katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Iz posnetka na slikah težko potrdim, da gre za polževko. Slične so tudi mlečnice (Lactarius), čeprav na sliki ni opaziti mlečka. Nekatere mlečnice ga imajo prav malo, v suši skoraj nič.

Za natančnejšo določitev bi potreboval vzorec gobe, ki ga lahko posušenega pošljete v društvo.

Lep pozdrav,
Slavko

markok

Mlečka ni bilo in tudi prav suho ni bilo. Sicer pa goba ustreza pesniški polževki v celoti,
posebej mi je v oči padla barva klobuka, kateri je na sredini bledo rdečkast ali rjav, proti robu pa povsem bel. Žal sem gobico že zavrgel.

lp Marko


slavko

3187 - 3240 je skoraj zagotovo kraljevi goban (Boletus regius), ki je sicer užiten, vendar v Sloveniji zaščitena vrsta. Ob prerezu ne sme modreti.

3244 in 3246 sta zelo verjetno svinjska gobana (Boletus luridus), pogojno užitna.

3175 - 3171 je divji lisičkovec (Hygrophoropsis aurantiaca), pogojno užiten.

3152 - 3154 mislim, da je ena od sehlic (Marasmius).

3200 - 3204 je cvetoča grmulja (Artomyces pyxidatus), neužitna in v Sloveniji zaščitena vrsta.

3132 - 3139 je prevlečena čeladica (Mycena epipterygia), neužitna.

3082 - 3091 mislim, da je žleboroba korenovka (Collybia aquosa), užitna.

3107 - 3111 mislim, da je vitka korenovka (Collybia driophyla), užitna.

3212 - 3214 zdi se mi, da je to ena od ščitovk (Pluteus).

3075, 3076 mislim, da je zasluzena golobica (Russula lilacea), užitna. Preverite če peče; potem je druga vrsta.

3252 - 3254 bi lahko bila queletova golobica (Russula queletii)

3259 je iglična prašnica (Lycoperdon umbrinum), neužitna.

3249 je širokolistna velekorenovka (Megacollybia platyphylla), pogojno užitna.

3100, 3102 pa mislim, da je en od luknjačev (Inonotus).

Lep pozdrav,
Slavko

barzen

3100, 3102 jaz pa mislim, da gre za rdečečo zvitocevko Daedaleopsis confragosa
3132 - 3139 misli, da gre za renejevo čeladico Mycena renati

V svinjskega in kraljevega gobana tudi ne bi dvomil.

Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek

Lemedis

#185
Prosil bi za pomoč pri determinaciji naslednje gobe. Našel sem jo v mešanem gozdu (nmv 300m Haloze), vonj ima nežen, podoben poletnemu gobanu vendar precej manj izrazit.
Sam domnevam, da bi lahko šlo za vrsto Rumeni goban (Boletus appendiculatus). Slike niso preveč detajlne, tako da upam da bo razvidno za katero vrsto gre.
Hvala že vnaprej za pomoč,
lp, Lemedis
Slike:





Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

barzen

Lemedis!

Prav veliko druge izbire ni, kot to, da je to rumeni goban. Dober tek.

Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek

Boyki

Včeraj sem na svoji kitajski gredi našel tele gobe.
Gledal sem po knjigi, če bi lahka bila kakšna strupena, a imajo vse takšne obročke. Po bi lahko bil to travniški kukmak, a nisem prepričan...
Vonj je prijeten, če sem se jih dotaknil so postale rahlo rumenkaste tam.

slavko

Boyki, na vrtu vam je zrasel bresadolov kukmakovec (Leucoagaricus bresadole), ki je surov zelo strupen, prekuhanega pa nekateri hvalijo.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Lemedis, goba na sliki je lahko rumeni goban (Boletus appendiculatus), če ni spremenil barvo. Če pa je ob prerezu pomodrel, lahko gre za lepi goban (Boletus pseudoregius).

Lep pozdrav,
Slavko

Boyki

Hvala za odgovor g. Slavko.
Še nekaj slikic, kako so zrasli. Klobuki so že 17 in 20 cm in se še niso odprli do konca.
Spodaj še rastejo nove gobice...

Boyki

Razmišljam, če niso to le navadni dežniki...ker so na velikem kupu odpadkov, so lahko ti zelo veliki. Nikakor mi ni to podobno kukmakom več.... Na tem predelu namreč rasejo....
Bom počakal da se odprejo, se bo bolj videlo.

hajdiga

Pozdravljeni,

kot začetnik sem danes našel gobo, ki jo lahko vidite na slikah. Našel sem jo v listnatem gozdu, v neposredni bližini so bile še trije isti, a starejši primerki.
Kolikor sem gledal po priročniku, se mi goba po opisu in slikah zdi še najbolj podobna poletnemu gobanu (ki tudi ne rase vedno sam).

Hvala vsem za identifikacijo/nasvete.




Gregor


Lemedis

Hvala obema za pomoč.
Slavko: Goba ob prerezu ni pomodrela. Kako pa je z užitnostjo boletus pseudoregius-a? Na Lisički, ga namreč ni, da bi pogledal.
Lp,
Lemedis
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!