<< Lactifluus glaucescens, zeleneči mlečnik | Gobe | Lactifluus pergamenus, pergamentasti mlečnik >>

Lactifluus oedematopus, debelobetni mlečnik

Lactífluus oedemátopus (Scop.) Kuntze (1891)
Rod: Lactifluus - mlečniki

Lactífluus oedemátopus, debelobetni mlečnik
Lactífluus oedemátopus - užitna debelobetni mlecnik

ZNAČILNOST: Podoben mu je Lactifluus volemus, sočni mlečnik, vendar ni tako robusten. Mlad ima temno rjav klobuk in debelejši bet ter značilni vonj po ribah ali trimetilamidu.

KLOBUK: 5-12 cm, debelo mesnat, sprva izbočen, podvit, z ravnim temenom, kmalu je na osredju udrt, počasi se razpira zaradi močno podvihanega roba, mlad je povsem temno rjav, pri starih primerkih ta barva ostane na osredju, obrobje pa je oranžno rjavo.

TROSOVNICA: lističi so najprej svetlo okrasti, nato okrasto oranžni, debeli, prirasli na bet, sprva gosti, z razpiranjem klobuka pa se razmaknejo, na ranjenih mestih močno sočijo.

BET: 6-10 x 1.5-3 cm, valjast, vretenast, včasih rahlo ukrivljen, poln, trd, gladek, oranžno rjav, belkasto poprhnjen, na prerezu pa izceja bel mleček.

MESO: belkasto, okrasto, rjavkasto, trdo in lomljivo, močno soči bel mleček, ki na rokah postane rjav, je močno lepljiv in ima tipičen vonj po ribah ter je milega okusa.

TROSI: 10.5 x 10 µm, okrogli, mrežasti, trosni prah je bel.

RASTIŠČE: raste v mešanih gozdovih, od poletja do pozne jeseni, razmeroma pogosto.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: užitna, vendar vsi ne prenašajo okusa in vonja po ribah. Ni za globoko zamrzovanje!

PODOBNE VRSTE: Zaradi tipičnega vonja je zamenjava s strupenimi vrstami manj verjetna. Podoben vonj bomo zasledili tudi pri nekaterih vrstah iz rodu Russula - golobice, ki pa ne sočijo mlečka. Enako barvo klobuka (vendar je manjša) ima Lactarius serifluus, vodenasta mlečnica, ki ima voden mleček in ni užitna zaradi značilnega vonja po stenicah. Tudi Lactarius quietus, hrastova mlečnica ima odbijajoč vonj, je svetlejše, rjavo obarvana, zelo pogosta, pogojno užitna, vendar ne zbuja teka. Temnejša in manjša Lactarius camphoratus, kafrna mlečnica je primerna za začimbo, spominja pa na praženo cikorijo ali na začimbo Maggi.

Foto: Anton Poler.

SINONIMI: Agaricus oedematopus Scop. (1772), Lactarius oedematopus (Scop.) Mussat (1901), Lactarius volemus * oedematopus (Scop.) P. Karst. (1879), Lactarius volemus subsp. oedematopus (Scop.) Sacc. (1887), Lactarius volemus var. oedematopus (Scop.) Fr. (1838)

Priprava opisa: Miro Šerod

Lactarius volemus var. oedematopus, socna mlecnica, debelobetni razlicek

SpeciesFungorum:229888




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1578

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:03
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.181 sekundah.