Determiniranje 2018

Začel/a klavir, 07 Januar 2018, 13:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

A: smrekova storževka
B: vrsta ščitovke (Pluteus); morda Pluteus semibulbosus. Morali bi ga mikroskopirati.
C: orjaški hrčak

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

#31
Mislim, da je nekoliko prevelika za ščitovko.
Bilo jih je kar nekaj skupaj, nekaj jih je imelo premer klobuka tudi okrog 15 cm.
Rastišče: Goričko, na deloma posekanem delu gozda, bukev in bor, ni rasla neposredno na lesu, v bližini so uspevale tudi marčne polževke.
lp


mihec

http://arhiv.gorenjskiglas.si/article/20130425/C/304259981/December

Pozdravljeni, tole ni visoki smrček, pač pa češki smrčkovec, kajne Slavko?

lp

slavko

#33
Se strinjam z vašo določitvijo. Nabral je češke smrčkovce, ki so v Sloveniji zavarovana vrsta. S tem se ne kaže hvaliti.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

lisjak #31, če je goba imela tako velik premer, bi lahko bila klobukasta ščitovka. Zanje, pa tudi za jelenovo ščitovko, je značilno, da so lahko tako velike.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

#35
Ja, to pa je že bolj verjetno, sem našel nekaj podobnih fotografij, čeprav so moje še nekoliko večje in temnejše, bile so direktno izpostavljene soncu.
Plúteus petasátus, klobukasta ščitovka
Plúteus cérvinus, jelenova ščitovka
Plúteus cérvinus, jelenova ščitovka
Plúteus cérvinus, jelenova ščitovka
lp

seppo

Spoštovani gobarji, bil sem v gozdu in našel ogromnega smrčka. Ali je to Gyrómitra gígas, orjaški hrčak. Mislim, da je zaščiten in strupen. Ali se motim? Kot je razvidno iz prve slike je bil že odtrgan zato sem ga še slikal v roki da lahko vidite kako je v resnici velik. Hvala.

slavko

Ne motite se. Na posnetkih je orjaški hrčak.

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih  fotografijah (1. r. je na črni jelši).

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Na zgornjem posnetku je blazinasta prašilka (Reticularia lycoperdon), na spodnjem pa tigrasta strnjenka (Lentinus tigrinus).

Lep pozdrav,
Slavko


msimerus

Spoštovani g.Slavko, vas že kar nekaj časa berem na forumu in tudi slike gob sem vam že poslal, tako da vsaka vam čast za znanje in potrpežljivost ki jo imate z nami.
Imam pa eno vprašanje....ali obstaja podoben forum z strokovnjakom za determinacijo rastlin...sam nisem našel nič res uporabnega.

Lepo pozdrav in hvala
Miran


Sent from my iPad using Tapatalk

as

Tudi jaz pogrešam ta forum. Sem nameraval letos začeti s pripravo rastlinskega žganja, Jegermaister, vendar se nisem upal, ker rastlin, ne poznam.

Lp as

slavko

Žal ne poznam nobenega foruma za zelišča ali rastline.

Poznam pa kolega, ki deluje v zeliščarskem društvu Maribor. Tam imajo predavanja o rastlinah, ki rastejo čez celo leto. Morda se vključite v njihovo društvo.

Lep pozdrav,
Slavko

Eva777

#43
Bi tole lahko bila Romellova ščitovka (dno in spodnji del beta je bil rumenkast, dnišče precej bolj)? Čas sicer ni čisto pravi... Če ni, kaj bi lahko bilo? Hvala!
Slike na linku, skopirajte ga, saj vidim, da ga v celoti ne spremeni v link (samo prvi del). Skopiran deluje:
https://mega.nz/#F!Jpli0LjS!y8_FM54UzOL4M1SqXZ-VNA

slavko

Težko bi potrdil vašo domnevo. Tukaj je posnetek romellove ščitovke, http://www.gobe.si/Slike/PluteusRomellii.

Mislim, da ste našli pritlikavo ščitovko (Pluteus nanus).

Lep pozdrav,
Slavko