Zimska kolobarnica, sivka, snežka nabiranje in uporaba z gobami

Začel/a janko, 29 Oktober 2015, 23:06

Prejšnja tema - Naslednja tema

janko

LP


Že nekaj let berem, jih gledam v gozdu pa še vedno ne vem ali naj jih nabiram ali ne.

Vsako gobo, ki jo naberem tudi uporabim, ali podarim. Snežka, Sivka ... pa me malo bega.

Pri nas doma jih nismo nabirali... Pa verjetno je bilo tudi še v drugih družinah tako.

Lahko kdo kaj več pove kako jo najdem, uporabim. Jih lahko tudi posušim...  

Anica jih pridno nabira ... ker jih pozna in ji je okus všeč. Se motim.

Janko

frcaja

Citat od: janko dne 29 Oktober 2015, 23:06
LP


Že nekaj let berem, jih gledam v gozdu pa še vedno ne vem ali naj jih nabiram ali ne.

Vsako gobo, ki jo naberem tudi uporabim, ali podarim. Snežka, Sivka ... pa me malo bega.

Pri nas doma jih nismo nabirali... Pa verjetno je bilo tudi še v drugih družinah tako.

Lahko kdo kaj več pove kako jo najdem, uporabim. Jih lahko tudi posušim...  

Anica jih pridno nabira ... ker jih pozna in ji je okus všeč. Se motim.

Janko
Janko, ne veš kaj zamujaš. Sem iz Kidričevega in če se kdo spomni, pred cca 20, 25 leti,so bile Kidričevske šume znane po obilni berbi sivk. Gobarji iz širše okolice, Maribor, Celje..., vse je bilo tu. Danes je vse zaraščeno, skoraj neprehodno. Sam že nekaj let hodim na Goričko, bil sem ravno včeraj, čeprav so mi moje terene spucali, zadovoljivo, sivke, marele, jurčki, dedi, cigančki... Moram pohvalit Prekmurce, lepo skrbijo za šume, za razliko od Madžarov, kar je povzročil žled, tako je ostalo. Kako najti sivko? Težko, najlažje na čistini na trdi mahovini, drugače pa so skrite pod listjem. Hitrost gibanja 5 korakov na minuto in če je kakšna večja delno prilezla izpod listja, imaš vse šanse, da si naletel na rastišče sivk. Ni pa nujno, opažam, da zadnje čase kar precej rastejo posamično, čeprav najdem večjo in bi pričakoval, da se ob ateju v bližini razvija še ostalo ožje sorodstvo. In ko najdeš veliko, je potrebno ugotoviti, kje pod listjem so manjše, očem skrite. In ne sedaj uporabiti grablje, motiko ali kaki kol in vse okrog prekopati, pač pa s kakšno vejico odgrniti sumljivo dvignjene liste in pogledati, če se spodaj kaj skriva. Jaz grem na kolena in z dlanjo površinsko nežno preletim čez vrhnji sloj listja, če je gobica spodaj, jo občutim, ker so mlade sivke kar močno zasidrane v zemljo. Ni pa to luštno delati pod kostanji. Kot pravi Anica, je doma s čiščenjem problem, zato jo jaz očistim na licu mesta v nulo, za doma pa še vseeno ostane, da nisi brez dela. Za sušenje niso, mlade do višine 3cm so odlične vložene, juha iz sivk s krompirjem in kisom je poezija. Jaz imam najraje svinjski kotlet s praženimi sivkami, brez smetane, ker hočem čutit njihovo aromo, ki pa je kar močna.
Janko, zdaj je idealen čas, da si najdeš svoja rastišča sivk in se nato vsako leto vračaš in preveriš ali si edini, ki je odkril Ameriko ali pa je že Krištof bil tam, nato pa začneš odkrivat drugo. Na Goričkem kar dosti rastejo pod kostanji oz. mešano s kostanji, bori, smreko, hrastom. Neke velike kilometrine pri nabiranju sivk glih ne boš naredil, bo pa te vesel mogoče tvoj izdelovalec očal. Pa veliko sreče pri odkrivanju placov, kasneje bo šlo lažje.
LP, Frcaja

as

Se popolnoma strinjam. Zame je sivka kraljica gob. Res jo je malo težje najti, te pa tam, potem čaka vsako leto.

janko

LP

Frcaja, hvala za lep slikovit, obsežen in na poseben način prikazan čar gobe, ki jo opazujem.
Lepo ste opisali tudi samo uporabo gobe. Po tem slikovitem opisu ni kaj, da jo ne poiščem v naravi.
V spominu ima lep klubuček z posebno sivo in vijolično barvo. Spominja na praznike, ki prihajajo.

Jutri se odpravim ...

Janko

TineP

Mene ze dalj casa nekaj bega in sicer za sivke pravijo da mora biti spodaj rumena da je uzitna, ce pa je cisto bela pa ne. In bi prosil za vas odgovor ali to sploh drzi. Hvala

janko

LP

Jaz si pomagam tudi z knjigo, ki sem jo dobil v dar. Iz prve roke pa pove gospod Slavko.

Potem pa knjigo v omaro in iskat sivke...


slavko

TineP, snežke ali zimske kolobarnice (Tricholoma portentosum), so gobe iz rodu kolobarnic (Tricholoma), v katerem je več kot 60 vrst gob.

Snežke so takšne, kot ste jih opisali in jih je pokazal Janko. Klobuk je sivkast, gladek, pod klobukom pa so lističi, ki nekoliko rumenijo, podobno kot bet. Če so lističi in bet beli, gre za drugo vrsto kolobarnice. Če pa so lističi in bet sivkastih barv, gre spet za drugo vrsto.

Če snežk doslej še niste nabirali, je bolje, da vam jih nekdo pokaže. Potem boste zanesljivo prepoznali pravilno vrsto.

Lep pozdrav,
Slavko

janko

LP

Slavko.

Kaj je boljše, da ti "sivke pokaže" gobar ali gobarka  ;D ;D ;D

Najbrž je kaka razlika... Pa brez zamere.

Se pa strinjam s tem, da iskušen gobar ali gobarka bolj pomaga pri iskanju gob, kot vsaka slika ali knjiga.

slavko

Sam bi vsekakor želel, da mi snežke pokaže gobarka.

Lep pozdrav,
Slavko

frcaja

Citat od: slavko dne 05 November 2015, 06:09
Sam bi vsekakor želel, da mi snežke pokaže gobarka.

Lep pozdrav,
Slavko
Slavko, verjetno taka, ki te ima rada....

frcaja

Janko, res je, najboljše je, da ti sivke pokaže izkušen poznavalec sivk. Nabit s teoretičnim znanjem o njenih lastnostih, gobo spoznaš v praksi, pa še rastišča ti bo izdal. Pozoren moraš biti, ker se v bližino rastišča sivk včasih pretihotapi tudi pogubna kolobarnica, na Goričkem običajno samo ena. Če najdeš takšno, jo poberi z dniščem vred in doma naredi analizo med obema, tako se ti neprava najbolj vtisne v spomin. Rastejo pa na Goričkem tudi golobičje kolobarnice ( bela sivka), ki so isto super.
Glede na vremenske napovedi, pa bo počasi začelo primanjkovati vlage za rast sivk oz. jih bodo ob toplem vremenu napadli črvi. Ja, tudi v jesenskem hladnejšem vremenu so črvi aktivni, imajo zimske plašče, debele zokne, kape, rokavice... pa se lotijo sivk. Zdaj so še lepe.

počasna


janko

LP

Vsem lepa hvala za jasne nasvete.

Goba je dodatek jedem zato mora biti dobra in predvsem prava.

Trenutno imam malo časa.

Morda pa bo čas še v tem letu za snežke.

Janko

trobenta2


    Pozdravljeni!

    Zanima me ali je snežka ime tudi za zimsko kolobarnico, ker s tem imenom ni pri nas poimenovana
     nobena meni poznana vrsta glive.

     Hvala za odgovor.

Nagi Bator

Citat od: trobenta2 dne 23 November 2015, 17:32Zanima me ali je snežka ime tudi za zimsko kolobarnico, ker s tem imenom ni pri nas poimenovana nobena meni poznana vrsta glive.

Kako mislis da ne? Seveda je: http://www.gobe.si/Gobe/TricholomaPortentosum