katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Gobam na sliki se reče sivorumena mraznica (Armillaria mellea) in je pogojno užitna. Po domače tem gobam pravijo štorovke. Pommebno je, da jih pred uporabno dobro prekuhate in vodo odlijete.

Lep pozdrav,
Slavko

koncinar

O, super!!!

Full hvala!  :)

M-XXXX

Citat od: slavko dne 10 Oktober 2010, 18:27
Gobam na sliki se reče sivorumena mraznica (Armillaria mellea) in je pogojno užitna. Po domače tem gobam pravijo štorovke. Pommebno je, da jih pred uporabno dobro prekuhate in vodo odlijete.

Lep pozdrav,
Slavko

Tole je letelo name? No v tem primeru najlepša hvala ;D

golobaj-milan

katera goba je to?

golobaj-milan

#499
pa še kaj je to? Po vrhu je siva je v mešanem gozdu! In lepo diši! Po okusu ni pekoča!

golobaj-milan

Pa še tale!

gorenc

Citat od: golobaj-milan dne 10 Oktober 2010, 19:47
katera goba je to?
mislim da imate Clitocybe geotropa pozna livka(martinovka,martinščica) a nisem siguren je sicer užitna a počakajte še na kakšnega za določiti to gobo naprimer na g.Slavkota
ps
z livkami se ni dobro igrati nekatere so tudi smrtno  strupene zato počakajte na še kakšnega določevalca gob

slavko

Golobaj - milan, na prvi seriji slik je najverjetneje hostna kolesnica (Lepista densifolia), katere užitnost ni znana, zato je ne priporočam za uživanje.

Na drugi seriji slik je poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), pogojno užitna, znana tudi pod imenmom meglenka.

Na tretji seriji slik pa sta dve golobici, ena bo verjetno krhka golobica (Russula fragilis), na drugi sliki pa so bljuvne golobice (Russula emetica), oboje strupeno.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

Ali lahko kdo potrdi da je tole hrapavi ježevec:
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery=470a6db91bea4b2fa22b548359fef9ac

V gozdu nisem opazil (zato nimam boljše slike), ampak tole ima bodice trosovnice po betu do dna. Na slikah na netu in v knjigi tega ni.

karli

Danes sem na Pohorju našel par sivk (in enega cigančka). Sem siher, da so ok, zaradi žene pa bilo dobro, če še kdo od poznavalcev potrdi.
hvala in lp.
karli

nat

Pozdravljeni  :)
sem nova na tem forumu, imam pa celo morje fotografij zame neznanih gob iz letošnje sezone   :-\
bom kar začela z nekaj primerki:

1. a sta na slikcah 1,2 ostrokrpi mušnici?

2. a sta na 3.slikci milnati kolobarnici?

3. majhen goban z belim mrežastim betom, na prerezu rumen, rasel je pod smreko

Že vnaprej hvala in lep pozdrav  :)

nat

Sem ravnokar ugotovila, da je na prvih 2 slikah najbrž hrapava trnovka (Echinoderma asperum) ne pa mušnica  :-[

slavko

Karli, ženo lahko prepričate, da so sivke oz. zimske kolobarnice prave, saj je viden rumen nadih beta in lističev.

Za cigančka oz. pšenično poprhnjenko pa ne bi dal roke v ogenj. Se mi zdi preveč svetleča, pa tudi drugih slik od blizu ni opaziti. Svetujem, da ga raje odstranite.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Nat, določitve gob so pravilne, tisti goban z rumenim mesom pa bo kar rumeni goban (Boletus appendiculatus), ki je užiten.

Upam, da lahko vašo lepo sliko gobana uporabimo na naši spletni strani - v primeru, da se strinjate pošljite sliko in vaše podatke na naslov gdlmb1@gmail.com.

Lep pozdrav,
Slavko

karli

Citat od: slavko dne 16 Oktober 2010, 22:48
Karli, ženo lahko prepričate, da so sivke oz. zimske kolobarnice prave, saj je viden rumen nadih beta in lističev.

Za cigančka oz. pšenično poprhnjenko pa ne bi dal roke v ogenj. Se mi zdi preveč svetleča, pa tudi drugih slik od blizu ni opaziti. Svetujem, da ga raje odstranite.

Lep pozdrav,
Slavko
Hvala lepa za odgovor. Tiste sivke sem včeraj našel, tako mimogrede, ob nabiranju kostanjev. Danes pa sem se namenil iskat samo sivke. In rezultat - nula. Tako je to. Našel pa sem to vrsto, tudi lepo dišijo in prosim še enkrat za odgovor.
Lep pozdrav!
Karli