Determiniranje 2018

Začel/a klavir, 07 Januar 2018, 13:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

Eva777


Eva777

Je tole zavita širokolistka? Nekam majhna je (klobuk 4 cm, bet 7 cm). Link je verjetno potrebno kopirat.
https://mega.nz/#F!Ak0SFBaS!UOHMoaFvcqWEXJ4nrMq3Pg

Hvala!

msimerus

Se opravičujem ker ni ravno prava tema, ampak vseono pošiljam sliko te rastline če jo kdo prepozna...hvala


Sent from my iPad using Tapatalk

Kold

Živijo
Ko sem zagledal te gobe sam najprej pomislil na bukovega ostrigarja vendar naj nebi rastel v tem letnem času.
Iskanje po knjigah ni obrodilo sadov zato se obračam na vas.
Opravičujem se za neprimerno velikost slik.
LP.


Ta Pravi Gobar

Msimerus

Boš moral na nemške strani - poglej na PFLANZENBESTIMMUNG.INFO - pa išči GELBBLUEHENDE PFLANZEN - se pravi rumeno cveteče rastline.

Seveda lahko to vtipkaš direkt na Google - polno rezultatov.

Lep pozdrav - je kje že kaka  lisička ali prvi jure  ?   :)

Ta Pravi Gobar

Kold

To so POLETNI OSTRIGARJI ... rastejo med Majem in Novembrom - jih imaš opisane tu na GOBE.si

Kold


slavko

Eva777 #46, mislim, da je na posnetkih smrekova polževka (Hygrophorus piceae). Zanima me kje in kdaj ste gobe posneli.

Lep pozdtav,
Slavko

Eva777

Našla sem jo pred dvema dnevoma, je pa po mojem kar zavita širokolistka. Polževke poznam in jim ni bila podobna, pa tudi nobenih jelk in smrek ni bilo naokrog. Samo bukve, gaber in kak bor. Sem preverila še spore pod mikroskopom in pašejo tako po velikosti kot po obliki. Drugega mikro nisem delala.

Eva777

Še ena goba me muči. Najdena včeraj, mešan gozd, Prlekija. Žal se mi je ravno včeraj pokvaril računalnik na katerega imam priključeno kamero iz mikroskopa, tako da nimam dobrih slik spor (niti njihove velikosti). Dodajam med slike tudi sliko spor (slikano s telefonom), vendar velikosti ne vem, boste pa videli oblike (sem s tem marsikatero gobo predvsem odpisala). Skratka, trenutna "delovna hipoteza" za ID te gobe zame je kak Hydropus (subalpinus), bom pa vesela kakršne koli ideje, meni jih je resnično že zmanjkalo :) Slike pa tukajle: https://mega.nz/#F!Jpli0LjS!y8_FM54UzOL4M1SqXZ-VNA

slavko

#55
Goba na posnetkih bi lahko bila gorski korenovec (Hydropus subalpinus). Tudi trosi so ustrezni. Preverite, če ustrezajo še druge podrobnosti iz opisa:
Klobuk je dimenzij 2 – 7 cm, svetlorjav do bledorumeno rjav, na robovih nekoliko nažlebkan.
Bet je cilindrične oblike, dimenzij 50 – 75 x 1,5 – 4 mm, bele do bledorumene barve, votel.
Trosi so bele barve, dimezij 8 – 10,5 x 2 – 4 µm, neamiloidni. Bazidij je dimenzij 25 – 30 x 5 – 7,5 µm, s štirimi trosi, pogosto tudi z dvema.
Meso je tanko, bele barve, lomljivo, nevtralnega vonja in prijetnega, milega okusa.
Raste v listnatih gozdovih, predvsem bukovih, na trhlem lesu, od pomladi do jeseni.

Če opis ne ustreza, bo verjetno goba iz rodu korenovk (Gymnopus).

Lep pozdrav,
Slavko


slavko

Eva777 #53, če ste preverili trose in ugotovili, da gre za vrsto širokolistke (Xerula), vam verjamem.

Ampak mislim, da zaradi velike podobnosti s polževkami (Hygrophorus) ni zavita širokolistka (Xerula radicata). Prej bi lahko bila belkasta širokolistka (Oudemansiella hygrophoroides) oz. Xerula radicata var. hygrophoroides, kar je po Index Fungorum sedaj Hymenopellis hygrophoroides.

Opažam, da se na gobe kar dobro spoznate. Vaše znanje bi bilo zelo koristno za naše društvo. Če ste zainteresirani, vas vabim, da se včlanite.

Lep pozdrav,
Slavko

msimerus

Citat od: Ta Pravi Gobar dne 28 April 2018, 20:25
Msimerus

Boš moral na nemške strani - poglej na PFLANZENBESTIMMUNG.INFO - pa išči GELBBLUEHENDE PFLANZEN - se pravi rumeno cveteče rastline.

Seveda lahko to vtipkaš direkt na Google - polno rezultatov.

Lep pozdrav - je kje že kaka  lisička ali prvi jure  ?   :)
Pozdravljen...hvala za link, ampak smo že pogruntali...oljčna repica je

stara goba


Danes 01.05.2018 sem našel dva gobana. Prosim za determinacijo. Hvala!




















slavko

Žametasti goban, ki je pogojno užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko