Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

marko_v

Zdravo, zanima me katera goba je to. Ima zelo močan vonj, ki ga ne znam opredeliti. Hvala za odgovor

Lp

Marko

rok

Zanimiva goba, katere ne poznam.

Rastišče : pod smrekami in lovorikovci

Zanimiva predvsem zaradi beta, kateri je prepleten kot nekakšna pajčevina.
Klobuk je pa močno valovit (kravžlast)

Hvala že vnaprej za odgovor

lp

Rok

sehlica

Že leta videvam posamezne primerke tele golobice v bližnjem gozdu, ne uspe pa mi je določiti. Večja na slikah ima klobuk premera 11cm, raste v listnatem gozdu, če jo prerežemo, kmalu po betu postane rumenkastorjava. Vonj ima precej močan, ne znam pa ga opisati. Hvala vnaprej za vsak namig in lep pozdrav.



slavko

marko_v, na fotografiji je poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), po domače meglenka, pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

rok, na fotografijah je jesenski loputar (Helvella crispa), užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

#470
sehlica, golobice so mikorizne vrste gob, kar pomeni, da rastejo v sožitju z različnimi vrstami dreves. Zato je pomemben podatek kakšna drevesa rastejo v bližini. Glede na to, da ste omenili listnati gozd, bi lahko morda šlo za ustrojeno golobico (Russula alutacea), ki velja za užitno oz. bolj pogojno užitno, kot vse z nekoliko rumenkasto barvo lističev. Značilno za ustrojeno golobico je tudi, da bet rumeni.

Lep pozdrav,
Slavko

dsl32

Pozdravljeni!

Mene pa zanima, katere so te gobe. V gozdu jih velikokrat vidim, vendar nisem siguren za katere gobe gre.

1.


2.


3.


Hvala vnaprej za vsakršno pomoč!

slavko

1. verjetno datljeva polstenka (Xerocomus ferrugineus), užitna
2. opečnata žveplenjača (Hypholoma sublateritium), pogojno užitna. Malo greni.
3. rdečebetna polstenka (Xerocomus chrysenteron), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

sehlica

Slavko, najprej hvala za odgovor. V tistem gozdu zagotovo rasteta bukev in hrast, mogoče še kaj. Sem se pa tudi končno spomnila, katero asociacijo mi zbuja vonj: to je amoniak. Ni čisti amoniak, ampak pomešan še z nečim. Trosni prah pa je smetanaste barve.

Še eno gobico imam fotografirano, ki je ne znam določiti:





Visoka je 7cm, premer klobuka pa je dobra dva cm.
Pa lep pozdrav!

slavko

Na fotografijah je strupena čeladica (Mycena pura), ki je kot že ime pove, strupena. Vonj pa je neprijeten, spominja na kisano repo.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

sehlica, če je v gozdu bukev, bi lahko šlo za bukovo golobico (Russula faginea), ki je užitna. Ima močnejši vonj, ki spominja na ribe ali rake.

Lep pozdrav,
Slavko

sehlica

Ja, vonj po rakih! :-) Najbrž gre res za bukovo golobico.

Tudi vonj čeladice odgovarja.
Hvala še enkrat in lahko noč.

meganboj

kaj je to za ena goba množično rastejo v iglastih gozdovih



dras

Pozdravljeni,

prosil bi za potrditev / določitev. Gobe so z goričkega, nabrane zadnji teden.

Ajdovček oz. Črni goban?


Rumeni goban?


Nevem


Nevem


Na travniku, neka vrsta kukmakov?


Hvala, LP, Draš

Tič

Bom poskusil odgovoriti. Potem naj me pa Slavko popravi, če je kaj narobej.

@meganboj

Goba, ki kot praviš se množično pojavlja v iglastih gozdovih je skoraj zagotovo Suillus bovinus - prožna lupljivka

@dras

1. Skoraj zagotovo Boletus pinophilus - borov goban. Užiten. Je pa res, da v naših krajih vsem temnim gobanom pravijo "ajdovček". Ne ločijo črnega gobana od borovega.
2. Verjetno Boletus radicans, grenki goban. Neužiten. Poskusi ga. Če močno greni je skoraj zagotovo grenki goban.
3. Verjetno Suillus luteus, maslena lupljivka. Užitna. Ali je bližini rastel kakšen bor?
4. Ne vem - premalo podatkov iz fotografije.
5. Tu mi pa že zmanjka. Bo treba počakati na Slavka. Rekel bi, da ne gre za kukmak ampak enega izmed kukmakovcev - Leucoagaricus.

L. P.: Tič