Determiniranje 2018

Začel/a klavir, 07 Januar 2018, 13:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Triglav #267, goba je nekoliko premajhna za natančno določitev. Mislim pa, da bi lahko bil bresadolov kukmakovec, ki je pogojno užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

jantr #266, na posnetku so širokolistne velekorenovke, ki so pogojno užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

DRAGO JAZBEC #265, na posnetkih je bodičasta trnovka, ki je neužitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

strup121

Zdravo, rabim potrditev da je ta goba res bukova griva. Sam sem prepričan, da je, vendar me par gobarjev sedaj prepričuje da to ni bukova griva in da naj jo zavržem.

BubikolRamios

#274
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=7e41983d5f1846988400be565938fda0
Po moje je Fistulina hepatica, klobuk želatinast zlasti poudarjeno nekaj ur po nabiranju. Bet precej dolg glede na vaš opis.Na kostanjevem štoru.

http://www.gobe.si/Gobe/FistulinaHepatica
CitatTROSOVNICA: je luknjičasta, sprva svetlo rožnata, pozneje rdečkasto rjava, cevke so kratke, tanke in nepovezane, luknjice pa so drobne in oglate.
Tole nekako ne paše na moj primerek.

Citates rdeče obarvan je tudi uhati drhtavež ali uhelj (Tremiscus helvelloides), ki je tres......
Bolj redko rdeč , ponavadi je oranžen.

thinkblue

Pozdravljen

Prosil bi za determinacijo gobe na sliki.

Hvala





thinkblue

#277
Če pa ima klobuk rdeče-rjave barve. Celo bolj rdeče kot rjave ...

Meni se zdi da bi prej lahko bil: Bóletus régius (kraljevi goban)

slavko

Se strinjam z vašo določitvijo. Vendar je ta vrsta v Sloveniji zavarovana in je ni dovoljeno nabirati.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios #274, je Fistulina hepatica.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Strup121 #273, pri starejših grivah je težko natančno določiti vrsto. Mislim, da ni bukova griva, ker je na posnetku opaziti rožnate tone, kar je značilno za lepo grivo, ki je stupena. Raje ne tvegajte.

Ko boste iskali grive, bodite pozorni, da je vsa rumena kot lisička, le spodnji del je bel. Priporočam še lupo. Če se vršički zaključijo v obliki črku U, praviloma gre za neužitne/strupene vrste griv. Pri užitnih vrstah se vršički zaključijo v obliki črke V.

Lep pozdrav,
Slavko

Funnybot




Rasle so v velikih skupinah, tudi po 30, 40 skupaj. Bi lahko bile macesnove lupljivke? Macesnov v neposredni bližini omenjenih gob ponekod sicer ni bilo. Hvala za odgovor.

slavko

Na posnetkih so macesnove lupljivke, ki so užitna vrsta. Podgobje se pogosto razteza na veliki površini. Zato ni nujno, da gobe rastejo tik ob macesnih.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

Citat od: slavko dne 13 September 2018, 19:58
Strup121 #273, pri starejših grivah je težko natančno določiti vrsto. Mislim, da ni bukova griva, ker je na posnetku opaziti rožnate tone, kar je značilno za lepo grivo, ki je stupena. Raje ne tvegajte.

Ko boste iskali grive, bodite pozorni, da je vsa rumena kot lisička, le spodnji del je bel....

Lep pozdrav,
Slavko

Razen ali vsaj Ramária sanguínea http://www.gobe.si/Gobe/RamariaSanguinea

Citatužitna v manjši količini
?

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih  fotografijah.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan