brezova odpadljivka

Začel/a BubikolRamios, 10 Oktober 2011, 15:23

Prejšnja tema - Naslednja tema

BubikolRamios

Našel sem eno mlado, veliko. http://www.gobe.si/Slike/PiptoporusBetulinus

Kakšen nasvet kako se to pripravi. Ali jo je potrebno olupit ?

Lojze07

 ??? Kaj je to sploh za jest??  ??? ;D

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

BubikolRamios

Lohk se izkaže za :
- zanič
- tako, tako
- odlično

Sicer se pa pred  kraljevim preizkušanjem (-: na več koncih prebere, če je za probat.

slavko

Meni se zdi, da je goba grenka tudi mlada. Edini ki jo je preizkusil, je moj kolega. On jo je počasi kuhal in potem pil tekočino. Je dobro za zatiranje lakote, vendra kar grenko.
Oetzi (ledeni mož) je to gobo uporabljal zato, da je z njo preganjal parazite iz črevesja.
Morda je komu okus brezove odpadljivke všeč. Me res zanima, saj goba ni strupena.

lep pozdrav,
Slavko

Lemedis

Slavko morda si pozabil tudi pečene smo probali na žaru :)
Moje mnenje : Mladi primerki, ki smo jih probali niso bili slabi, so pa vendarle imeli greneč priokus, vonja zelo prijetnega. Osebno bi iz te vrste prej skuhal čaj kot, da bi jo uporabljal pri kuhi. Ali pa uporaba v obliki zdravilnega tonika. Če koga zanima več o medicinski uporabi omenjene vrste si lahko prebere v enem od sestavkov tukaj : http://healing-mushrooms.net/archives/piptoporus-betulinus.html  Če na kratko povzamem priznavajo brezovi odpadljivki več snovi z antibiotičnim in antivirusnim delovanjem, ki delujejo proti Escherichii coli in nekaterim bakterijam ter virusom. Potrjeno je tudi antitumorsko delovanje (zmanjšana rast do 90%).
lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

BubikolRamios

#5
Torej:
1. treba jo je olupit, ker 'koža' je kot usnje, zgoraj ena plast, spodaj trosovnica + še ena plast. (morda ima to greneč okus)
2. Potem dobimo nekaj podobnega svežemu siru ali skuti.
3. Z ostrim nožem režemo, in če gre lepo, kot skozi maslo je ok, pomeni da je mlada.
   Lahko je tudi malo0 starejša definitivno je skoraj gotovo nekaj mesa proti  robu klobuka mehkega

4. Skuhamo, 10 min v slani vodi
5. Test okusa naslednji dan po 24 urah v hladilniku: brez okusa, razen soli
6. Če naberete skupaj z jurčki in priprvite standardno z jajci, peteršiljem,... sploh ne boste vedeli, da je vmes b.o. Enako velja tudi za samo b.o.
   Skuhano Lahko 'prodate' za jurčke.

  Nobenega grenečega okusa !

BubikolRamios

Citat od: BubikolRamios dne 18 Oktober 2011, 15:47
3. Z ostrim nožem režemo, in če gre lepo, kot skozi maslo je ok
To je to, če ni izpolnjen ta pogoj potem je grenka.

Lemedis

Glede na pogoj 3 more biti torej res čisto bela saj so bili naši primerki res mladi, mehki pa vendarle so imeli greneč priokus.
lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

Grega

Dotično gobo sem probal enkrat, ker se dokaj pogosto pojavlja na brezah. Dal sem jo v rižoto vendar je celo zagrenila. Uporabil sem izključno mlade primerke. Od takrat dalje je nisem uporabljal več.

Bom pa morda sedaj, ko ste opisali postopek in zravilne lastnosti še kdaj z njo eksperimentiral :).

LP
Gregor

matjazz

Meni ima tudi zelo neprijeten okus. Pred par dnevi sem nabral zelo mlade, mehke primerke in se bom probal polužiti Ötzijeve tehnike:
razrezano na rezine nasolim in sušim v zračnem prostoru,
Posušene namočim v vodo in popečem.

Poročilo o okusu sledi :)