Determiniranje 2018

Začel/a klavir, 07 Januar 2018, 13:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

Ta Pravi Gobar

Tako je so prav čarovniški ... Bil danes malo nad Pohorskim dvorom - avto za avtom kaj le iščejo ?  Sam razen 5 lisičk premalih nisem videl drugo.  Skočim na 1000 m pa par Žametastih drugo nič.  Pa na Areh in peš preko naprej nikjer čisto nič.
Sem pa srečal smreko v katero je strela udarila - stoji kake 3 m pokonci ostalo je vse okoli in okoli razmetano.
Zalito do amena, potoki polni, vsepovsod luže - pa še močen naliv me je po 4 urah nagnal ...

DRAGO JAZBEC

Zdravo,
prosim za določitev gobe, ki sem jo našel včeraj. V zemljo je pritrjena z repkom. Pod ovojem je želatinasta.

Ta Pravi Gobar

DRAGO -  to je Phállus impudícus, smrdljivi mavrahovec - opis tukaj na Gobe.si

Fotka prerezanega je tudi na tej strani :

https://www.123pilze.de/DreamHC/Download/Stinkmorchel.htm

DRAGO JAZBEC

Zdravo,
hvala za hiter odgovor. Opis te gobe sem si prebral tudi na strani gobe.si, kjer je v tekstu omenjena tudi goba veliki lovkar, ki pa sem ga našel lani na pašniku ob gozdu (gobe zaradi značilnih lovk res ni težko prepoznati). Zanimivo je, da obe gobi na enak način uporabljata insekte za svoje razmnoževanje. Sta iz istega roda?

Lep pozdrav !

slavko

Gobi nista iz istega rodu, čeprav rasteta na podoben način.

Smrdljivi mavrahovec je iz rodu mavrahovcev (Phallus), veliki lovkar oz. lovkasta mrežnica pa iz rodu mrežnic (Clathrus).

Lep dan,
Slavko

BubikolRamios

Splošen vtis od daleč kot http://agrozoo.net/gallery/Sarcodon
Premer pa zelo velik, trosovnica luknjice (sliko je pojedel škrat),substrat propadla bukev.
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=fe5aea57f24b4364842012e3b0fe21fb

slavko

Na prvem posnetku je rjavi ježevec (Sarcodon imbricatus), na drugem pa luskati luknjičar (Polyporus squamosus).

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih  fotografijah (1. r. je na črni jelši).

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- luskati luknjičar (Polyporus squamosus)
- ovratniška sehlica (Marasmius rotula)
- zgubana črnivka (Psathyrella obtusata)
- poprhnjeni polstenec (Xerocomellus pruinatus)

Lep pozdrav,
Slavko

trnavčan

Lep pozdrav ....našel včeraj na bukovem štoru. Ali so stari ostrigarji ali niso ?



slavko

Gobe na sliki so bukovi ostrigarji.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

A - Na slikah so trije različni primerki iz istega rastišča. Ker so na obrobju klobuka beli zobci bi lahko bil Panaeolus sphinctrinus, zadrgnjeni govnar
ali pa kateri izmed teh
Panaeolus campanulatus, zvonasti govnar
Panaeolus papilionaceus, pisani govnar

B - tudi tukaj najdem dve zelo podobni Inocybe arenicola, stožčasta razcepljenka in Inocybe rimosa, zašiljena razcepljenka
C - raste na štoru, torej Coprinus truncorum, štorov tintovec ali pa Coprinellus micaceus, sljudnati tintovec



A1


A2


A3



B1


B2

   
C1


slavko

Mislim, da so naslednje vrste:
A - zadrgnjeni govnar
B - zašiljena razcepljenka
C - štorov tintovec

Lep pozdrav,
Slavko

DRAGO JAZBEC

Zdravo,
prosim za določitev gobe na sliki.
Drago

slavko

Na posnetku je vijoličasta koprenka (Cortinarius violaceus), ki velja za užitno vrsto gobe.

Lep pozdrav,
Slavko