Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

BubikolRamios

Desna je Paxillus involutus. Strupena.

enastajerka

Ojla!
Mislim, da sem danes našla veliko zraščenko? Na spodnjih slikah pa morda kateri od ostrigarjev? Slike so slabe, ker sem jih morala ful pomanjsat in obreezat, ker mi trenutno ocitno post-image stran ne deluje..
Torej, prosim za pomoc...in najlepsa hvala ze vnaprej!
Lp Mojca

josephine00

http://shrani.si/f/3I/Mp/1uX3zfNV/screenshot2017-09-26-21-.png

Pozdravljeni, mene pa zanima katera vrsta gobanov je ta, ki je malo rozna oz. rdeca, ko jo odtrgas.

slavko

Na posnetku je jesenski goban (Boletus edulius), ki je užitna vrsta gobe. Verjetno vas nekoliko moti, ker je napit z vodo in je nekoliko drugačnih barv.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

enastajerka #451, na prvih dveh posnetkih je velika zraščenka (Grifola frondosa), ki je sicer užitna vrsta gobe, vendar je v Sloveniji zavarovana in jo je prepovedano nabirati. Sledijo posnetki školjkaste strnjenke (Lentinus conchatus), ki je neužitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Rak #449, na levi je obuti dežniček (Lepiota clypeolaria), ki je neužitna vrsta gobe, na desni pa navadna podvihanka (Paxillus involutus), ki je smrtno strupena.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

bojan #446, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- krhka golobica (Russula fragilis)
- rožnobetna golobica (Russula roseipes)
- prelestna koprenka (Cortinarius calisteus)
- žametasti goban (Boletus erythropus)
- nagubana patrobenta (Pseudocraterellus undulatus)
- navadna čeladica (Mycena vulgaris)

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios #435:
1.Lepiota subincarnata
2.ne vem
3.Suillus grevillei

Lep pozdrav,
Slavko

ivo

Lep pozdrav vsem.

Mene pa zanimajo naslednji primeri:

1. Premer klobuka cca 10-15 cm. Zgleda kot nek dežnik a se mi je zdel majhen za dežnika.








2. Malo neprijeten vonj.







3.







4.







5. Obrocek kot nek metuljcek








6.








7.



Hvala.

slavko

1. poljski dežnik (Macrolepiota excoriata), užitna;
2. navadna mokarica (Clitopilus prunulus), užitna. Paziti je treba, da je res močan vonj po moki, sicer je lahko ena od strupenih vrst livk (Clitocybe);
3. hostna kolesnica (Lepista densifolia), užitnost neznana;
4. navadna mokarica (Clitopilus prunulus), užitna;
5. hostni kukmak (Agaricus sylvicola), užitna;
6. bledovijoličasta kolesnica (Lepista glaucocana); užitna
7. Goba je premajhna za zanesljivo določitev.

Lep pozdrav,
Slavko

Banditbanger

Pozdravljeni!

Prosim za determinacijo gobana na slikah - najden v bližini smreke, ob dotiku potemni.

Hvala in lep pozdrav.

mihab

Pozdravljeni,

v okolici hiše se je na travi pojavilo mnogo malih dežnikovm ki pa jih ne znamo določiti





v gozdu pa sem na živem kostanju zasledil to gobo, za katero pa tudi nisem siguren katera je. Goba je mehka, ni lesena.
Spominja me na gobo volovski jezik





prosim za pomoč pri določitvi

hvala v naprej

pikapolonica

Ob današnjem sprehodu po gozdu sem zagledala to gobo. Zanima me, če je to marela oz. orjaški dežnik. Premer gobe je 26 cm, vendar na batu ni bilo obročka.




slavko

Na posnetkih je vrsta dežnika (Macrolepiota). Težko rečem katera vrsta je, ker ni vseh delov. Vidim, da močno ne rdeči. Glede na to, da je na betu videti rdeč nadih, mislim, da bi lahko bil sramežljivi dežnik (Macrolepiota permixta), ki je užitna vrsta gobe.

Pri starejših dežnikih obroček včasih tudi odpade. Takrat obvezno preverite dnišče beta, če morda opazite lupino, ki je značilna za mušnice.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

mihab #461, na prvih dveh posnetkih je vrsta kukmaka (Agaricus) ali šampinjona po domače. Včasih smo mu rekli luskati različek travniškega kukmaka (Agaricus campestris var. squamulosus), vendar tega različka ne priznavajo več in je po novem le travniški kukmak (Agaricus campestris), ki je užitna vrsta gobe.

Na naslednjih posnetkih pa je jetrasta cevača (Fistulina hepatica), tudi užitna vrsta gobe, ki pa je zaradi redkosti na rdečem seznamu gliv Slovenije.

Lep pozdrav,
Slavko