Gobarjenje 2023

Začel/a klavir, 23 Januar 2023, 19:05

Prejšnja tema - Naslednja tema

everton

Nekateri gredo k maši,drugi gremo pa v naravo in potem nastanejo takšne fotografije.
Lp

TopCat

Pozdravljeni,

glede na razmere in čas v letu sem se tudi sam včeraj odločil, da grem preverit kako je s snežkami. Poleg tega, da me je v okolici Vodic presenetila zelo lepa rast in kakovost snežk, me je osupnila rast tudi drugih gob. Kaj hitro so mi napolnile košaro.  ;D

Vso srečo vsem!

everton

Mislim,da so to moji zadnji jurčki letos. :'(
Lp

klavir

#153
Tri lepe slikice mojih prvih zimskih panjevk to zimo. Zanje sicer ni kdove kako velikega zanimanja, so pa lepe na pogled, zato objavljam...






Ta Pravi Gobar

Tudi pri meni rastejo Zimske panjevke po malem ... Ostrigarji ne, bili so na treh drevesih kar daleč narazen, zanimivo, vsa tri drevesa so odrezali in odpeljali, da ja ne bo kaj za pobrat.  Vsi ki ste proti vetrnim elektrarnam na Pohorju oz. kjerkoli v gozdovih, si lahko prevrtite na TV SLO 3 včeraj okoli 18. do 20. ure je bila razprava o tem zelo zanimivo. Zanimivo tudi da je investitor v te propelerje na Pohorju firma iz Švice brez enega zaposlenega.  Le kateri Slovenski prikoritnik jo je odprl ?  Pa vsi so bili proti na tej seji, kakih 30 - 40 ljudi župani gasilci etc... 

rene

Letos je nora rast snežk/ zimskih kolobarnic/ sirotk. Kakor koli jim rečete, meni izmed top 5 najboljših nasploh. Včeraj smo se potikali po gozdovih Goričkega. Dosti avtov iz MB-ja, gob pa res dovolj za vse. Prilagam samo eno sliko, da ne bo hude krvi glede količin.

Aja pa skoraj pozabil. Tudi par juretov se je nabralo



klavir

Res je, šele zdaj so zrasle pozne kolobarnice. Sem po 25. novembru prvič imel čas iti na Goričko in se je vsekakor splačalo. Takrat so bile izredno redke, zdaj pa pravi izbruh, kljub temu, da je veliko pobranega. Kar naj bo, je dovolj za vse, zraven pa še lijastih lisičk, kolikor hočeš... Je pa zanimivo, da ni vse, kar pobirajo, snežka. Bil sem v enem večjem gozdu na osrednjem Goričkem, kjer rastejo snežke povsem skupaj z vretenasto kolobarnico, in kadar se pojavi tisti različek, ki je snežki najbolj podoben, jih je res težko ločiti. Na začetku so bile snežke bolj ali manj pobrane, med ostanki pa sem videl, da je bilo več kot pol gob čisto zagotovo vretenastih kolobarnic in da so nevede pobrali te. To se tam dogaja vsako leto, saj so zraven vretenk tudi snežke in zelenkaste kolobarnice - vitezovke, goba ob gobi, vse pomešano... Tudi sam mislim, da imam na spodnji sliki nekaj vretenastih. Zato sem dal nekaj različnih gob skupaj, da se vidi, kako majhne razlike so (rumene so seveda že za hrambo pripravljene vitezovke, tu ni dileme). Druga in tretja goba z leve čisto spredaj bi rekel, da sta vretenasti, medtem ko imam večje gobe na levi za snežke. Tudi tiste bolj zašiljene gobe bi utegnile ne biti snežke, saj so redko tako zašiljene, ampak so bile tako lepe in mlade, da sem jih pač utrgal... Za tisti gozd imam že nekaj let pravilo, da vretenastih ne vzamem, če se jasno vidi, da ni snežka (dostikrat se)...če pa ji je izredno podobna in rastejo pomešano, vzamem pa še kakšno takšno "nešto između"... Doslej še niso nobene jedi pokvarile, jaz jih po okusu ne ločim, jih pa naj ne bi jedli v velikih količinah, ker bi lahko povzročile prebavne motnje... Mogoče bi gospod Slavko lahko povedal, kako in če sploh se da vedno ločiti makroskopsko to dvoje med sabo, saj imata obe gobi lahko rumenkaste note, po čemer najbolje spoznamo snežko med drugimi kolobarnicami. Meni se zdi, da je vretenasta bolj lisasto rumena, snežka pa bolj v prelivajočih se notah, prva ima bolj tanek pecelj - kadar klobuk tipično vleče na zeleno, potem snežki ni niti podobna. Pa snežka menda naj ne bi imela rumenih lis na kožici klobuka, ampak zgolj po lističih in zgoraj na betu. Vretenasta pa za sabo dostikrat pusti značilno rumeno dnišče beta. Dostikrat vidim tudi, da ima vretenasta po lističih zgolj rumene ostrinke in ne lis... Zdi pa se, kot da bi obstajala tudi nekakšna prehodna forma, ki je izredno slična zimski kolobarnici... Dobro je to, da ne gre za kako nevarno strupeno gobo, saj bi se sicer ljudje zelo zastrupljali. Tako pa zgleda, da vsako leto naberejo obojne in je vse v redu...


(Gobe so bile obrezane v gozdu, čistimo jih pa nato doma.)

klavir

#157
Da se dobiti tudi lepe bukove ostrigarje ponekod... :) Pravzaprav rastoče na topolih!



Tile so malo bolj rjavkasti, najprej sem mislil, da gre za starejše primerke, a zdijo se še mladi, morda pa je druga vrsta ostrigarja, včasih smo take razvrščali kot vrbove ostrigarje, tudi rasli so na vrbi,a jih ni več v novem seznamu...



P.S.: nenormalno dobri so ocvrti ostrigarji...