Koprenke, koprenkice... Kako pa vi z njimi?

Začel/a eMZe, 24 September 2017, 12:58

Prejšnja tema - Naslednja tema

eMZe

Včeraj sem se po dolgem času spet odločil nabirati gobe.
In kot vedno se mi jeseni zgodi, da najdem koprenke, kolesnice in še kaj, kar je tako rekoč nemogoče določiti.
Našel sem eno tako, ki ima suh klobuk barve kot turek, bet pa žvepleno rumen. Vem, da po Evropi raste nekaj 100 vrst koprenk, a meni se vedno zgodi, da najdem tako, ki je z ničemer ne morem določiti. Pregledal sem tudi vse fotografije tudi na tem spletišču, pa se je vsaka razlikovala vsaj po dveh bistvenih značilnostih.
Potem dve taki, ki bi komod bili eni od užitnih vijoličnih, pa je nagajala oblika beta (kijast) in predvsem velikost klobuka (15 cm).
No, pa štiri take, ki sem jih lahko opredelil kot Elegantior. Je pa res, da so slike na tej strani precej neznačilne in je ne bi nikoli prepoznal.

Kako ste vi kaj s koprenkami (in kolesnicami, kjer imam isti problem...)?

slavko

Koprenke, ki ste jih našli, so gotovo določljive. Vendar jih ni enostavno določevati.

Splošno pravilo pri koprenkah je, da so užitne tiste vrste, ki imajo na prerezu belo barvo mesa, prijetnega vonja in okusa. Bi pa vam svetoval, da koprenke ne uporabljate za prehrano, dokler jih res dobro new poznate.

Lep pozdrav,
Slavko