<< Artomyces pyxidatus, cvetoča grmulja | Gobe | Ascocoryne cylichnium, vijoličasta želatinka >>

Ascobolus michaudii, Michaudev trosostrelec

Ascóbolus micháudii Boud. (1907)
Rod: Ascobolus - trosostrelci

Ascóbolus micháudii, Michaudev trosostrelec
Ascóbolus micháudii - neužitna Michaudev trosostrelec

ZNAČILNOST: majhni trosnjaki so sprva kroglasti in kasneje plitvo skodeličasti, rastejo pa kot saprofiti na iztrebkih domačih in divjih živali; ime trosostrelec je trosnjak dobil zaradi trosov, ki jih v dozorelem stanju izvrže oz. izstreli iz vrhnje in plitve zunanje površine.

KLOBUK: trosnjak je zelo majhen in velik od 0.5 do 3 mm, sprva kroglast in kasneje plitvo skodeličast, venčast, vrhnja plitva oz. rahlo udrta površina je limonasto rumena in sprva prekrita z majhnimi belimi zrnci, nato je rumenkasto pikčasta s štrlečimi konicami zrelih askusov (s po 8 trosi v notranjosti), končno pa črno pikčasta (zaradi potemnitve trosov v askusih), zunanji del je večinoma enake barve, sprva kroglast in kasneje raven do rahlo vbočen oz. podoben plitvi skodelici, gol, površina je fino zrnata, sluzast, rob je razločen.

TROSOVNICA: je na zunanji strani trosnjaka v plitvi vdolbini, sprva rumena do zelenkasto rumena in končno vijoličasto črnkasta, trosi se v fazi zrelosti izvržejo oz. izstrelijo v okolico, bele nitke so parafize in so enostavne ali razvejane ter vgrajene v rumenkasto sluz.

BET: ga nima ali pa je zelo kratek, trosnjak je priraščen na osnovo.

MESO: rumenkasto, želatinasto in sluzasto, mehko, brez posebnega vonja in okusa.

TROSI: 17-19(23) x 9.5-12(14) µm, eliptični, progasti in z 2-4 vzdolžnimi progami, ki so vodoravne ali poševne, vsaka proga ima enostransko sluzasto ovojnico, gladki, sprva hialini in ob zrelosti škrlatni, sprva belkasti in kasneje vijoličasti do rjavkasti, trosni prah je škrlatne barve.

RASTIŠČE: saprofitna oziroma koprofilna goba raste na iztrebkih domačih rastlinojedih živali, kot so krave, konji, zajci, ovce, koze in gosi, tudi na iztrebkih divjih živali, našli so jo tudi na gnili slami, raste skupinsko in razpršeno, uspeva v času sezone iztrebkov na prostem oziroma od pomladi do jeseni, je splošno razširjena vrsta gliv, vendar redko zabeležena.
Čas rasti: -IV-V-VI-VII-VIII-IX-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Bojan Rot.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: jih ni!

SpeciesFungorum:245730




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 144

Login

Datum zadnje spremembe strani: 30 marec 2023 13:53
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.089 sekundah.