabnika Hostar je zelo podobna navadni lisički (Cantharellus cibarius). Zelo nenavadno, če jo je našel v tem času.

Lep pozdrav,
Slavko

Martin

 ;)
Slavko tud jaz sem mnenja,da je lisička. A v tem času skor neverjetno.
HOSTAR to si zdaj našo.

Martin

Lemedis

#13
Morda bi pa lahko bila lisička, tudi iz Hrvaške poročajo o prvih najdbah lisičk. Gre seveda za posamezne naključne najdbe. Narava nas velikokrat preseneti, ko najmanj pričakujemo.
lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

Hostar

Pozdrav vsem gobarkam/gobarjem!

Ja, v nedeljo me je res presenetila najdba navadnih lisičk (iskal sem prve marčnice). Res zelo nenavadno, ampak glede na to, da je letošnja zima brez mraza, niti ni presenečenje (zadnji jurčki so bili okoli Miklavža). Narava nas vedno znova preseneča in če res ne bo več kakšnega hudega mraza, ne  bo prav nobeno presenečenje, da bodo prvi borovniki že aprila.

Kdor spremlja hrvaški forum gobarjev, je lahko zasledil podobno presenečenje o prvih najdbah lisičk. Glejte link: http://hmgs.hr/forum/index.php?PHPSESSID=iev2lf3hokneve1f28s35ot0l6&topic=12.855

lp