Gobarjenje 2021

Začel/a gusar76, 01 Januar 2021, 21:42

Prejšnja tema - Naslednja tema

janko

Citat od: rene dne 21 Avgust 2021, 18:10
Ker si bil prenizko  ;)
V zadnjih 14 dneh so gobe konkretno rastle od 1200 m.n.v. naprej. Sedaj je nehalo, so dnevi in noči prehladni. Bodo pa začele naslednji teden v nižinah. Ohladilo se bo na jesenske vrednosti.Gobarski zdravo:D

Torej bo treba Krim, Šmarno Goro, Rašico, Janče mal dvignit in tudi lepo zaliti pol pa bo žur... :)

Janko

Lojze07

 :D :D :D

Kako lepo dežuje, kako lepo šumi!
Kako me to raduje, kako me veseli!

:laugh: :-* :laugh:
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

klavir

#92
Pozdravljen spet po dolgem času, Lojze07!
:)

Sam pa sem šel v vsakoletni lov za lisičkami pri Ribnici na Pohorju. Poznam namreč en breg, ki je poln samih lisičk, najraje rastejo v velikih šopih na stari vlaški poti in navzdol po strmem bregu, povsod, kjer je vlažno. Te lisičke so znamenite, ker so pravzaprav ametistne lisičke, torej luskate, z vijoličastimi luskicami, pa tudi večje od navadne lisičke in ne preveč pogoste. Kakor so na prvi pogled skoraj enake navadnim lisičkam, so nekako bolj voščene po letvicah in še nekoliko okusnejše. Zanimivo je, da niso nikoli pobrane, čeprav so gotovo opažene, saj ljudje iščejo jurčke in vmes razočarani pustijo ležati kakega leponogega gobana... Teh lisičk pa se noben ne dotakne, skoraj pa ne verjamem, da bi nabiralci tam prepoznali, da ne gre za navadno lisičko in jo raje pustili - ali pa vendarle. Zdaj jih bomo vložili v skrinjo. Za navadne lisičke vem, da niso dobre iz skrinje, upam, da te so.

Prav takšne so bile, kot na tej prekrasni češki fotografiji...



V istim gozdu je zraslo kar nekaj irsov...


bygone record label crossword
Redkokdaj v istih gozdovih najdeš tako borovega kot redkejšega jelkinega glivca. Na sliki sta skupaj za primerjavo. Borov je sicer boljši, z vonjem po peteršilju, jelkin pa večja trofeja, saj ga je težje najti, vonj pa ima po mojem nekako po novih avtomobilskih gumah, toda jedi iz njega so okusne. Značilno je tudi, da ko raste, ujame v svoj trosnjak vse, kar mu leži napoti, od iglic do manjših vej in storžev, kar ni značilno za borov glivec.

Za vlako pa samo upam, da še dolgo ostane zapuščena, saj so jo že skoraj v celoti prerasle luskate lisičke :)



Ker so nekatere izmed teh lisičk res ogromne, smo jih ocvrli (prvič), in so bile odlične - skupaj s štirimi belimi lupinarji, katerih nabiranje pa načeloma odsvetujem, saj je med belimi mušnicami nekaj smrtno strupenih.

Lep pozdrav

Lojze07

Pozdravljen, Klavir in vsi ostali...

Evo, tudi v Nemčiji v teh dneh nabirajo podobne... :)

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

enastajerka

Pozdravljeni po dolgem času...
da še malo jaz poročam...letos sem do zdaj bolj malo gobarila in tudi nobenkrat ni bilo kake velike ali vsaj normalne bere... pred dobrim tednom smo bili na Pohorju in kljub veliko prehojenega smo nabrali samo 3 stare jurcke in lisičk za eno rižoto, nekaj golobic...druga ni bilo kaj gob videt. Pa par dni kasneje še v nižinskem gozdu okoli Mb, pa tudi samo nekaj lisičk in golobic. Nitii slikat se mi ni dalo ;) tako da ne vem ali ne trofim tisttea buma,ki ga nekateri opisujejo ali pa na mojih placih letos nikjer ni gob. Bomo še videli naslednje mesece...če bo sploh kaj časa za nabiranje

TopCat

Pozdravljeni,

po dolgem času sem uspel obiskat svoj osrednjegorenjski gozd... Prva lisička me je pozdravila skorajda, ko sem stopil iz avta.  :o Potem pa so bila nekatera pobočja skorajda v celoti prekrita z rumenim tepihom.  ;D  :laugh: Veliko jih je bilo premajhnih za pobrat, tako da čakajo druge gobarje ali celo mene v "drugem krogu".  :) Torej lisičk je res ogromno. Tudi golobic. Da se gozd prebuja se vidi po tem, da je bilo za videt veliko raznovrstnih gob - kdo s širšim znanjem in poznavanjem gob bi lahko v košaro dal tudi večje število kakšne druge vrste! Vendar so bile skorajda izključno gobe, ki imajo na spodnjem delu klobuka lističe. Gobanov ni za videt ali zelo težko - in to katerekoli vrste.  :-[
Sem pa uspel najt korenjaka na priloženi fotografiji...  ;D

Vsem, ki se še odpravljate v gozd, vso srečo!!

Lp.

janko

LP

Evo pa sem našel čas, tudi za Planino pod Golico, Španov vrh... Iz prve roke povem da so struge prazne, tla pa so zelo suha. Gob ni. Poteka tudi nekaj sečenj, ki pa so v malem obsegu in niso moteča. Je pa lep pogled in čist zrak. Preko dneva je prijetno toplo. Pa lep pozdrav iz Golice.

Janko

Ta Pravi Gobar

Bil pod Zarjo Pohorje 1000 m.  Enako kot vedno zadnje tedne.  Par lisičk tu pa tam, Golobice so, ni pa več zelenkastih. Našel sem enega lepega Borovega glivca. Žametasti gobani so samo starejši trenutno. Pravih jurčkov niti j.  So pa skozi sočne mlečnice, polno jih je. Tu pa tam mlade male štorovke. Pa žolčasti grenivec.   Videl prvo rdečo mušnico.  Čakamo ...

rene

Se strinjam z zgornjim zapisom. Včeraj vrhovi Pohorja nula od nule. Niti drugih gob ni več toliko kot jih je bilo par tednov nazaj...Bomo videli kako bo naprej. En ruker se še čaka, več pa pomoje ne. Lp ;)

kobanc

Zadnji teden je bilo kar nekaj lisičk, tudi marele so se pojavile. Jurčki samo za vzorec. Sedaj zopet postaja suho.

Ta Pravi Gobar

Tak zdaj pa pošteno o mojih placih :  Areh okolica in precej nižje nula včeraj.  Proti koroški pa sobota - predvčerajšnjim torej - cca 100 jurčkov ala 10 cm visokih. Starejših ni sledi.  So ravno začeli. Pa ostalo vse kar poznam praktično. Čist malo lisičk.  Malo tudi velikih slinarjev. Videl sem 4 Jelkine glivce. Kup kostanjevk. Golobic kar nekaj še, se pa starajo. Mladih žametastih gobanov ala 5 cm je bilo stotine, če ne kar tisoče !  Pobral samo kakih 5. Ampak odkrito JAZ OSEBNO po 2014 komaj kaj jurčkov našel.  V soboto pa obljubljena dežela.  Vse na vodi. Gobe povsod.  Jurčki po 8 mladih skupaj.  Vse po 5 cm ala in manjši so vsi ostali v gozdu. Skoraj nič od polža požrto. En od 100 imel male črvičke v peclju spodaj. Vse posušeni na soncu - noben kolega nima rad vloženih pa nisem. NORIŠNICA !!! Avto parkiramo sredi gozda ob makadamu gledam jurčke kako visijo na previsu na makadam in čakajo name. Kaj takega ... Tu pa niti en ne omeni iz teh krajev.  Srečali smo samo ene in še to kolege, ki so bili tam ob 7. uri.  Mi smo trije prišli ob 10. uri.  Po eni uri nisem upal več pobirat.  Jurčki kam pogledaš.  Govorim seveda o jesenskih gobanih.  Pa dobro bero vsem  !!!!!  ;D

JanMitchell

To je dragocena informacija  ;)  Hvala za delitev, pravkar nameravam obiskati te kraje

TopCat

Pozdravljeni,

tudi osrednjegorenjski gozdovi ponujajo prenekateri gobarski užitek.  ;D
Je pa nekako tako, kot je opisal Ta Pravi Gobar. Na (poznanih) placih, kjer so ponavadi rasle gobe, predvsem gobani, jih tokrat ni oziroma so na teh placih predvsem golobice. Na placih, kjer pa ne bi pričakoval gob, pa so raznovrstne, tudi gobani.  :o Velja predvsem za nižinske gozdove. So pa marele v polnem razcvetu!  ;D

Vse dobro in polne bere želim vsem, ki se še odpravljate v gozd!

Lp.

Lojze07

Citat od: Ta Pravi Gobar dne 06 September 2021, 12:40
Tak zdaj pa pošteno o mojih placih :  Areh okolica in precej nižje nula včeraj.  Proti koroški pa sobota -

Pozdravljen, Ta Pravi Gobar in vsi ostali... Potrjujem, kar si napisal za Areh in okolico... Rad in z velikim veseljem bi potrdil tudi, kar si napisal za "proti Koroški" - pa si žal navedel premalo podatkov.  :) :D 8)
Kje vsaj približno bi to naj bilo? Na Pohorju ali na Kozjaku? Vsaj približna višina?
Od Areha do Šumika - je tudi smer Koroške, a tu ni tako rekoč nič...  :(

Vse dobro in LP.

Lojze
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.