katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Ti dve podvihanki sta si podobni, vendar jelševa praviloma raste ob vodah, skratka tam, kjer pogosteje rastejo jelše.

Navadna podvihanka pa zelo rada zraste pod brezami. Večkrat sem jo že opazil pri znancih, ki imajo breze ob vrtu.

Navadna podvihanka je mlada močno podvihana in na pritisk takoj intenzivno porjavi.

Pri jelševi podvihanki rob ni podvihan, ob dotiku na lističih ostanejo rjavi madeži, ki pa niso tako intenzivni kot pri navadni podvihanki.

Meso je pri jelševi podvihanki brez posebnega vonja in okusa, pri navadni podvihanki pa je nekoliko grenkega okusa.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#601
Oboje na vrhu štora. Premer 1-2 mm. Na različnih lokacijah. Morda gre za isto vrsto ? Barve na slikah so avtentične.




slavko

Rdeča goba mislim da je cinobrasta bradavička (Nectria cinnabarina).

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#603
za oranžno mislim da bi lahko bila "Dacrymyces palmatus" pahljačasti solzar. Meni se zdi premalo želatinasta, ampak morda je taka v bolj suhem okolju.

slavko

Morda, vendar je dacrymyces palmatus običajno večja, vsaj 1 cm in več. V suši se seveda nekoliko skrči, vendar dvomim da tako močno, na 1 - 2 mm.

Lep pozdrav,
Slavko

idasemenic

Citat od: lisjak dne 20 Oktober 2008, 20:09
Sem nov na forumu in me zanima ketere gobe so to.
Mislim da je tista z dolgim betom citronasta kolobarnica, zraven je še posnetek od zgoraj. Bet je dolg 20 cm, širina klobuka pa okrog 7 cm, žal mi je padla iz košare in se je klobuk zdrobil.

lp


slavko

Spoštovana!

Ni mi popolnoma jasno kaj želite vprašati. Se lahko prosim bolj jasno izrazite?

Hvala in lep pozdrav,
Slavko

idasemenic

Citat od: slavko dne 06 November 2010, 17:11
Spoštovana!

Ni mi popolnoma jasno kaj želite vprašati. Se lahko prosim bolj jasno izrazite?

Hvala in lep pozdrav,
Slavko

Dober večer, seveda vam ni jasno, saj sem narobe pisala in mi ni odposlalo. Pravzaprav ne pogruntam, kam se napiše. Upam, da bo sedaj v redu. O tejle gobi bi vas rada vprašala:

http://www.shrani.si/f/1F/ci/sAbLHhg/1/n-anos-flora-474.jpg

http://www.shrani.si/f/39/11t/xdVMDwk/1/n-anos-flora-475.jpg

Sem prav linkala? Mislim, da gre za rumeno tratnico, našla sem jo na travniku, približno 300 m nad. višine, po nesreči se je zdrobil bet, jih je pa precej, dišijo kot rjava livka. Hvala za odgovor in lp, Ida

slavko

Glede na informacijo, da ste gobo našli na travniku, zelo verjetno gre za travniško tratnico (Cuphophyllus pratensis), ki je užitna. V novejši mikologiji to gobo uvrščajo med vlažnice (Hygrocybe), zato jo lahko najdete tudi pod nazivom Hygrocybe pratensis.

Vlažnice in tratnice so pokazatelji neoporečnosti travnikov. Več kot je različnih vrst gob, v boljši "kondiciji" je travnik. Če je na najdenem mestu še več tako velikih primerkih, jih lahko uporabite kot druge vrste gob - za juhe, omake, vlaganje...

Lep pozdrav,
Slavko

idasemenic

Citat od: slavko dne 06 November 2010, 18:57
Glede na informacijo, da ste gobo našli na travniku, zelo verjetno gre za travniško tratnico (Cuphophyllus pratensis), ki je užitna. V novejši mikologiji to gobo uvrščajo med vlažnice (Hygrocybe), zato jo lahko najdete tudi pod nazivom Hygrocybe pratensis.

Vlažnice in tratnice so pokazatelji neoporečnosti travnikov. Več kot je različnih vrst gob, v boljši "kondiciji" je travnik. Če je na najdenem mestu še več tako velikih primerkih, jih lahko uporabite kot druge vrste gob - za juhe, omake, vlaganje...

Lep pozdrav,
Slavko

Hvala za odgovor, jutri jih grem nabrat :)

markok

Tele gobice so pred par dnevi zrasle na zelenici pred hišo.Kaj bi to lahko bilo?



Uploaded with ImageShack.us

slavko

Pred hišo so vam zrasle mraznice (Armillaria) ali štorovke po domače. Če niste škropili tam okoli, jih lahko pojeste. Ampak najprej jih prekuhajte (vsaj 5 minut naj vrejo), potem vodo odlijte, pol pa jih pripravite, kot pač imate radi gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

Nagi Bator

A pol mraznice se rastejo? Ali je to pac zraslo kje bolj proti primorskemu koncu?

markok

Te mraznice so zrasle v Domžalah par dni nazaj. Ker so zrasle na travi v bližini manjše jablane, vrtnic in ostalega okrasnega cvetja, tudi pomislil nisem, da bi to lahko bile štorovke.
Sedaj prilagam še fotografijo štorovk, katere sem našel v gozdu pred enim mesecem. So podobne mojim štorovkam le da so mnogo večje
(premer klobuka več kot 12cm, so bolj temno rjave,  rasle pa so na štorih v velikih količinah). Slavko, je možno, da gre za isto vrsto?



Uploaded with ImageShack.us

slavko

Je možno, da gre za isto vrsto. Največjo štorovko, ki sem jo videl, je imela premer klobuka več kot 15 cm. Vendar tako velikih primerkov ne priporočam za uživanje, ker so prestari.

Lep pozdrav,
Slavko