katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Rajc0028, prav zavidam vam vašo najdbo; našli ste nagubano koprenko (Cortinarius praestans), ki je odlična goba, vsestransko uporabna. Ko boste gobo prerezali, boste ugotovili, da ima belo meso, prijetnega vonja in okusa. Pripravljate jo enako kot bi našli jurčka.

Predpostavljam, da gobarite nekje na dolenjskem, saj je tam teh gob veliko, pri nas na štajerskem pa nimamo take sreče.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Bubiko Ramios, gobi ste dali pravo ime. Pa dober tek.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Triglav, našli ste vijoličasto koprenko (Cortinarius violaceus), ki je užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Marna, gobe ste pravilno določili. Mraznice ali po domače štorovke, moramo zmeraj dobro prekuhati (nekaj minutno vretje) in vodo odliti. Šele tako pripravljene gobe lahko uporabimo.

Lep pozdrav,
Slavko

Marna

Super! Hvala za odgovor.
Mogoče le še eno vprašanje - jih je treba vseeno predhodno prekuhat, če jih nameravam vložit in tako kuhat še v kisu?

slavko

Tako priporočam. Potem bo sigurno vse v redu. Če namreč mraznic ne prekuhate dovolj dobro, povzročajo prebavne motnje.

Lep pozdrav,
Slavko

Marna

Ok, jih bom prekuhala, da bo vse Vredu. :)
Hvala še enkrat in lep pozdrav!


rajc0028

Citat od: slavko dne 04 Oktober 2010, 21:32
Rajc0028, prav zavidam vam vašo najdbo; našli ste nagubano koprenko (Cortinarius praestans), ki je odlična goba, vsestransko uporabna. Ko boste gobo prerezali, boste ugotovili, da ima belo meso, prijetnega vonja in okusa. Pripravljate jo enako kot bi našli jurčka.
HVALA
Predpostavljam, da gobarite nekje na dolenjskem,TOČNO saj je tam teh gob veliko, pri nas na štajerskem pa nimamo take sreče.

Lep pozdrav,
Slavko
ČE BOSTE KAJ HODIL PROTI NAM VAM JIH Z VESELJEM POKAŽEM ŠE VEČ - V ZAHVALO

BubikolRamios

#474
Citat od: BubikolRamios dne 04 Oktober 2010, 14:09
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery=5547ebb64d434150ae9b7ded087bb97f

Obroček spodaj rumenkast, zgoraj pa bel.
Bet ni votel.
Ni sluzasta.
Premer klobuka do 4 cm.
Raste pod brezo in sadnim drevjem, na košenem travniku.
Užitna, preizkušeno.

Meni nekako ne zgleda kot sivorumena mraznica (Armillaria mellea), ki je zgoraj.

Ime ?

OK, tole je g. Slavko potrdil, da je Armillaria mellea.

Dodajam še inf. da v dežju postane sluzava, (kar v opisu na gobe.si ne piše)
Upam da se to tule dobro vidi:
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery=b85d6d3176e84eea849eaefe1186a047

Zanima me pa še ali tile 'obročki' ali lupljenja beta, kaj pomenijo ? Tole je samo na 'enem grmičku'
Če bi mene kdo vprašal je to potemtakem posledica podlage(štor mirabolane) ?
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery=0a3080d324434d3c8ac87e3c588d5762


slavko

Kukmak, na prvi seriji slik je ena od mlečnic (Lactarius). Na slikah se vidi smrekova vejica; pod smreko rastejo mile mlečnice (Lactarius mitissimus), ki velja za užitno. In vaša se mi zdi najbolj podobna tej.

Na drugi seriji slik je ena od koprenk (Cortinarius). Podobna je zajetni koprenki (Cortinarius largus), ki velja za užitno. Preverite, če je meso belo, prijetnega vonja in okusa.

Na tretji seriji slik je ena od golobic (Russula). Morda je slanikova golobica (Russula xerampelina), vendar jo je treba preizkusiti - ne sme peči. Če peče in se ne da dobro lupiti, gre za češnjevo golobico (Russula sanguinea), neužitno. Podobna je tudi rdečebetna golobica (Russula rhodopoda), prav tako neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Bubiko Ramios, mislim, da je lupljenje beta posledica suše.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

V razmaku par metrov je več 'grmičkov' v enakih pogojih. Eden pod octovcem, eden na orehovem štoru in tale na štoru od mirabolane.
Tale na sliki je imel še včeraj zaprte klobuke in je bil 'neolupljen'. Vseskozi pa je itak padal dež. Zadeve še malo rastejo, bom preveril če bo še kaj takih na kaki drugi lokaciji in povem ...

griva

babica je našla kar nekaj teh gob, rastejo na štoru ali zraven, katere so?




janja

#479
Tole sliko  vam pošiljam v ogled. Goba je nagubana koprenka in je ena najboljših gob. Moj mož ima nahajališče nekje na Notranjskem. Škoda, ker je ni nabral z dniščem.
Jaz sem mu jo spekla in položila na kruh, ki je bil namazan s čemažem. Odlična! Lep pozdrav, Janja