Determiniranje 2019

Začel/a klavir, 01 Januar 2019, 19:54

Prejšnja tema - Naslednja tema

seppo

Danes sem spet bil v gozdu. Našel sem te gobe. Mislim, da je na prvih treh posnetkih sočna mlečnica. Katera mlečnica pa je na zadnjih dveh slikah? Ali gre za enako mlečnico? Prosim za določitev. Hvala.

slavko

Uganili ste. Ta goba je užitna in nekaterim je okus zelo všeč.

Lep pozdrav,
Slavko

klavir

Tako je. Meni osebno najboljša goba sploh. Edini dober način priprave, vsaj zame, pa je narezana na večje kose in zlato rjavo zapečena na olju, nato posoljena, s solnim cvetom na primer.

Lenko

Pozdravljeni.

Prosim za determinacijo. Ali gre za amenito rubens? Nekoliko me bega da se klobuk na prelomu ni obarval rdeče, Drugače pa ima vse značilnosti omenjene gobe (vmesni lističi, nažlebkan obroček).

Hvala lepa.

LP Bojan

slavko

Na posnetkih so rdečkaste mušnice oz. po domače bisernice, ki so pogojno užitna vrsta gob. Gobe so v surovem stanju strupene, prekuhane pa so užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

klavir

...in tudi zelo dobre, panirane na primer :)

enastajerka

Klavir... A bisernice pred paniranjem prekuhate? Meni je njihov okus zelo vsec, a panirati jih se nisem upala, ker se vedno sprasujem, ce se v olju res dovolj prepecejo, ker take manjše gobe so panirane ze hitro popecene in ne vem ce je to dovolj...prej prekuhavala jih se pa tud nisem, ker se mi zdi da jih je potem zelo tezko panirati..torej lahko prosim podrobneje opisete postopek priprave? Sej lahko v drugi temi..se opravicujem, da tukaj sprasujem..
Lp, Mojca

Nagi Bator

Citat od: enastajerka dne 15 Julij 2019, 19:26
A bisernice pred paniranjem prekuhate?
Podobno sem pred leti spraseval tudi sam.
V odgovor -> Spaniram in pripravim jih enako kot marele.

enastajerka

Hvala...sej res, nisem prej pomislila..nekateri dežniki so tudi pogojno uzitni, pa jih kar spaniramo...
Hvala, lp

klavir

Enastajerka, seveda bisernice surove 'oblečemo v srajčko', do zdaj še ni bilo nič narobe. Prej smo gobe in meso panirali na olju, tudi bisernice, zdaj jih sicer v pečici, kjer se lepo zlatijo kakih 20 minut samo malo pokapane z oljem. Se mi zdi tak način cvrenja vsaj malo bolj zdrav. Je pa res treba biti pazljiv pri bisernicah, da jih ne bi použili napol surovih - marele bi samo slab želodec povzročile - bisernica pa je surova precej strupena...

enastajerka

Hvala klavir...bom jaz tudi v pečici sprobala - raje cimbolj zdravo..

thinkblue

Prosim za determinacijo:

1


2


3


4


5

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- rožnata golobica (poskusite meso, če peče. V primeru rožnate golobice meso ne peče), užitna
- polsteni goban, užitna
- zelenkasta golobica, užitna
- sočna mlečnica, užitna
- rombasti luknjičar, neužitna

Lep pozdrav,
Slavko

Major

#58
Pozdravljeni, sem nov na forumu, vendar ga berem vsaj 10 let. Pri nas pravijo vsem nasim gobanom "jurcki", zato bi prosil za identifikacijo in seveda uzitnost. Se drzim pravila, da ne pobiram gob ki jih ne poznam, pa vendar vseeno  previdnost ni odvec.

Kako nalozim slike iz racunalnika? Edit, nasel.

Bom moral iz shrani.si, datoteko so prevelike.

lisjak

Mala gobica, ki raste iz listja in bukovega žira, nekoliko podobna livki, vendar mislim, da mora biti nekaj drugega.