Kakšne gobe so to?

Začel/a 007Mitja, 07 Oktober 2012, 18:57

Prejšnja tema - Naslednja tema

007Mitja

Pozdravljeni,

danes sem se prijavil na vaš forum, ker ne vem kakšne so te gobe? Star se malo več kot 20let in nimam izkušenj z gobami=) Poznam samo jurčke,lisičke,marele.

Bi mi prosim povedali če so naslednje gobe užitne, ker jih je pa zelo veliko srečujem.


007Mitja

Še ena je ni naložilo prej.

slavko

Na zgornjem posnetku je ena od mlečnic (Lactarius). Težko je reči, katera natančno, a zelo verjetno ima bel mleček, kar je znak, da gre za neužitne ali strupene vrste. Če je mleček oranžne barve, gre za užitne vrste. Sledi poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), ki je pogojno užina, kar pomeni, da bi jo bilo treba pred uporabo prekuhati (mora vsaj 5 minut vreti). Sledi betičasta prašnica (Lycoperdon perlatum), ki je užitna, dokler je goba čvrsta na otip. Sledi vijolična kolesnica (Lepista nuda), pogojno užitna. Na koncu pa je najverjetneje dobova mraznica (Armillaria tabescens), ki je pogojno užitna. Po domače jim rečejo štorovka, vendar je edina brez obročka.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Na naslednjem posnetku je najverjetneje hrastova korenovka (Collybia fusipes), pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

janez.kranjski

Pozdravljeni,

prosim vas za identifikacijo spodnjih gob.
Za odgovor se vam ze v naprej zahvaljujem.
Lep pozdrau,
Janez






slavko

Na prvih dveh posnetki so turki (Leccinum), najverjetneje hrastovi turki (Leccinum quercinum), užitni. Na naslednjih posnetkih pa je koprenka, najverjetneje nagubana koprenka (Cortinarius praestans), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

Tuncan

Citat od: janez.kranjski dne 07 Oktober 2012, 20:23
Pozdravljeni,

prosim vas za identifikacijo spodnjih gob.
Za odgovor se vam ze v naprej zahvaljujem.
Lep pozdrau,
Janez









Če ne veš katera vrsta je jo pusti v gozdu. za tabo bo prišel nekdo, ki jo pozna in jo bo pobral. Ne pa pobirat kar nekaj če ne poznaš gobe.


janez.kranjski

Tuncan ne pobiram nepoznanih gob. Rabil sem le potrditev. Zanima me še ali je koprenka primerna za sušenje?

LP,Janez

slavko

Koprenke se lahko tudi sušijo.

Lep pozdrav,
Slavko

007Mitja

Hvala Slavko, ker si mi povedal katere gobe so bile na začetku teme.
Prosil bi še za naslednje gobe?

Hvala

slavko

Od zgoraj navzdol:
- pegasta korenovka (Collybia maculata)
- severnjaška mraznica (Armillaria borealis)

Lep pozdrav,
Slavko

007Mitja

Zdravo.
Hvala še enkrat slavko,
prej sem hotel naložit še te slike ampak stran ni delovala, bi mi prosim povedali še za to gobo?

Hvala
Lep dan

slavko

Tudi to je severnjaška mraznica (Armillaria borealis), pogojno užitna. Če jih boste jedli, naj vrejo vsaj 5 minut, da se izlužijo vsi strupi.

Lep pozdrav,
Slavko

007Mitja

A to severnjaško mraznico poimenujejo tudi "štorovka" ali so to druge gobe? Zelo veliko te teh gob v gozdu. A jih je smiselno vložit?

slavko

Vsem vrstam mraznic po domače pravijo štorovke. In vse so pogojno užitne. Nekateri, ki so jih slabo prekuhali, so tožili, da jim je bilo slabo. Mraznice lahko vlagate ali jih pripravite kako drugače.

Lep pozdrav,
Slavko