<< Pholiota flavida, rumeni luskinar | Gobe | Pholiota jahnii, svinjski luskinar >>

Pholiota gummosa, prožni luskinar

Pholióta gummósa (Lasch) Singer (1951)
Rod: Pholiota - luskinarji

Pholióta gummósa, prožni luskinar
Pholióta gummósa - neužitna prozni luskinar

ZNAČILNOST: klobuk je prožne konstitucije in ima na površini trikotne luske, več gob skupaj raste šopasto, v vlagi je sluzast, meso pa je zaradi rahle grenkobe neokusno.

KLOBUK: 2-5 cm v premeru, sprva polkrožen in kasneje s starostjo izbočen do zravnan ter z majhno grbo na osredju, površina je močno sluzasta v vlažnem vremenu in rjavkasta, v suhem vremenu je brez leska in belkaste ali kremaste barve do bež barve, lahko svetlo okrast in z olivnimi odtenki, pokrit z belkastimi do rjavkastimi kosmiči oziroma trikotnimi luskami, luske sčasoma odpadejo ali pa se sperejo v dežju, na osredju je nekoliko temnejši in bledo rjave do bež barve, je prožne konstitucije.

TROSOVNICA: lističi so sprva smetanasto do svetlo rumeni, s starostjo pa postanejo rjavkasto rumeni ali tudi rjasto rjavi, srednje gosti in široki, pripeti na bet z zobcem.

BET: 3-8 cm visok, 4-10 mm debel, valjast, sprva poln in kasneje votel, pogosto ukrivljen, površina je belkasta ali smetanaste barve, tudi bež barve, pokrita s kosmiči oziroma vlaknastimi luskami pod območjem obročka, proti dnišču je pordelo rjav do rjavkast, več skupaj spetih betov raste šopasto.

MESO: belkasto, prožno, brez posebnega vonja, rahlo neprijetnega grenkega okusa.

TROSI: 5.5-8 x 3.5-4.5 µm, elipsoidni, gladki, trosni prah je rdečkasto rjav.

RASTIŠČE: saprofitna goba raste na robu gozda in tudi izven gozda na travnikih, na gnijočih štorih in odmrlih koreninah, pokritih z mahom, v parkih, na zakopanem lesu, uspeva od poletja do jeseni, v manjših skupinah so beti šopasto speti, redek.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: neužitna, predvsem zaradi grenkobe.

Foto: Jernej Gradišnik.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Agaricus cookei Fr. (1876), Agaricus gummosus Lasch (1828), Dryophila gummosa (Lasch) Quél. (1886), Flammula gummosa (Lasch) P. Kumm. (1871), Flammula gummosa var. rufobrunnea P. Karst. (1879), Flammula tricolor Sacc. (1916), Gymnopilus gummosus (Lasch) Maire (1933), Naucoria gummosa (Lasch) Henn. (1898), Pholiota cookei (Fr.) Sacc. (1887), Pholiota gummosa var. obscurofusca Bon (1987), Pholiota gummosa var. rufobrunnea (P. Karst.) Holec (2001), Pholiotina gummosa (Lasch) Singer (1951), Visculus gummosus (Lasch) Earle (1909)

SpeciesFungorum:115386




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2105

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:26
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.165 sekundah.