Različne gobe

Začel/a vicac, 09 Oktober 2007, 17:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

vicac

Še ena vrsta ki mi je popolna neznanka.

slavko

Tale popolna neznanka bo sedaj dobila ime - zajetna polževka (Hygrophorus russula) ali po domače medena voščenka; v vaših krajih ji pravijo teranovka.

Je užitna in okusna goba.

Lep pozdrav,
Slavko

vicac

No, ta je pa dobra. Ni mogoče (vsaj tako mislim), da bi v naših krajih gobi rekli teranovka. Preprosto zato, ker se mi zdi da je to primorski izraz. Primorska je pa na drugem koncu Slovenije. No, mogoče se pa motim, mi boste pa to seveda tudi povedali. Vse gobe, ki jih slikam in pošiljam v ogled so zrasle na severu Posavja, mogoče še kakšna na Kozjanskem na meji s Posavjem. Pravkar prihajam iz gozda, kamor pa več ne grem brez fotoaparata. Začetek je pa tu:

slavko

Malo sem pomešal.

Mislil sem, da so vaše slike iz primorskega konca. Torej gobe ne poznate pod imenom teranovka, ampak morda kot podresnica, medena golobica, medena kolobarnica, kolobarna polževka, medenica, medenika, medenka ali voščenka.

Na slikah so kolobarnice, morda žarolistna kolobarnica (Tricholoma orirubens), http://www.gobe.si/Gobe/TricholomaOrirubens, ker raste pod listavci. Podobna je tudi prstena kolobarnica (Tricholoma terreum), http://www.gobe.si/Gobe/TricholomaTerreum, ki pa običajno raste pod bori. Obe vrsti sta užitni.

Lep pozdrav,
Slavko

vicac

Primerjava gob pred tednom dni in danes:

slavko

Tisti, ki berete forum imate zelo lep prikaz kako goba spremeni videz, ko postane stara. Praktično je nerazpoznavna. To lahko seveda marsikoga zmede.

Zato je priporočljivo gobe nabirati ko so mlade. Priporočam, da jih tudi slikate, ko so še mlade. Sicer je določanje praktično nemogoče. Takrat si lahko pomagamo še samo z mikroskopom.

Lep pozdrav,
Slavko

vicac

Zgornje gobe so iz lepih vijoličasto-rjavih postale nič kaj ugledne svetlorjave stare glive.
Ponovno imam čisto nove slike neznank.


slavko

Naj vas ne zavede lepota teh gob. Gre za kosmato mlečnico (Lactarius torminosus), ki je strupena. Goba soči bel mleček. Priporočam da gobe, ki sočijo bel mleček ne jeste.

Lep pozdrav,
Slavko

vicac

Ispred tedna dni ali pa še več imam še kar nekaj gob za identifikacijo. Tale bi mogoče bila lahko golobica, vendar so mi rdeče in vijolične gobe preveč zapletene za 100 % določitev (razen mušnice in karžlja).

vicac

Sporočilo mi je "pobegnilo brez slik. Torej:

cordyceps

Citat od: vicac dne 21 Oktober 2007, 09:24
Ispred tedna dni ali pa še več imam še kar nekaj gob za identifikacijo. Tale bi mogoče bila lahko golobica, vendar so mi rdeče in vijolične gobe preveč zapletene za 100 % določitev (razen mušnice in karžlja).

Da, to je 100% neka golobica (Russula).
Ali koja, teško je odgovoriti. Treba prvo ispitati da li je ljuta ili blaga okusa, te kakvu otrusinu ima, na kojem je staništu rasla (uz koje drveæe) itd...

cordyceps

Citat od: vicac dne 21 Oktober 2007, 09:26
Sporočilo mi je "pobegnilo brez slik. Torej:

Evo da probam svejedno, samo na osnovu slike. Moguæe Russula puellaris, ako je rasla uz borove (Pinus) i kao joj meso i listiæi na dodir požute.

vicac

Tole z blagim in pekočim okusom pri golobicah najbrž ne drži povsem. No, najbrž je mišljeno da je nepekoča golobica zagotovo užitna, malo pekoče pa nekatere so, druge pa ne. Tega ne vem. Vem pa da smo jedli modrikaste golobice, ki so malo pekoče (ljute po hrv.). Dal nam jih je preizkušeni, stari gobar. Sami jih nikoli ne bomo nabirali. Poznam samo zelenkasto golobico in te tudi poberemo.

slavko

Predlagam, da nabirate le tiste golobice, ki ne pečejo ali grenijo. Med pekočimi je sicer nekaj užitnih, vendar jih ni smiselno pobirati.

Lep pozdrav,
Slavko

vicac

Še imam nekaj "neidentificiranih" gob na zalogi. Prva je spodaj: