KRATKA ZGODOVINA GOBARSKEGA DRUŠTVA LISIČKA MARIBOR

Gobarsko društvo Lisička Maribor (GDLMB) je bilo ustanovljeno leta 1966, kot gobarska sekcija Prirodoslovnega društva Slovenije. Prvo leto je z desetimi ustanovitelji štelo že 30 članov. Nato je vsako leto pridobilo nekaj novih članov. Največji prirast je društvo zabeležilo leta 1975 s 75-timi novimi člani. Tako je sekcija ob zaključku leta 1975 vpisala že 226 članov.

Prvi predsednik je bil prof. Leon ROSENSTEIN, prvo gobarsko abecedo pa je člane sekcije učila ga. Mara BERTOSI, po poklicu učiteljica.

Na ustanovnem občnem zboru dne 02.02.1976 se je gobarska sekcija preimenovala v samostojno družbo z imenom "Gobarska družina Maribor" in sprejela pravila. Prvi predsednik družine je bil dipl. inž. Boris WALAND, ki je vodil družino od leta 1976 do 1978. Nato so bili na čelu družine naslednji:

  • Jože MESAREC leta 1979,
  • Anton POLER, od leta 1980 do 1983,
  • Olga DIVJAK od 1984 do 1985,
  • Boris WALAND od 1986 do 1987,
  • Olga DIVJAK od 1988 do 1989,
  • Anton POLER od 1990 do 1994,
  • Jože MURKO od 1994 do 2004,
  • Milka BUKOVEC od 2004 do 2012,
  • Slavko ŠEROD od 2012 naprej.

Od leta 1976 dalje se je včlanilo v družino v povprečju 20 članov letno. Seveda je družina vsako leto beležila tudi osip. Marsikateri gobar se je namreč zadovoljil s spoznavanjem samo nekaj vrst gob in ko je to znanje dosegel, je prenehal prihajati v družino. V manjšini so tisti, ki jim mikologija pomeni več kot samo obrok hrane. V povprečju traja članstvo v gobarski družini manj kot 5 let.

Nekaj mejnikov v razvoju GDLMB:

  • Ob svoji deseti obletnici je GDLMB podelilo prvo priznanje svojemu prvemu in edinemu častnemu članu, prof. Stanku SILI, soustanovitelju in prvemu tajniku gobarske sekcije. GD je izdala tudi jubilejno značko.
  • Leta 1986 je GDLMB ob svoji 20-letnici podelila priznanje 17-tim članom, ki so se včlanili v letih 1966 do 1970 in so torej bili člani družine od 15 do 20 let.
  • Od ustanovitve družine do leta 1984 je GDLMB prirejalo, vzporedno z razstavo svežih gob, tekmovanje v poznavanju gob za šolsko mladino, kar je imelo pri mladih velik odziv. Žal se je organiziranje tekmovanj zaradi neustreznih razstavnih prostorov prekinilo. Zato so se determinatorji GDLMB odzvali slehernemu povabilu šol za predavanja in sodelovanje pri izletih v naravo ter organizacijo manjših gobarskih razstav v šolah.
  • Kot pripomoček za individualne obiskovalce gobarskih razstav, je GDLMB leta 1985 izdalo "Vodič za razstave svežih gob". V njem so bile po vrstnem redu s kratkim opisom predstavljene vrste gob za lažjo razpoznavo.
  • Vrsto let je GDLMB sodelovala tudi z Mariborsko tržnico, za katero je redno zagotavljala preglednika gob.
  • GDLMB je sodelovala tudi z drugimi gobarskimi društvi v Sloveniji, najtesneje s celjsko in laško.
  • Aprila 1994 se je GDLMB, da bi bila bolj razpoznavna, preimenovala v Gobarsko društvo Lisička Maribor in ima lisičko kot zaščitni znak tudi na značkah, majicah in kapah.
  • GDLMB se lahko pohvali z odličnim determinatorjem, g. Antonom POLERJEM, piscem več gobarskih knjig, ki je dejansko nosilni steber družine. V letu 1995 je GDLMB pričelo pod vodstvom Antona POLERJA in organizacijo predsednika Jožeta MURKOTA z organizacijo 10-urnih teoretičnih tečajev za determinatorje, ki se jih je udeležilo 20 tečajnikov. Pisni preizkus znanja je bil opravljen neposredno po zaključku tečaja in ga je zadovoljivo opravilo 14 tečajnikov.
  • Ustni preizkus znanja prve skupine tečajnikov je bil izveden konec 1995 leta. Kandidati so za pridobitev naziva "determinator" morali dokazati poznavanje najmanj 200 vrst gob.
  • V 1995 letu se GDLMB preseli v nove prostore, ki so last Društva upokojencev Tabor, v Mariboru. Prostori že od samega začetka niso bili najprimernejši, ker so bili namenjeni za gostinsko dejavnost.
  • Med leti 1995 in 2000 GDLMB izvaja tečaje v drugih društvih in skrbi za preizkuse znanja pred ustrezno strokovno komisijo, sestavljeno iz izkušenih slovenskih determinatorjev (dr. Vrščaj, dr. Boh, Poler).
  • V 1998 letu je Zveza gobarskih društev Slovenije izdala "Seznam gliv Slovenije". Pri delu terminološke komisije ZGDS in računalniški obdelavi gradiva je sodeloval Anton Poler.
  • Leta 2000 se GDLMB ponovno seli, tokrat v prostore Mestne četri Magdalena, Preradovičeva 1, Maribor, ki so primernejši za delovanje GDLMB. Sprejeta je bila odločitev, da se pričnejo aktivnosti za izdelavo domače strani in pridobi ustrezen elektronski naslov za boljše komuniciranje.
  • Leta 2001 GDLMB dobi svojo domačo stran (nekoč dosegljiva na http://web.archive.org/web/20010416235708/www.myfreehost.com/gd-lisicka-maribor/).
  • Leta 2005 ima GDLMB novo domačo stran www.gobe.si. V tem letu je potekal tudi začetni tečaj izobraževanja za determinatorje po programu Mikološke zveze Slovenija.
  • Leta 2006 praznuje GDLMB 40. obletnico delovanja. Priznanje "častni član GDLMB" je prejela edina članica, ki je v društvu že dolgih 40 let, Zofija Pečovnik. GDLMB prejme priznanje od MZS. Prične nadaljevalni tečaj spoznavanja gliv - izobraževanje po programu MZS.
  • Leta 2007 GDLMB gosti 31. redno letno skupščino Mikološke zveze Slovenije. Nadaljuje se izobraževanje po programu MZS. GDLMB nabavi nov binokularni mikroskop, z možnostjo 1000-kratne povečave in z mikroskopskim merilom, umerjenim na 1 mikrometer. To je že tretji društven mikroskop, zraven enega binokularnega in enega monokularnega, ki imata tudi mikroskopsko merilo. Hkrati z nabavo mikroskopa prične delavnica uporabe mikroskopov za preučevanje gliv, od junija do oktobra. GDLMB pridobi status društva, ki deluje v javnem interesu na področju varovanja narave.
  • Leta 2008 GDLMB uspešno izvede projekte "Glive vlažnice (Hygrocybe spp.) kot odzivni bioindikator za ohranjanje biotske raznovrstnosti", ki ga je razpisal Urad Vlade RS za komuniciranje, "Zdravilne glive" in "Dopolnitev učne poti Uršank z informacijami o glivah", ki ju je razpisala Mestna občina Maribor. Za projekt učne poti GDLMB vzpostavi sodelovanje z Zavodom za gozdove RS, območno enoto Maribor.
  • Leta 2010 GDLMB uspešno izvede mednarodni projekt "Glive travniških površin kot bioindikator za ohranjanje biodiverzitete", ki ga je razpisal EGP in Norveški finančni mehanizem ter Služba vlade RS za razvoj in Evropske zadeve. Projekt se nadaljuje z Univerzo Maribor, Fakulteto za matematiko in naravoslovje. GDLMB prične intenzivneje sodelovati z društvi v sosednjih državah, med drugim z gobarskim društvom Smrčak iz Čakovca. V znak dobrega sodelovanja GDLMB gobarskemu društvu Smrčak podari binokularni mikroskop.
  • Leta 2012 GDLMB nabavi nov binokularni mikroskop z mikroskopskim merilom in digitalno kamero, nameščeno na mikroskopu, za fotografiranje mikroskopskih struktur, kot tudi programsko opremo za merjenje mikroskopskih struktur. GDLMB že nekaj let sodeluje tudi z Zvezo Slovencev na Madžarskem v Monoštru in z društvom Člen 7 v Potrni/Laafeld v Avstriji.
  • Leta 2013 GDLMB sodeluje pri nastanku Operativnega seznama gliv Slovenije (OSGS), ki je dosegljiv na spletni strani društva, http://www.gobe.si/dokumenti/OSGS__20130907.pdf. V mikološki komisiji Mikološke zveze Slovenije (MZS), ki je OSGS pripravila in natisnila, so trije člani GDLM (od sedmih), od teh tudi predsednik mikološke komisije MZS.
  • Leta 2015 GDLMB sodeluje pri nastanku skripte začetnega tečaja spoznavanja gliv, ki je dosegljiva na spletni strani društva, http://www.gobe.si/dokumenti/Zacetni_tecaj_2014_2.pdf. Skripto je MZS na CD-jih razdelila vsem gobarskim/mikološkim društvom. GDLM praznuje 10. obletnico izvajanja tećajev po priporočilih MZS.
  • Leta 2016 GDLMB praznuje 50. obletnico društva in izda zbornik. V ta namen je društvo v letu 2014 zaposlilo javnega delavca, ki je med drugim pomagal pri izdelavi zbornika. GDLMB gosti 40. redno letno skupščino Mikološke zveze Slovenije.
  • Leta 2018 GDLMB zaključi 5-letni monitoring gliv na Mariborskem otoku. Septembra 2018 na javni predstavitvi v prostorih Univerzitetne knjižnice smo izvedli javno predstavitev projekta in predstavili brošuro Glive Mariborskega otoka. Brošure smo podelili prisotnim na predstavitvi.
  • Leta 2019 GDLMB predstavi brošuro Zdravilne vrste gob, 1. del. Brošuro smo izdelali z namenom osveščanja javnosti o zdravilnih vrstah gliv.
  • Leta 2020 GDLMB predstavi brošuro Zdravilne vrste gob, 2. del. Brošuro smo izdelali z namenom osveščanja javnosti o zdravilnih vrstah gliv.
  • Leta 2021 GDLMB predstavi brošuro Zdravilne vrste gob, 3. del. Brošuro smo izdelali z namenom osveščanja javnosti o zdravilnih vrstah gliv. GDLMB prične 5 letni monitoring gliv Mariborskega mestnega parka. GDLMB skupaj z Mikološko zvezo Slovenije izvaja projekt Pomen gliv za biodiverziteto Kozjanskega in Obsotelja.

V vsem dolgoletnem delovanju GDLMB je bilo glavno poslanstvo širjenje znanja, bodisi znotraj GDLMB, med šolarji, ali pa med prebivalstvom. Za interno izobraževanje ima GDLMB na razpolago mikroskope, več kot 1000 barvnih posnetkov v digitalni in analogni obliki, različna skripta, strokovno literaturo in prosojnice za izobraževanje, mikoteko z več kot 1000 vrstami osuškov (eksikatov) ter druge rekvizite in lastno knjižnico, kjer je trenutno čez 100 vrst knjig. Širšo javnost pa GDLMB izobražuje z občasnimi strokovnimi članki v časopisju, z nastopi na radiu in TV, preko spleta, organiziranimi tečaji, projekti, predvsem pa z vsakoletnimi večdnevnimi razstavami svežih gob.

Login

Datum zadnje spremembe strani: 03 november 2021 11:20
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.027 sekundah.