katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

TheAnswer

Lep pozdrav vsem skupaj. Prvo sporočilo in kar takoj prvo vprašanje.  ;D

Sicer forum že kar nekaj časa prebiram, sedaj pa me zanima katera vrsta kukmakov je tole na slikah.

Rastejo v skupinah, v gozdu vendar na malce bolj travnatem terenu.

Videl sem da jih je tudi pred mano že nekdo pobiral, najbolje se pa ne spoznam tako da ne vem za katero vrsto gre.

Do sedaj sem se držal bolj jurčkov, lisičk , marel.










slavko

Na slikah niso kukmaki, pač pa pšenična poprhnjenka (Rozites caperata), ki je užitna in okusna goba. Po obliki je nekoliko podobna kukmaku; gobe večina pozna pod imenom cigančki.

Lep pozdrav,
Slavko

TheAnswer

Najlepša hvala za hiter odgovor.

No pa sem spet nekaj novega izvedel.  ;D

Sem bil pa skoraj prepričan da imam neko vrsto kukmakov.  :-[

Kakšn pa je najbolj priporočljiv način uporabe? Zgledajo super za vlagat, morda tenstani z jajčkom ?

LP

gorenc

Citat od: TheAnswer dne 24 Avgust 2010, 18:09
Najlepša hvala za hiter odgovor.

No pa sem spet nekaj novega izvedel.  ;D

Sem bil pa skoraj prepričan da imam neko vrsto kukmakov.  :-[

Kakšn pa je najbolj priporočljiv način uporabe? Zgledajo super za vlagat, morda tenstani z jajčkom ?

LP

pozdravljeni

Cigančke pripravite  enako kot druge gobe a največkrat jih vlagajo v kis so zelo dobri vlagam jih vsako leto.
dober tek

Štikl

Najprej en lep pozdrav vsem skupaj. Sem nov na forumu ter tudi v nabiranju gob  :)
Danse sem šel malo pogledat za gobe, saj je ponoči deževalo. Našel sem mislm, da nekaj lisičk ter neke gobe podobne lisičkam. Mi lahko kdo prosim potrdi če gre za lisičke, ter kako se imenuje druga goba, ki sem jo našel.
Za gobe na prvih dveh slikah jaz mislim, da so lisičke, imam prav?


Katera goba pa je to?




PS: našel sem še eno gobo, ki je rastla iz preparelega debla, je vijolična in mi je bila zelo zanimiva, za katero gobo gre je morda užitna?






Najlepša hvala za vaše odgovore.
LP Gregor

slavko

Na zgornji sliki so navadne lisičke (Cantharellus cibarius), eno sliko niže pa je luskati različek navadne lisičke (Cantharellus cibarius var. amethyteus). Obe sta užitni, ona na spodnji sliki pa je v Sloveniji zaščitena.

Na drugi seriji slik je rumeni ježek (Hydnum repandum), užitna. Odstraniti je treba iglice, ki grenijo.

Na tretji seriji slik je vijoličasta koprenka (Cortinarius violaceus), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

Štikl

Najlepša hvala za razlago. Zaščitenih gob potem ne bo več trgal, hvala za opozorilo. Jutri bom poskušal najti še kakšno lisičko ter jurčka, in pripraviti gobovo juho. Po internetu iščem kakšen recept kako pripraviti vijoličasto koprenko, vendar brez uspeha. Jo lohako dam kar zraven v juho?

slavko

Vijoličasta koprenka je sicer užitna goba, vendar vam je ne bi priporočal nabirati. če je ne poznate dovolj dobro. To velja tudi za druge vrste koprenk. Med njimi je namreč veliko neužitnih in tudi strupenih.

Značilno za koprenke je kopreno, ki je med klobukom in betom in ima pri mladih gobah funkcijo zaščite trosov med lističi, dokler niso zreli. Vse koprenke imajo rjav trosni prah. Zato na betu pri večjih koprenkah pogosto opazimo rjav obroč, ki nakazuje kje je nekoč bilo kopreno. To se namreč pri večjih gobah pretrga.

Vijoličasta koprenka samostojna ni najprimernejša za uživanje, običajno jo mešamo z drugimi vrstami gob.

Lep pozdrav,
Slavko

JANEZ L

Lp!

Ali so to poprhnjeni polstenci ali navadne polstenke ali mogoče nekaj tretjega...???







To je rumeni goban...





Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

JANEZ L

#249
Lp!

Katera vrsta golobice je to???





Saj vem, da sem že zopern, ampak... :angel:





Med mušnice spada...?





Lovski zdravo
Janez L



...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

slavko

Poprhnjeni polstenec (Boletellus pruinatus) ima nekoliko temnejši klobuk in sivkast poprh. Mislim, da ste našli navadne polstenke (Xerocomus subtomentosus), užitne in okusne gobe. Pod njimi pa je rumeni goban (Boletus appendiculatus), prav tako užiten in okusen.

Pri golobicah pa mislim, da gre za rjavozeleno golobico (Russula heterophylla), užitna in okusna goba, malce sladkega okusa. Pod njo je skoraj zanesljivo bljuvna golobica (Russula emetica), strupena, zelo pekoča vrsta golobice.

Na zadnjih dveh slikah pa je gorski lupinar (Amanita subalpina), pogojno užiten, kot vsi lupinarji.

Lep pozdrav,
Slavko

JANEZ L

#251
Lp!

Hvala!

Pa še katera dva dežnika sta to? :angel:

Prvi...(mogoče poljski ali pa beli?)





...in drugi...



Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

slavko

Težko je zanesljivo reči kateri od dežnikov je na sliki. Za tistega na zadnji sliki mislim, da je sramežljivi dežnik (Macrolepiota permixta). Sicer so vsi, ki se jim premika obroček užitni. Izogibajte se le tistih, ki močno rdečijo.

Lep pozdrav,
Slavko

jernej

Tista goba, ki jo je slavko določil kot bljuvno golobico ima cevke??! Vsaj tako jaz vidim? Bolj zgleda kot kankšna lupjivka Suillus? Ali pač  ???

JANEZ L

Lp!

Tudi meni je bolj podobna Ovčarski lupljivki (Suillus granulatus)...

Prvi dve golobici sta rasli skupaj v grupi večih golobic...

Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...