Determiniranje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:53

Prejšnja tema - Naslednja tema

Martin

Pozdravljeni,

prosim, če mi poveste katera goba je na sliki.

Hvala.

Martin

medica

@Martin, a se hecaš?  ;D

Na sliki je orjaški dežnik (ali pa kateri drugi dežnik).  ;)

Martin

 ;D
dežnik  ??? :P našla jo je prijatlca in nevem no dežnik morda pa res

hvala

StardustXI

G. Slavko
Hvala za odgovor. Gobe rastejo v kampu. Parcela je tik ob morju. Od dreves rastejo hrasti.
Kamp so 5 let nazaj sparcelirali in pripeljali zemljo od drugod. Prej je tam rasla trava.
Na zemljo smo položili geotekstil in na to rizl. Zgled da gobe rastejo skozi.
Občasno se tudi pojavijo marele

Rak

Ob vsem trudu, da iz mojega poznavanja gob in literature določim za katero golobico dejansko gre, nisem čisto siguren (prve tri fotke). Goba je rasla v smrekovini v mešanem gozdu v okolici Kranja, ne peče niti nima kakšnega posebnega vonja ali okusa. Zanimivo pa je, da je rasla le dva metra vstran od podobnih golobic (drugi dve fotki), ki pa so bile na temenu tudi vdrte ampak temnejše, žal je bil bet taki strhlen, da ga niti fotografirati nisem mogel. Tudi te niso bile pekoče ali pa imele kakšen poseben vonj ali okus. Gre morda pri zadnji samo za lokalno varianto?



Primerjava druge golobice s prvo:


BubikolRamios

R. rosea (rdeče nadahnjen bet)
R. cessans (morda)

Pri golobicah je vredno tudi poskusiti olupiti kožico s klobuka, beri opis klobuka tule: http://www.gobe.si/Gobe/RussulaLepida

enastajerka

Ojla

zanima me ali imam na sliki pravo tintnico sli strupeno?
Hvalaaaaa!
LP

slavko

Na posnetku je najverjetneje prava tintovka (Coprinopsis atramentaria), ki se je včasih imenovala prava tintnica in je pogojno užitna. Povzroča t.i. antabusni sindrom - v kombinaciji z alkoholom pride do zastrupitve. V primeru, da bi jo želeli uživati, 24 ur pred in po jedi ne smete uživati alkohola.

Več o antabusnem sindromu si lahko preberete tukaj, http://www.educa.fmf.uni-lj.si/izodel/sola/2001/di/Rupar/glive/antabus.html.

Lep pozdrav,
Slavko

rutarjan

Pozdravljeni

Prosil bi za pomoč pri tej vrsti kukmaka.Ker sem ga v naših koncih našel prvič,nisem čisto prepričan ali gre za karbolnega ali kakšno drugo vrsto.Za odgovor se Vam zahvaljujem.

Lep pozdrav,Bojan


mladi-gobar

Pozdravljeni, prosim za determinacijo.

Lp

enastajerka

Citat od: Martin dne 22 September 2015, 21:14
Pozdravljeni,

prosim, če mi poveste katera goba je na sliki.

Hvala.

Martin

Tale slika me je pa spomnila na tole ;)


enastajerka

Citat od: slavko dne 25 September 2015, 05:21
Na posnetku je najverjetneje prava tintovka (Coprinopsis atramentaria), ki se je včasih imenovala prava tintnica in je pogojno užitna. Povzroča t.i. antabusni sindrom - v kombinaciji z alkoholom pride do zastrupitve. V primeru, da bi jo želeli uživati, 24 ur pred in po jedi ne smete uživati alkohola.

Več o antabusnem sindromu si lahko preberete tukaj, http://www.educa.fmf.uni-lj.si/izodel/sola/2001/di/Rupar/glive/antabus.html.

Lep pozdrav,
Slavko

Hvala! Nisem si upala.. ker sem brala nekaj v smislu,da morajo biti lističi beli.. ta moja na prerezu pa je bila precej siva na spodnjem delu lsiitčev in sem mislila,da zato ni taprava.. Glede alkohola sem pa tudi brala ja,... te stvari na vaši spletni strani so res zelo koristne! Pa vsaka čast, da vedno takoj veste za katere gobe gre na slikah!

Lep pozdrav,
Mojca

slavko

Temni lističi pri tintnicah oz. tintovkah pomeni, da so že dozorele in se bodo kmalu pričele spreminjati v tinti podobno snov. Uporabite le take, ki še nimjo temnih delov na lističih.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

mladi-gobar, najverjetneje je brezov turek (Leccinum versipelle), ki je užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

rutarjan, odrezali ste ravno tisti del beta, ki največ pove o vrsti. Kukmak na posnetku je podoben travniškemu kukmaku (Agaricus campestris), vendar ni vidno ali bet rumeni ali ne. Značilno pri karbolnem kukamku je, da v dnišču močno rumeni. Ima tudi neprijeten vonj.

Lep pozdrav,
Slavko