katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

JANEZ L

#375
Lp!

Gozdni šampinioni... cigančki, drugače pšenična poprhnjenka (Rozítes caperáta), odlična goba... Tudi sam sem danes našel nekaj primerkov, le dva sta bila mlada in uporabna...







Sem pa našel tudi tole, no bila je že brcnjena... i kam bi del... :angel:





Našel sem pa tudi tole čudo božje... :-\ :angel:



Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

BubikolRamios

#376
Citat od: BubikolRamios dne 21 September 2010, 14:26
Premer klobuka ~ 8 cm. Raznik lističev x 3-4 v pimerjavi z golobico. Na povečavi 'satovje' na dnu lističev.
'Satovje'&lističi vidim prvič, ali je to običajna zadeva ?
P.S. Tudi mslim da je oblika klobuka za to vrsto značilna - proti vrhu zožana.
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery=d333329967e74094ac9639458716280c

Cortinarius sp. (koprenka)

še nekaj slik: http://agrozoo.net/jsp/Galery.jsp?id_tezaver=113113

Če pa kdo ve bolj natančno ...

coyz

Janez L najlepša hvala za hiter in natančen odgovor!

No zdaj si bom zapomnil in jih veselo nabiral ter papcal...


Dober pogled in lovski zdravo!  ;)

karli

zdravo
našel sem nekaj cigančkov. ker pravijo, da so dobri za vlaganje, me zanima do katere velikosti so še primerni za vlaganje. Na drugi sliki pa ne vem katera goba je to in prosim za pomoč.
hvala lepa in lp.
karli

slavko

Karli, predlagam da vlagate tiste pšenične poprhnjenke (Rozites caperata) oz. cigančke, ki so še zaprti.

Na sliki pod cigančki je goba iz rodu dežničkov (Lepiota). Teh gob ne bi priporočal za uživanje, ker so med njimi smrtno strupene vrste.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Bubiko Ramios, na sliki, ki ste jo poslali, je premalo podatkov za natančnejšo določitev koprenke.

Koprenke so rod z okoli 500 vrstami in precej zahteven za določevanje. Nekatere vrste so res tako značilne, da jih je mogoče določiti takoj, kot denimo vijoličasto koprenko (Cortinarius violaceus).

Takšna koprenka, kot ste jo poslikali, pa bi zahtevala tudi posnetek dnišča. Pomagalo bi tudi, če bi gobo prerezali na pol, da se vidi barva mesa itd.

Podobna koprenki na sliki je smrtno strupena najlepša koprenka (Cortinarius rubellus).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Janez L, tista goba na avtomobilu je bledovijolična kolesnica (Lepista glaucocana), užitna, primerna za mešanje z drugimi gobami.

Na zadnji sliki pa je ena od sluzavk (Myxomycota), težko bi rekel iz katerega rodu.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

Citat od: slavko dne 21 September 2010, 21:09
Bubiko Ramios, na sliki, ki ste jo poslali, je premalo podatkov za natančnejšo določitev koprenke.

...

Lep pozdrav,
Slavko

Hvala. Bom upošteval naslednjič.

kragulj

Pozdravljeni g. Slavko,

pred časom sem povpraševal, če je to karbolni kukmak. Raste na travniku, ima čuden vonj, starejši ima trosovnico skoraj črno, rahlo votel bet...
Našel pa sem tudi menda drhtalko...
Prosim za komentar.
lp,

kragulj

Se opravičujem. Pri kukmaku sem prilepil napačno fotografijo. Prilagam pravo.
lp,


paradoxxx

#385
Ali kdo ve katera goba je to? Danes sem jih nabral kar nekaj.

slavko

Kragulj, pri kukmakih (Agaricus), ki jih je več kot 60 vrst, velja eno osnovno pravilo - kukmakov, pri katerih meso bolj ali manj rumeni in ki močno rumenijo v dnišču beta, se izogibamo. Za uporabo so kukamki, pri kateri postaja meso na ranjenih mestih rdečkasto. Med rdečečimi kukmaki namreč ni strupenih vrst.

Karbolni kukmak (Agaricus xanthoderma) je strupen, v dnišču beta močno rumeni, pa tudi ostali deli gobe imajo rumen nadih, izdaja pa ga tudi močan vonj po karbolu (včasih se je na tržišču dobilo lepilo Karbofix - in prav tak vonj ima ta kukmak).

Na vaših slikah v dnišču beta ni opaziti močne rumene barve, zato sklepam, da ste našli drugo vrsto. Verjetno odsekani kukmak (Agaricus essettei), ki je užiten. Na sliki je namreč vidna ploska zadebelitev beta, kar je značilno za to vrsto kukmaka.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Paradoxxx, naslednjič prosim slikajte celo gobo, z betom vred.

Mislim, da ste našli poprhnjeno livko (Clitocybe nebularis) ali po domače meglenko, ki je pogojno užitna. Pred uporabo jo je treba prekuhati. Nekaterim je okus všeč, drugim pa je po zaužitju te gobe slabo.

Običajno gobo vlagajo v kis.

Lep pozdrav,
Slavko

Ni3ous

Tole smo našli a ne najdem v gobarskih knjigah, če kdo prepozna naj prosim napiše.
Goba je velika do 15 cm in ob dotiku smrdi zelo močno.
Tisti cvetek je še v zaprtem mlajšem stadiju, tista rogovilca pa že starejša, suicer rastejo v šopu navzgor ampak je že poškodovana.

slavko

Na slikah je lovkasta mrežnica (Clathrus archeri) ali veliki lovkar, ki je neužiten.

Ko je goba mlada, je zaprta v jajcu podobni ovojnici. Ko ovojnica poči, se iz nje prikažejo živo rdeče lovke, na katerih so trosi v tekoči obliki. Trosovnica zelo smrdi, kar privablja žuželke, ki trose raznašajo naokoli in tako se ta goba razmnožuje.

Gobo so v naše kraje prenesli od drugod, vremenske razmere pa ji omogočajo hitro širjenje.

Lep pozdrav,
Slavko