katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Najverjetneje je rjavozelena golobica (Russula heterophylla), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

Leon

Zdravo
Spet sem našel neko zanimivo gobo ki je ne znam določiti. Gobi sem našel ob starem razpadajočem borovem štoru. Na prvi in drugi sliki je ista goba, pri tretji pa gre najbrž za starejši primerek iste vrste. Hvala za odgovor v naprej :)
Lep pozdrav
Leon

slavko

Mislim, da ste našli tigrasto strnjenko (Lentinus tigrinus), neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko

gregorp

Citat od: Leon dne 22 September 2011, 22:02
Zdravo
Spet sem našel neko zanimivo gobo ki je ne znam določiti. Gobi sem našel ob starem razpadajočem borovem štoru. Na prvi in drugi sliki je ista goba, pri tretji pa gre najbrž za starejši primerek iste vrste. Hvala za odgovor v naprej :)
Lep pozdrav
Leon

strnjenka je, mislim da L.lepideus , ki se razrašča v lesu iglavcev.

bucka

Pozdravljeni! sem nova tukaj in na mamino željo vam posredujem slike če mi lahko poveste kaj za ena goba bi lahko to bila.
Na eni sliki vidite za primerjavo njeno velikost ko so zraven postavljene pohodne palice. Hvala za odgovor in Lep pozdrav.

http://www.shrani.si/f/1a/H0/31dcixKY/slike-olga-033.jpg

http://www.shrani.si/f/3t/f3/Q186x5p/slike-olga-030.jpg

slavko

Na slikah je borov glivec (Sparassis crispa), užitna in okusna goba.

Lep pozdrav,
Slavko

murrober

halo
sem na travi pohorskih smučišč videl tudi veliko sirovk. žal starih in neuporabnih. zraven pa tudi malo podobne.
a gre za kosmate mlečnice?
hvala in lp
robert m.

slavko

Tako je, na sliki je kosmata mlečnica (Lactarius torminosus), stupena. Pri mlečnicah si oglejte barvo mlečka. Tiste, ki imajo oranžni mleček, so vse užitne. One z belim ali rumenim mlečkom pa v glavnem ne.

Lep pozdrav,
Slavko

aleksander1111



Nagi Bator

Od suse zdelane jurcke mas na slikah. Pa daj malo pomanjsaj slike.

gorenc

zakaj nebi bili gobani?imate gobane  ampak točno katere pa nebi vedel slike niso najboljše

Tič

aleksander1111!

Fotografije res niso najboljše. Pa vseeno. Verjetno gre za Rumenega gobana (Boletus appendiculatus). Oblika ustreza, barva klobuka in trosovnice tudi. Značilna je obarvanost beta v prerezu in to v dnišču (sivo rjava). Tisti del beta, je po navadi tudi precej trd, nekako olesenel.

Škoda, da se ne vidi še del beta, ki je odrezan. Rumeni goban ima značilno šiljasto podaljšan bet. To pove tudi latinsko ime: "appendiculatus". Nekako bi se dalo prevesti kot: "podaljšan".

aleksander1111

Citat od: Tič dne 06 Oktober 2011, 13:08
aleksander1111!

Fotografije res niso najboljše. Pa vseeno. Verjetno gre za Rumenega gobana (Boletus appendiculatus). Oblika ustreza, barva klobuka in trosovnice tudi. Značilna je obarvanost beta v prerezu in to v dnišču (sivo rjava). Tisti del beta, je po navadi tudi precej trd, nekako olesenel.

Škoda, da se ne vidi še del beta, ki je odrezan. Rumeni goban ima značilno šiljasto podaljšan bet. To pove tudi latinsko ime: "appendiculatus". Nekako bi se dalo prevesti kot: "podaljšan".

ta tvoj opis gobe je natančno takšen kot je bil v resnici

ch3ch2oh

Majhne, pisane, iz beta "krvavijo".