Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

Ta Pravi Gobar

Lojze, noge me res bolijo - leva  - od poškodbe pa težko hodim.  Bil sem parkrat pred sezono sem nabral kolk tolk, pol eno skoraj polno košaro in konec - takrat je bilo 1000 avtov na Arehu in dalje po makadamu, in se pozna - bil sem še 3 krat - bi lahko kar doma ostal.  Moji placi so vsi pobriti.  Tak da Lisico razumem kak je jezna domov prišla, tudi smeti lepo ležijo, kaj čemo, moderni časi. 

Samo nam še manjka kaka raketa od razvajenega debeluha iz severne Koreje ...


Ale

Odličen opis in primerjava g. Slavko... najlepša hvala ...

slavko

Slim Shady #196, na posnetkih je:
1. in 2. verjetno mlečnobela golobica (Russula pseudoaeruginea), če ni pekočega okusa;
3., 4. in 5. žametasti podvihanec (Tapinella atrotomentosa);
6., 9. in 10. ovčarska lupljivka (Suillus granulatus);
7. in 8. mandljeva golobica (Russula grata) ali smrdljiva golobica (Russula foetens), odvisno od vonja;

Lep pozdrav,
Slavko

Slim Shady

Fajn bi blo če bi kakšne nove slike nadomestili z starimi poglejte :
Trosovnice se pri ovčarski lupljivki ne vidi preveč dobro. lep pozdrav

http://www.gobe.si/Slike/SuillusGranulatus?slika=1

007agent

#200
Prosim za determinacijo, sem navadno ne nabiram golobic, ravno zaradi toliko vrst. Hvala!

https://imgur.com/a/VUpRW

slavko

Golobic je v Sloveniji okoli 200 vrst. Med njimi so užitne, neužitne in tudi strupene vrste. Na srečo v tem rodu ni nobena smrtno strupena vrsta.

Čeprav je zelo težko določitii vrste golobic in je uporaba mikroskopa pri tem rodu obvezna, je pa zelo enostavno določiti užitnost. Vse vrste golobic, katerih meso nima pekočega in grenečega okusa, so užitne.

Na posnetku je najverjetneje modrikasta golobica (Russula cyanoxantha), ki je užitna. Preverite tako, da košček te vrste poskusite. Če sem prav določil, meso ni pekoče.

Lep pozdrav,
Slavko

007agent

Najlepša hvala! Ne peče in ne greni, torej bo užitna večerja med ostalimi gobami

enastajerka

Ojla! Lepo prosim za determinacijo..oranzne so menda divji lisickovci? Eni so radtli na štoru, drugi v travi, a se mi zdi da so iste gobe? Upam da niso uzitne, ker jih je bilo ogromno in jih nisem pobrala :))

slavko

 Od zgoraj navzdol:
- smrekova mlečnica (Lactarius picinus), neužitna
- divji lisičkovec (Hygrophoropsis aurantiaca), pogojno užitna

Lep pozdrav,
Slavko

enastajerka


Triglav

Prosim za determinacijo
LP Peter

slavko

Na posnetkih je rožnobetna golobica (Russula roseipes), ki je užitna vrsta. Če sem prav določil, potem meso nima pekočega okusa.

Lep pozdrav,
Slavko

Triglav

Pozdravljeni,
najprej se vam zahvaljujem za včerajšno determinacio golobic, tokrat pa vam pošiljam še en vsaj zame prvič viden primerek, gobe
LP Peter 

enastajerka

Pozdravljeni!
Prosila bi za se eno determinacijo. Gobe so zelo podobne crnim kustravcem (klobuki).
Najlepsa hvala ze vnaprej!