<< Picipes melanopus, mekinasta luknjičarka | Gobe | Pleurocybella porrigens, zleknjena školjkarica >>

Pisolithus arhizus, barvarski grahovec

Pisólithus arhízus (Scop.) Rauschert (1959)
Rod: Pisolithus - grahovci

Pisólithus arhízus, barvarski grahovec
Pisólithus arhízus - pogojno užitna barvarski grahovec

ZNAČILNOST: nenavadni trosnjak je različno oblikovan in je lahko okrogel ali jajčast, glavat z betom ali pa brez beta, raste sprva pod površjem in končno na površju ob gozdnih poteh blizu iglavcev, imenuje pa se po grahu (pečkam) podobnim prostorčkom v notranjosti trosnjaka (peridiolam). Ker je okrogel podoben gomoljiki, ga imenujejo tudi češka gomoljika.

KLOBUK: do 15 cm visok in do 7(12) cm širok trosnjak je različno oblikovan in sicer je lahko okrogel ali jajčast, lahko brez beta, največkrat pa je glavat z betom, površina je bolj ali manj gladka in okrasto rjava do rjava, v mladosti je gomoljast in žilav ter raste pod površjem, nato pa v obliki narobe obrnjenega stožca, ki je viden na površju, delno je izbočen.

TROSOVNICA: je znotraj glavatega vrha gobe in je sestavljena iz sprva rumenih in grahu podobnim kroglicam ali nekakšnim pečkam v črnem tkivu, ki so lepo vidne na prerezu trosnjaka in se imenujejo peridiole, vsebujejo pa rumenkasto meso ali glebo; kasneje rumene pečke postanejo v črnem tkivu rjave, dokler se končno ne spremenijo v rjavi trosni prah, ki ga po razpadu ovoja veter raznaša na druga območja.

BET: ga ni ali pa zraste pod glavatim delom trosnjaka, je valjast, gladek, proti vrhu se zlije z glavato trosovnico, dnišče pa se zoži v več korenastih rizomorf.

MESO: sprva rumenkasto zaradi rumenih pečk v črnem tkivu na prerezu trosnjaka, ko pa goba dozori, se spremeni v rjav trosni prah, gleba ima mlada prijetni vonj in okus.

TROSI: 9-12 µm, okrogli, bodičasti, trosni prah je okrasto rjav do rjav.

RASTIŠČE: raste na peščenih tleh v svetlih iglastih ali tudi mešanih gozdovih, večinoma pod borovci, trepetlikami in brezami, posamično ali skupinsko, poleti in na začetku jeseni, pogosto.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-

UPORABNOST: pogojno užitna, užiten je glavati del gobe in sicer le nekaj rezin za začimbo.

PODOBNE VRSTE: Grahovec je uporaben le kot začimba za juhe in druge jedi. Nekoliko podobna je Scleroderma citrinum, navadna trdokožnica, ki sicer ni strupena, kuhane pa tudi ni vredno uživati, šele ko jo prerežemo, dokončno vidimo ali imamo pred seboj barvarski grahovec. Poleg podobno oblikovanih prašnic so užitne tudi mlade Rhizopogon - koreninke, kot npr. Rhizopogon obtextus, opletena koreninka, ki je velika kot drobno jajce in rumena ter prepletena s koreninastimi nitkami, užitna pa je, dokler je notranjost bela, kasneje pa porumeni in končno postane olivno zelena. Rhizopogon roseolus, rožnata koreninka je od zunaj rožnata in enake vrednosti. Če pa je zunanjost gomolja rjava in gleba črna, je to Melanogaster variegatus, pisani kamrovec, ki je mlad prav tako užiten.

Foto: Anton Poler.

SINONIMI: Cauloglossum novozelandicum (Henn.) Lloyd [as 'novo-zelandicum'] (1905), Endacinus tinctorius Raf. (1814), Lycoperdodes arhizon (Scop.) Kuntze [as 'arrhizon'] (1891), Lycoperdodes australe (Lév.) Kuntze (1891), Lycoperdodes conglomeratum (Fr.) Kuntze (1891), Lycoperdodes crassipes (DC.) Kuntze (1891), Lycoperdodes tinctorium (Raf.) Kuntze (1891), Lycoperdodes tuberosum (P. Micheli ex Fr.) Kuntze (1891), Lycoperdodes turgidum (Fr.) Kuntze (1891), Lycoperdon arhizon Scop. (1786), Lycoperdon conglomeratum P. Micheli (1729), Melanogaster tuberosum (P. Micheli ex Fr.) Zeller & C.W. Dodge (1936), Pisocarpium arhizum (Scop.) Link (1816), Pisocarpium clavatum Nees (1816), Pisocarpium crassipes (DC.) Hazslinszky (1877), Pisolithus arenarius var. novozeelandicus Henn. [as 'novo-zeelandica'] (1894), Pisolithus australis (Lév.) E. Fisch. (1900), Pisolithus crassipes (DC.) J. Schröt. (1889), Pisolithus tinctorius (Pers.) Coker & Couch (1928), Pisolithus tinctorius f. clavatus (Nees) Pilát (1958), Pisolithus tinctorius f. conglomeratus (Fr.) Pilát (1958), Pisolithus tinctorius f. olivaceus (Fr.) Pilát (1958), Pisolithus tinctorius f. pisocarpium (Fr.) Pilát (1958), Pisolithus tinctorius f. tuberosus (P. Micheli ex Fr.) Pilát (1958), Pisolithus tinctorius f. turgidus (Fr.) Pilát (1958), Pisolithus tuberosus (P. Micheli ex Fr.) Mig. (1912), Pisolithus turgidus (Fr.) Mig. (1912), Polysaccum acaule DC. & F. Desp. (1807), Polysaccum arenarium Corda (1838), Polysaccum arenarium var. acaule (DC. & F. Desp.) Bigeard & H. Guillemin (1913), Polysaccum arhizum (Scop.) Rabenh. [as 'arrhizum'] (1844), Polysaccum australe Lév. (1848), Polysaccum conglomeratum Fr. (1829), Polysaccum crassipes DC. (1807), Polysaccum crassipes var. clavatum (Nees) Rabenh. (1844), Polysaccum olivaceum Fr. (1829), Polysaccum pisocarpium Fr. (1829), Polysaccum pisocarpium var. acaule (DC. & F. Desp.) Sacc. (1888), Polysaccum pisocarpium var. crassipes (DC.) Cleland & Cheel (1916), Polysaccum pisocarpium var. novozeelandicum (Henn.) Sacc. (1895), Polysaccum pisocarpium var. rafinesquii De Toni (1888), Polysaccum pisocarpium var. tuberosum (P. Micheli ex Fr.) Cleland & Cheel (1916), Polysaccum subarrhizum Fr. (1829), Polysaccum tuberosum P. Micheli ex Fr. (1829), Polysaccum turgidum Fr. (1829), Scleroderma arhizum (Scop.) Pers. (1801), Scleroderma tinctorium Pers. (1801)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:276857




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

Login

Datum zadnje spremembe strani: 28 junij 2023 08:03
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.105 sekundah.