Determiniranje 2011

Začel/a kragulj, 17 April 2011, 16:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

kragulj

In še zadni primerki:

1. Kolesnica ali livka?
2. Žametna podvihanka
3. Nepoznane

lp,
Ivan

ante

Pozdravljeni,

prilagam dve sliki. Zdi se mi da gre za kostanjevko, imam prav?





ROGLA

TOČNO,če še jih imaš in jih nisi vrgel vstran ...si jih hitro spohaj na BEČKI način

ante

Hvala za odgovor.

Že delam rižoto, na bečko pa naslednič.  ;)

kragulj

Slavko pozdravljen,

prosim, če pogledaš današnje moje objave, da se ne izgubijo, ker je forum kar aktiven...

lp,
Ivan

slavko

Na prvi sliki mislim, da gre za rjavkasto livko (Cltocybe gibba), ki je užitna. To sklepam zaradi tega, ker se mi zdi, da je v dnišču bel opredek, ki je značilen za livke. Podobna podvihana kolesnica (Lepista inversa) v dnišču nima opredka.

Na drugi sliki je žametna podvihanka (Paxillus atrotomentosus), pogojno užitna (prekuhat).

Na tretji sliki pa so renejeve čeldice (Mycena renati), neužitne.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Odgovor #58

Na prvih dveh slikah bi lahko bila navadna mokarica (Clitopylus prunulus), ki je užitna. So pa gobe na teh dveh slikah podobne tudi janeževi livki (Clitocybe odora), ki je tudi užitna. Prihodnjič je gobo treba povonjati.

Na drugih dveh slikah mislim da gre za mlado tribarvno velepodvihanko (Leucopaxillus tricolor), užitna a zaščitena tudi po novem seznamu zaščitenih gliv.

Na tretji sliki bi lahko bil bukov ostrigar (Pleurotus ostreatus), užiten. Zelo podoben je poletni ostrigar (Pleurotus pulmonarius), ki je nekoliko manjši in prav tako užiten.

Na četrti sliki pa mislim da gre za nekoliko bolj suhe vitke korenovke (Collybia dryophilla), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Odgovor #59

Na prvih dveh slikah mislim da gre za ožlebičeno stožko (Conocybe tenera), neužitna.

Na drugi sliki je bodisi prožni loputar (Helvella elastica), užiten, ali pa malce zverižen sedlasti loputar (Helvella ephippium), užiten.

Na zadnjih dveh slikah pa je kosmata črnivka (Psathyrella lacrymabunda), neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Slavko hvala za determinacijo.
Danes se odpravljam na gobarjenje na Slovaško. Tam je baje masovna rast, tako, da upam, da bo kaj lepih pogledov in zanimivih fotk.

lp,
Ivan

slavko

Super, čim več fotk, res.

Obvezno pa se pozanimajte za pravila gobarjenja; da ne bo neprijetnih presenečenj.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Slavko pozdravljen,

se mi je pokvaril telefon in sem izgubil kar nekaj številk, med drugim tudi tvojo. Me lahko prosim pokličeš.

lp,
Ivan

Nagi Bator

Dve vrsti golobic pri katerih nisem ziher za katero vrsto gre.
Obe vrsti nabrani v istem smrekovem gozdu na Pohorju.

Morda Užitna golobica?!
Okus je blag in prijeten.

 


Druga je morda Lešnikova golobica?!


Prosil bi za dolocitev vrste.
Hvala.

slavko

Na spodnji sliki je nedvomno lešnikova golobica (Russula mustelina), užitna in okusna goba.

Na zgornjih dveh slikah pa bi lahko bila užitna golobica (Russula vesca), užitna, čeprav je na sliki precej temna in je skoraj bolj podobna usnjasti golobici (Russula integra), užitna, ki ima sicer bolj okraste barve lističev.

Lep pozdrav,
Slavko

Nagi Bator

Citat od: slavko dne 06 Avgust 2011, 16:08Na zgornjih dveh slikah pa bi lahko bila užitna golobica (Russula vesca), užitna, čeprav je na sliki precej temna in je skoraj bolj podobna usnjasti golobici (Russula integra), užitna, ki ima sicer bolj okraste barve lističev.
V gozdu jih je bilo precej in temnejsi so bili samo mladi primerki, ki pa so vsi rasli skupaj s svetlejsimi.
Sicer pa tudi temnejsi primerek izgleda svetleje kot na sliki.

slavko

Če so bile golobice bolj svetle barve, potem gre za užitne golobice (Russula vesca), užitne in zelo okusne, kot denimo zelenkasta golobica (Russula virescens) ali modrikasta golobica (Russula cyanoxantha).

Lep pozdrav,
Slavko