Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Najverjetneje je mestni kukmak (Agaricus bitorquis), užiten. Vseeno preverite, če v dnišču rumeni. Tisti kukmaki, ki v dnišču rumenijo, so praviloma strupeni, užitni rdečijo.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

#181


A


A


A


A


A



B


B


B


B



C


C

Vse so bile najdene v Halozah, okrog 350 nm
A - bi to lahko bila Hebeloma crustuliniforme, solzeča medlenka ?
... ima  trdo meso v betu, lističi so beli, prožni, ima močanj vonj kot v stari čevljarski delavnici, po nekaj urah na prerezu počrni,  lističi pa samo nekoliko potemnijo
B - ima neprijeten vonj, težko ga opišem, morda nekoliko podoben vonju lilaste koprenke
C - to je mala travniška goba,klobuk 2 cm  tudi ta je imela sveža nekoliko neprijeten vonj

slavko

A - Russula densifolia
B - verjetno Cortinarius glaucopus
C - verjetno bolj stara Stropharia semiglobata.

Lep pozdrav,
Slavko

murrober

pozdravljeni
danes sem v haloških gozdovih videl veliko golobic kot na sliki.
ima mil ukus in ne peče, klobuk je krhek.
a gre za opečnato golobico?
hvala in lep pozdrav,
robert m.

slavko

Mislim, da ste našli olivno golobico (Russula olivacea), pogojno užitna. Te golobice zelo variirajo v barvi na klobuku.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#185
Boletaceae x ?
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=1683e6b6763f43d2a66562c4f6c47164
Otlica, travnik, na prelomu ne spremeni barve, na močan otip belo meso klobuka postane rahlo rumenkasto, enako kot sicer bet.
Kot razvidno s slike, se povrhnjica klobuka lupi.

slavko

Milsim, da je Suillus ovinus, ker ni obročka.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

Citat od: slavko dne 18 Junij 2012, 07:09
Milsim, da je Suillus ovinus, ker ni obročka.

Lep pozdrav,
Slavko

s. bovinus, verjetno ?

slavko

Ojej, napaka, ni Suillus ovinus, ampak Suillus granulatus, ovčarska lupljivka.

Hvala za opozorilo,
Slavko

BubikolRamios

Ja, če gledam tele slike tule: http://www.gobe.si/Slike/SuillusGranulatus, so tudi tiste moje imele rahlo vijoloičen nadih tam kjer je bil klobuk od zgoraj pritisnjen z vejicami.

Robi

Pozdravljeni. Zanima me, če bi kdo znal identificirati tole vrsto.. meni nekako ne uspe. Našel sm jo v nekem kamnolomu na pesku (se vidi na sliki), na Koroškem (blizu Kotelj). Velikost je nekaj cm, premer sem ocenil na okrog 2 cm, višino tudi na nekje 2-3 cm. Brez obročka na betu. Cela goba je enotne barve, taka temno rjava (barva na sliki je kr realna). Lističi niso pripeti na bet (mislim,da se na sliki tudi vidi). Površina je suha.


slavko

Robi, mislim, da ste našli gobo iz rodu razcepljenk (Inocybe). Samo po sliki jih je težko natančno določiti. V Seznamu gliv Slovenije iz leta 1998 je navedena le ena razcepljenka, ki ima črno dnišče beta, to je Inocybe tenebrosa. Morda ste našli to vrsto. Referenčna literatura za razcepljenke je J. Stangl: Inocybe in Bayern. V tej knjigi je opisana še ena, ki je po barvah temnejša, to je Inocybe vulpinella. Morda ste našli to vrsto. Natančnejša določitev je mogoča le z mikroskopom.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios
1. Glede na barvo in obliko klobuka je skoraj zanesljivo gabrov ded (Leccinum carpini).
2. Verjetno jamičasta ježevka (Hydnellum scrobiculatum).
3. Glede na zeleno barvo pri prerezu je skoraj zanesljivo smrdljivi mavrahovec (Phallus impudicus). V takem stanju bi naj bil še užiten.
4. Glede na velikost bi lahko bila novčičasta oblika raznoličnega luknjičarja (Polyporus leptocephalus fo. nummularius).
5. Verjetno je res Phallus impudicus. Treba ga je prerezati. Ko je še zaprt, ga lahko zamenjamo s Clathrus archeri. Po prerezu pa postane vse jasno.

Lep pozdrav,
Slavko

kripta

Ali so to vse cigančki? Rasli so v iglastem gozdu v velikem številu, po več skupaj. Prebral sem, da jih lahko morda zamenjamo z lilastimi koprenkami; katera so najbolj očitne razlike med njima?

Ali se jih lahko blanšira oziroma ali so boljši vloženi?

Hvala za odgovor :) :)