katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

vicac

Prvič v košari, upam da so prave sivke in da bodo zvečer v naših želodcih.






[/url

tdk

Da,to so sivke,po moje poleg marčevk najbolj okusne gobe.
Na zadnji sliki so še črne trobente....

lp tdk

p.s.Upam,oz. prepričan sem da se nisem zmotil

vicac

Hvala tdk. Res je, spodaj na četrti sliki so črne trobente zgoraj pa sive lisičke, ki jih je tudi vse polno.
Sedaj pa me zanimajo še tile primerki spodaj:
-siva goba-nimam pojma
-rdečkasta se mi zdi teranova golobica
-rumeni gobi sta najbrž ježka






[/ur

Na fotografijah so tudi dežniki.

Lp, vsem gobarjem

ch3ch2oh

A tole pol noben ne pozna?
Citat od: ch3ch2oh dne 23 Oktober 2010, 11:41
Hej!
Tole sem našel na pašniku, 1500 nmv. Goba sčasoma postane zelenkasta, prej je svetlorjava. Premer klobuka je 4cm, lahko tudi več. Premer votlega beta je 5mm. Trosni lističi so svetlo rjavi do škrlatno rjavi, trosni prah je škrlatno rjav. Ali je to zelena strnišnica?





slavko

Goba na sliki je travniška strniščnica (Stropharia pseudocyanea), ki velja za užitno. Prosim za vaše podatke na gdlmb1@gmail.com, da sliko damo na spletno stran. Bilo bi zelo ugodno, če imate še kakšno sliko rastoče gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

TDK, niste se zmotili.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Vicac, rumeni gobi sta ježka. Pred uporabo odstarnite bodičke.

Na sliki pod ježki je na levi poprhnjena livka (Clitocybe nebularis) ali meglenka, pogojno užitna. Zraven nje na desni je zajetna polževka (Hygrophorus russula) ali teranovka, užitna. Više zgoraj desno so dežniki.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Bertoolin, med gobami, ki imajo pod klobukom latvice, ni strupenih vrst. Upam, da so vaše gobe res imele latvice in ne lističe!

Edina od lisičk, ki črni, je črneča lisička (Cantharellus melanoxeros), ki pa je tudi užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

ch3ch2oh

Hvala g. Slavko za determinacijo. Slik rastočih gob žal nimam, jih bom pa poslikal takoj, ko bo mogoče in vam jih poslal.

BubikolRamios

#549
Leva najdena v Bohinju, desna pa na Pokljuki, oboje prbl. 5 cm visoko. Ime ?
Nič od obojega ni bilo staro.


slavko

Na sliki je goba iz rodu zamazanke (Exidia), verjetno beloblazinasta zamazanka (Exidia thuretiana), ali pa Exidia nucleata, neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko

gregorp

Citat od: BubikolRamios dne 27 Oktober 2010, 01:00
Leva najdena v Bohinju, desna pa na Pokljuki, oboje prbl. 5 cm visoko. Ime ?
Nič od obojega ni bilo staro.



A je talna gobica... al je bila na substratu?

BubikolRamios

oboje na gozdnih tleh, meni je desna zgledala kot ene vrste deformiran 'krempeljček'

BubikolRamios

#553
Citat od: slavko dne 27 Oktober 2010, 09:57
Na sliki je goba iz rodu zamazanke (Exidia), verjetno beloblazinasta zamazanka (Exidia thuretiana), ali pa Exidia nucleata, neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko

Hmm, vse tozadevne gobe, ki jih pogleadam na netu so želatinaste. Tile dve moji ne, prva je bila že prelomljena, ležeča na tleh.
I se mi zdi da Exidia, take želatinaste, vedno rastejo na preperelih vejah,... ?
Meso telih mojih kot pri 'krempeljčkih' (iščem bolj primerno ime, zgleda da tole ni ravno razširjeno ....)

Edit: krempeljčki so vse gobe, ki zgledajo kot npr. ramaria formosa, torej grive, predvidevam.

barzen

Primerjaj s brazdasto grivačo Clavulina rugosa. Te so zelo polimorfne in seveda zelo blizu "krempeljcev".

Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek