Še ena neznana goba

Začel/a Svinjski goban, 14 Oktober 2007, 11:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

Svinjski goban







Goba je precej močnega prijetnega vonja. Pomodrela je počasi, precej nežno, kasneje znova zbledela.

jernej

Na fotografiji je Suillus variegatus - peščena lupljivka ; http://www.gobe.si/Gobe/SuillusVariegatus .

Jernej

Lojze07

Meni je pa neznana tale. Če se prav spomnim je rasla iz razpadajočega listavca, verjetno kostanja? Je to žveplenjača?

Že vnaprej: Hvala!
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

Mislim, da je na sliki opečnata žveplenjača (Hypholoma sublateritium), ki je pogojno užitna (prekuhati). Primerki na sliki so prestari za uporabo.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

Hvala, bom upošteval - tisto glede starosti - če jih bom kdaj pobiral. Doslej jih namreč še nisem, čeprav sem vedel, da so žveplenjače...
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Pubi

G. Lojze o tistemu vašemu komentarju, da je peščena lupljivka prijetnega vonja bi se dalo diskutirat. Jaz sem jo namreč narezal in dal posušiti na krušno peč a glej ga zlomka pride žena čez čas v dnevno sobo začne nekaj iskati in vohati, gledati (nič kaj lepo) mene, odpirati okna in na koncu le spozna, da je vsemu njenemu sumu oplinjanja prostora le kriva nedolžna goba katere vonj je zapolnil prostor. Malo smo potrpeli in gobico sem skupaj ob testiranju mecesnovega gobana zaužil z jajčki. Opaziti je pa bilo, da je njeno meso malo trpkega okusa.....nekateri bi rekli, da malo pogreni. Lep pozdrav Pubi
Scribo ergo sum

Lojze07

Pozdravljeni, g. Pubi!

Hvala za prispevek, ob katerem sem se prijetno nasmejal.... A uvodnega prispevka v tej temi nisem napisal jaz, pač pa avtor z nickom Svinjski goban...

Peščenk ne pobiram, zagotovo nikoli za sušenje... Če že, potem kdaj kakšno zelo mlado in malo... Vaše pričevanje o sušenju peščenke mi bo pomagalo da te gobice tudi v prihodnje puščam drugim... :)

Vse dobro.

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

Pri nas so v kulinariki najbolj aktivne ženske.

Kolikor mi je znano, peščenke vlagajo, ko so še mlade. Pri vlaganju spremenijo barvi in postanejo nekoliko vijolične barve. Po mnenju naših mojstric so primerne za mešanje z ostalimi gobami.

Priznati moram, da je lepo videti kozarec mešanih vloženih gob. Več kot je gob, bolj barvito je. Kot bi opazoval mavrico...

Lep pozdrav,
Slavko

Svinjski goban

Citat od: Pubi dne 15 Oktober 2007, 11:15
G. Lojze o tistemu vašemu komentarju, da je peščena lupljivka prijetnega vonja bi se dalo diskutirat. Jaz sem jo namreč narezal in dal posušiti na krušno peč a glej ga zlomka pride žena čez čas v dnevno sobo začne nekaj iskati in vohati, gledati (nič kaj lepo) mene, odpirati okna in na koncu le spozna, da je vsemu njenemu sumu oplinjanja prostora le kriva nedolžna goba katere vonj je zapolnil prostor. Malo smo potrpeli in gobico sem skupaj ob testiranju mecesnovega gobana zaužil z jajčki. Opaziti je pa bilo, da je njeno meso malo trpkega okusa.....nekateri bi rekli, da malo pogreni. Lep pozdrav Pubi

Kot je meni znano, jetako z starejšimi primerki, ki so lahko res zoprnega vonja. Ta gobica je pa res lepo dišala. Ko sem jo našel je nisem edini povonjal in vsem se je zdela prijetnega vonja. Moram pa priznati, da me je kar presenetilo, da je peščenka. Tudi zaradi vonja.