katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

ch3ch2oh

Hvala Slavko!
http://yfrog.com/bfp1342120910jx
Tele sem pa našel v gozdu. Trosni prah je črn. So to mogoče črnivke (Psathyrella)?

lisjak

#301





A-IMG_4215


A-IMG_4214


A-IMG_4213


A-IMG_4199


A-IMG_4186


A-IMG_4179


A-IMG_4173


B-IMG_4355


B-IMG_4356


B-IMG_4367


B-IMG_4377


C-IMG_4295


C-IMG_4297


C-IMG_4308


D-IMG_4209


D-IMG_4235


E-IMG_4353


F-IMG_4283


F-IMG_4284


F-IMG_4288


G-IMG_4306


G-IMG_4241


G-IMG_4244


G-IMG_4246


G-IMG_4252


G-IMG_4253


H-IMG_4239


H-IMG_4238


Tokrat me predvsem zanima, če je v prvi vstici enaka goba kot zadnjič , Pesniška polževka
Zanimivi sta tudi B in F
lp

Sedaj še lahko povem, da je trosni prah pri A nekoliko rajav, pri B pa rjavo-rožnat, mogoče gre za Clitopilus prunulus, Navadna mokarica, slivarica

slavko

ch3ch2oh, lahko da ste našli gobo iz rodu črnivk (Psathyrella). Zanje je značilen čokolodano rjav, skoraj črn trosni prah.  Pogosto imajo dolge, votle bele bete brez veluma (obročka), katerega včasih najdemo na robu klobučka. Obrobje je rado higrofano ali vodenasto in je napito z vodo temnejše kot teme klobučka. Običajno rastejo šopasto in jih lahko zamenjamo s štorovkami, ki pa imajo rjav trosni prah.

Goba na vaših slikah je zelo podobna stožčasti črnivki (Psathyrella conopilus), ki je neužitna, kot večina črnivk.

Lep pozdrav,
Slavko


slavko

Lisjak, gobe na slikah A so zelo verjetno pesniške polževke (Hygrohorus poetarum), užitne, le barva trosnega prahu ni ta prava. Polževke imajo namreč bel trosni prah.

Na slikah B je skoraj sigurno navadna mokarica (Clitopilus prunulus), užitna. Tudi barva trosnega prahu je pravšnja, rožnata.

Na slikah C je najverjetneje beli dežniček (Lepiota alba), neužiten. Dežničkov ne priporočam za uživanje, ker so med njimi nekateri smrtno strupeni.

Na slikah D je zdrizasta kapičarka (Leotia lubrica), neužitna.

Na sliki E je žolta lisička (Cantharellus lutescens), užitna, a v Sloveniji zaščitena vrsta gob.

Na sliki F je verjetno opečnata strniščnica (Stropharia aurantiaca), užitna. Za uživanje iz tega rodu priporočam le kukmakovo strniščnico (Stropharia rugosoannulata).

Na skrajno levi sliki G je zelo verjetno žoltosočna čeladica (Mycena crocata), neužitna.

Na drugih slikah G pa mislim, da je stari rumeni smetiščar (Bolbitius vitellinus), neužiten.

Na slikah H pa je stara zajedalsta polstenka (Xerocomus parasiticus), užitna, ki zajeda navadno trdokožnico (Scleroderma citrinum).

Lep pozdrav,
Slavko


lisjak

Pogledal sem gobice, ki jih še imam na mizi in poskusil ugotoviti na katerih slikah so.

Mislim, da na slikah A niso samo pesniške polževke. Nekaj jih ima bel, nekaj pa rjav trosni prah.
Mislim, da ima rjav trosni prah IMG_4173, katera od ostalih pa ima belega, sedaj po obliki gobe težko določim.

Sedaj tudi nisem prepričan ali so vse gobice na slikah B enake, rdeče-rjav trosni prah ima verjetno IMG_4356, ostalih pa nisem preveril, mogoče je med njimi tudi kakšna livka.
lp



ch3ch2oh

Našel na ovčjem pašniku. Gobe imajo temno piko na vrhu klobuka.



Uploaded with ImageShack.us

slavko

Pogrešam vaše izredno natančne opise gob.

Na tak način kot je prikazano na sliki rastejo tintnice (Coprinus) in sicer sljudnate tintnice (Coprinus micaceus), pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

ch3ch2oh

Žal jih nisem mogel pobrati ker so rasle za ograjo. Hvala za informacije.

ch3ch2oh

#308
Skupina meni nepoznanih gob (navadna polstenka?) je na travniku tvorila precej velik krog. Meso je rumene barve in ob poškodbi ne spremeni barve, prav tako cevke.
http://yfrog.com/n0p111601150910jx

slavko

Na slikah so ovčarske lupljivke (Suillus granulatus), užitne in okusne gobe. Uporabni so seveda mladi, čvrsti primerki gob. Stare gobe postanejo mehke in so neuporabne. Pred uporabo je treba olupiti kožico s klobuka.

Lep pozdrav,
Slavko

Štikl

Enkrat ste mi že uspešno pomagali pri indifikaciji gob. Danes sem spet malo gobaril, ker sem ravno imel čas.
So to marele?



Katera goba pa je na spodnjih slikah. Je užitna?




Hvala

tdk

Zgoraj so definitivno marele;za spodaj...videl sem taksne gobe že,jih pa ne znam točno določiti.

lp tdk

slavko

Res je, na zgornji slikah so dežniki (Macrolepiota), težko reči točno kateri. Zapomnite si pravilo obročka - pri dežnikih ga lahko premikate po betu gor in dol, ker je tako čvrst. Predlagam tudi, da se izogibate dežnikov, ki takoj pordečijo, saj je med takimi en strupen.

Na sliki pod dežniki je jesenski goban (Boletus edulis), užiten.

Na naslednjih slikah pa je kostanjasta polstenka (Xerocomus badius), znana tudi pod imenom kostanjevka, užitna in okusna goba. Naj vas ne zmoti, da ob prerezu in na mestih dotika poplavi. Pri kuhanju barva izgine.

Lep pozdrav,
Slavko

Štikl

Najlepša hvala za vaše odgovore.

Ker sem teh kostanjevk in jesenskih gobanov našel kar nekaj (cca. 20 komadov), bi jih rad zamrznil. Je pravilno, da gobe očistim, narežem na manjše kose in 5minut kuham v vreli vodi, nato pa jih ohlajene zamrznem? Kasneje bi jih pripravil v gobovi juhi.

JANEZ L

#314
Lp!

Saj so to macesnove lupljivke... :angel:





Tole so pa najbrž veliki slinarji... :D :angel:





Pa še en rumeni goban, teh je pa pri nas le za vzorec...



Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...