Determiniranje 2018

Začel/a klavir, 07 Januar 2018, 13:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

sehlica

Pozdravljeni,
tole sem našla v travi na višini 680m. Diši prijetno,
premer klobuka je cca 10cm.
Prosim za determiniranje in lep pozdrav.

slavko

Mislim, da ste našli svinjski goban (Boletus luridus), ki velja za pogojno užitno vrsto gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

sehlica


DRAGO JAZBEC

Zdravo,
prosim za določitev gobe na sliki. Morda je to vražji goban.

Pozdrav.

slavko

Na posnetku je leponogi goban (Boletus calopus), ki je neužitna vrsta gobe, ker greni.

Lep pozdrav,
Slavko

enastajerka

Zdravo,



Po dolgem casu bi spet prosila za determinacijo. Ti gobani imajo po mojem mnenju enak bet kot zametasti gobani-torej ni mrezice temvec luskice. Hkrati mislim da ne gre za tisto svetlo vrsto zametastega-prasicjega, ker klibuk ni nic zametast in tud svetlejsi je kot tisti, ki sem jih do sedaj videla...leponogi mislim da tudi ni? Svinjski tud ne, ker nima mrezice na betu...??
Lp, Mojca

thinkblue

Pozdravljeni
Prosil bi za determinacijo. Te na prvih slikah mi izgledajo kot polstenke ... ali pa se motim ...













slavko

Od zgoraj navzdol:
- na prvih treh posnetkih je polsteni goban (Boletus subtomentosus)
- sledi luskati luknjičar (Polyporus squamosus)
- na koncu je brezov ded (Leccinum scabrum)

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

enajsterka #95, na posnetkih je žametasti goban, ki je pogojno užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

#99
Ugibam, kaj je na sliki, po moje je podobno Inocybe lacera, raztrgana razcepljenka









slavko

Mislim, da je luskata razcepljenka (Inocybe squamata).

Lep pozdrav,
Slavko

enastajerka

Citat od: slavko dne 27 Maj 2018, 20:15
enajsterka #95, na posnetkih je žametasti goban, ki je pogojno užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

Res?? Tako svetlih pa se nisem videla... Hvala...
Lp

slavko

Včasih je svetla vrsta veljala za žametasti goban, svetla podvrsta (Boletus erythropus ssp. discolor). Vendar Index Fungorum danes tega ne priznava več. Ta vrsta je po novem Sutorius luridiformis in je tudi pogojno iužitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

Najden v Halozah, je to mogoče Amaníta nivális, beli lupinar , čeprav piše, da raste v alpskem rastlinskem pasu
ali pa je Amaníta lívidopalléscens, bledični lupinar











slavko

Mislim, da je bledični lupinar (Amaníta lívidopalléscens).

Lep pozdrav,
Slavko