Gobarsko društvo Lisička - Forum

Gobe => Nabiranje gob => Temo je začel/a: bojc dne 07 Marec 2010, 19:55

Naslov: spomladanska gobe
Prispevek od: bojc dne 07 Marec 2010, 19:55
Odpiram novo temo, verjamem da bo kmalu polna prispevkov. Z upanjem, da se v čim večjem številu vidimo 27. marca vas lepo pozdravljam.
Bojan
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 08 Marec 2010, 07:31
Doslej nam je uspelo na vsaki pomladanski ekskurzij najti vsaj en vzorec marčne polževke (Hygrophorus marzuolus), po domače marčnic. Od užitnih gob lahko pričakujemo še naslednje:
- škrlatna čašica (Sarcoscypha coccinea),
- bezgova uhljevka (Auricularia auricula-judae),
- smrekova storževka (Strobilurus esculentus).

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: klavir dne 19 Marec 2010, 01:13
Včeraj (18. 3.) smo šli prvič letos po marčnice. Saj bi šli že prej, pa še docela zimske temperature niso bile primerne za rast teh gob, nato pa je presenetil še pozni sneg. Kakorkoli, strinjali smo se, da je zdaj "vrag šalo odnesel" in je treba končno pogledati, kaj se dogaja v gozdu, sicer bo prepozno.
Kadar imam slab občutek glede pojave marčnih polževk, gremo ponavadi na Goričko, saj je tam največja verjetnost za najdbo teh gob. Tokrat smo šli spet na staro lokacijo ob madžarski meji, kjer poleti in jeseni kar mrgoli gob. Pa tudi marčnicam ustreza igličasti humus, ki tod prevladuje.
Pred dvema letoma, ko je bila marca ena od izvrstnih gobjih letin, smo tam našli 2,5 kilograma marčnic, lahko bi jih pa še najmanj dvakrat toliko, a se je že spustila tema. Letos pa je seveda stanje drugačno - po mojih izkušnjah dolga in mrzla zima obeta le malo marčnic, saj dolgotrajni mraz ne vpliva ugodno na razvoj micelija.
Zato smo se odpravili predvsem in sploh - na sprehod, nekoliko daljši pohod po gozdu. Gob (seveda) ni bilo niti na spregled - ne prvo, ne drugo in ne tretjo uro. Ko so se že vse močneje pojavljali namigi o smiselnosti takega početja in sem ostal sam v gozdu, pa se je le zgodilo: pod velikim kupom listja in iglic se je prikazala tako zaželena najdba, prve letošnje marčnice. Čez kakšno uro se je vztrajnost ponovno poplačala s še nekaj primerki teh srebrnih lepotic. - In tik pred koncem spet, le da je tokrat šlo za celo gnezdo marčnic, deset velikih gob...

Ko se je izkazalo, da sem nabral dober kilogram marčnic, je bilo veselje seveda neizmerno, a kljub temu je ostalo očitno, da je trenutno zelo malo teh gob. Ni jih bilo najti niti na enem rastišču izpred dveh let, vsa najdba pa je obsegala le tri taka rastišča. Vsekakor sem imel ogromno sreče, prav lahko ne bi našel prav ničesar (in za večerjo ne bi imeli nekaj odličnih ocvrtih marčnic ter kar nekaj kulinaričnih načrtovanj za prihodnje dni).

Kaj naj zapišem za konec? Morda nič drugega kot to, da upajmo na najboljše, časa je še dovolj. Seveda pa želim tudi drugim, da bi se tako zadovoljni vračali iz gozda...

Lep pozdrav,
Ivan

(http://img441.imageshack.us/img441/8551/p3180101.jpg) (http://img441.imageshack.us/i/p3180101.jpg/)
Veliko gnezdo marčnic v svojem divjem izgledu...

(http://img242.imageshack.us/img242/7374/p3180102.jpg) (http://img242.imageshack.us/i/p3180102.jpg/)
In potem...
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: tdk dne 19 Marec 2010, 21:16
Pozdravljeni!

Glede na optimisticno sporocilo uporabnika klavir oz. g. Ivana sem se danes tudi sam odpravil v gozd v veliki zelji nabrati prve marcevke. Kljub dokaj temeljitemu sprehodu in pregledu gozda,kjer sem zadnja leta vedno nasel razne vrste gob mi danes ni uspelo najti nobene marcevke..pa nisem razocaran,dalec od tega;pravi uzitek je sprehod v gozdu sedaj,preden se narava prebuja.
Bom pa v naslednjih dneh,kolikor mi bo seveda cas dopuscal,spet pogledal za marcevkami;upam,da mi uspe kaksno tudi najti in seveda dati sliko na ta forum...

lp tdk

p.s.Aha,pa se nekaj...ko sem danes odhajal iz gozda sem zraven svojega avta videl avto Daewoo kalos,modre barve  reg.oz. MB...me zanima,ce je bil kdo ki bere ta forum in je kaj nasel tam,kjer jaz nisem nic
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: PUHKO dne 19 Marec 2010, 22:19
Pozdravljeni vsi ljubitelji in oboževalci gob .Tudi sam že od malega nabiram gobe in vseskozi spoznavam nove in nove .Pridružil sem se vam ker me vleče radovednost in veselje do gobarjenja , tu pa bom sigurno zvedel še kaj novega .Moram priznati ,da je članek o marčevkah zelo lep pa tudi slike primerkov so krasne ,tako da ste me kar malo razdražili  in bom moral še sam v gozd .Bukovega ostrigarja sem našel v manjših količinah le parkrat ,mogoče nisem iskal na pravih terenih .Imam pa veliko željo najti mavrahe ,ker jih že dolgo ne najdem .Največ gob naberem poleti in jeseni ,ker jih je takrat pač največ in tudi največ vrst .Nabiram vse vrste gobanov ,lisičke ,marele ,golobice ,borovo gljivo itd .Zaenkrat toliko,če kaj najdem ,se oglasim in dodam še kakšno sliko .
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: grbanj dne 20 Marec 2010, 17:07
Lep pozdrav vsem, :D

končno po dolgem zimskem premoru sem letos prvič šel na gobarjenje. Moram se malo pohvalit, da je bilo odprtje sezone za mene precej uspešna kar je razvidno tudi iz priloženih slik. Marčevke rastejo, seveda je potrebno najti dobro ratišče.
Vsem želim uspešno najdbo marčevk in ostalih gob v letošnji sezoni :D

LP // Ignac
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: tdk dne 20 Marec 2010, 19:54
Ne morem odpreti prilozenih slik...??

lp tdk
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: klavir dne 20 Marec 2010, 21:02
Na veliko veselje so ob Dravi že zrasli prvi češki hrčkovci (Verpa bohemica oz. Ptychoverpa bohemica). Večina ljudi te gobe sicer nabira kot zgodnje smrčke, saj se od njih, dokler so mladi, le malo razlikujejo, tudi kvaliteta gob je približno enaka. Sam sem že lani na forumu podal nekoliko podrobnejši sestavek o teh prelepih gobah, zato navajam povezavo:

http://www.gobe.si/forum/index.php/topic,236.msg1577.html#msg1577

In zdaj še tokratna slika (gobe niso zrasle v cvetličnem lončku, čeprav bi teoretično lahko, saj so gniloživke... Drugič bo pač treba vzeti fotoaparat s seboj :))

lp

(http://img30.imageshack.us/img30/2171/p3200045.jpg) (http://img30.imageshack.us/i/p3200045.jpg/)
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 21 Marec 2010, 08:29
Tdk, v petek ste me zasačili na vašem koncu. Zaželel sem si marčnic, pa še ni čisto pravi čas zanje. Našel sem jih le za pokušino, kakšnih 6 ali 7 kosov. Sem se pa dodobra nahodil, kar mi je prijalo.

Verjamem, da bomo na naši gobarski ekskurziji imeli tako marčnice, kot tudi češke smrčkovce, ki jih je našel Ivan, pa še gotovo kakšno drugo vrsto. Na prvi ekskurziji je običajno 15 - 20 različnih vrst gob.

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: tdk dne 21 Marec 2010, 09:03
Bila sva si tako blizu,avto ste imeli pakriran pred mojim...no,upam,da se naslednjic najdeva.
V naslednjih dneh imam namen se malo pogledati za marcevkami...upam, mi uspe kaksno najti.

lp tdk
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: klavir dne 29 Marec 2010, 23:53
Pozdravljeni, lovci na pomladanske gobe!

Sezona rasti čeških hrčkovcev je na vrhuncu, če bo dež, bodo rasli še kakšen teden. Zdaj je torej čas, da se vsi, ki bi se radi spoznali s temi, smrčkom podobnimi gobami, odpravite v obrežne loke. Res je sicer, da se bo tisti, ki ne ve za rastišče, verjetno vrnil domov s prazno košaro, saj so rastišča relativno majhna in ne ravno prepogosta. A če slučajno naletite nanje, boste verjetno imeli kar hitro sto in več gob v košari. Sam zdaj poznam že štiri rastišča v okolici Maribora in zgolj iz veselja nad najdenimi gobami še vedno iščem nova. A najti jih mora vsak sam (tudi sam sem jih moral), verjetno ne bo nihče hotel izdati točnega rastišča, saj gobe kot "zgodnji smrčki" veljajo za veliko kulinarično specialiteto.

Spodaj je še nekaj novih slik iz Stražuna, sicer pa ponovno opozarjam na povezavo k lanskim slikam v prejšnjem članku, ki jih je slikal večji mojster od mene...

(http://img28.imageshack.us/img28/8817/p3290052.jpg) (http://img28.imageshack.us/i/p3290052.jpg/)

(http://img265.imageshack.us/img265/9057/p3290056.jpg) (http://img265.imageshack.us/i/p3290056.jpg/)

(http://img94.imageshack.us/img94/8104/p3290046.jpg) (http://img94.imageshack.us/i/p3290046.jpg/)

Zadnja slika pa prikazuje orjaškega hrčka ali hrčaka, (Neo)gyromitra gigas, zelo redko vrsto gobe, ki je lahko popolnoma neškodljiva za uživanje ali pa tudi smrtno nevarna, odvisno od pravilne priprave. Sicer pa naj hrčkov ne bi jedli že zato, ker so zaščiteni.

(http://img337.imageshack.us/img337/2906/p3290044.jpg) (http://img337.imageshack.us/i/p3290044.jpg/)
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: tdk dne 30 Marec 2010, 17:17
Zdravo!

Sicer me nekaj matra pri nalaganju slik...upam,da bo.

Danes sem prebil v gozdu 3 ure;bera(upam,da so marcevke) je na slikah.
Nekaj jih bom verjetno vlozil v kis;zanima me,kako jih se pripraviTičnpr. ocvrte z jajci?


Lp tdk

http://img267.imageshack.us/i/p1010129i.jpg/
http://img706.imageshack.us/i/p1010128i.jpg/
http://img205.imageshack.us/i/p1010127a.jpg/
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 31 Marec 2010, 08:43
No, pa ste jih našli. Te gobe so okusne bodisi z jajčko, v juhi, omaki...

Starejši primerki gob imajo močnejši vonj, ki nekoliko spominja na urin. Pri toplotni obdelavi ta vonj izgine. Nekatere to moti, vendar neupravičeno.

Marčne polževke so prve gobe, ki nas razveselijo zgodaj pomladi in z njimi se prične gobarska sezona.

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: tdk dne 31 Marec 2010, 09:11
Slavko hvala!

Ocitno marcevke vsaj na Gorickem fajn rastejo;vceraj skoraj pol kosare;sem jih pa nasel v gozdu,kjer ste bili tudi sami v petek 19.3.
Ta teden bom sel se malo pogledat,upam,da bo se kaj.Jih je pa zelo tezko opazit,precej jih je popolnoma skritih pod listjem.
Vceranja bera je vsa vlozena v kis;jih bom pa poskusil tudi na druge nacine.

lp tdk
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: tdk dne 31 Marec 2010, 18:01
Danes sem spet nabiral marcevke;bera podobna vceranji,me je pa dez pregnal iz gozda.
Je pa kot je nkdo ze napisal marcevke zelo tezko opaziti.
Danes so na vrsti ocvrte marcevke...se z hcerko ze veseliva:)


lp tdk
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: as dne 31 Marec 2010, 22:22
Z ženo bova med prazniki na Ptuju. Ali je kdo izmed gobarjev tam okloli pripravljen iti z mano po marčevke, da jo končno vidim v naravi, če bodo še rasle.
Sem iz Kamnika in sem jih tu, že večkrat poizkšal najti, vendar zaman.
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: klavir dne 01 April 2010, 01:20
Pozdravljeni, nabiralci marčnic in drugih pomladanskih gob!

Zelo sem vesel, da letos nisem imel prav, ko se mi je zaradi hude zime zazdelo, da marčnic ne bo, ali pa jih bo čisto malo. Vsekakor je res, da imajo gobe tudi svoja čisto nedoumljiva pravila, po katerih se ravnajo v zvezi s časom in množičnostjo rasti.

Vsaj na Goričkem v gozdu ob madžarski meji, kamor vedno znova hodimo, marčnice letos "rasejo ko nore", nabrali smo dve zvrhani košari, imeli bi pa verjetno še dvakrat več, če srne ne bi bile prav tako požrešne in pojedle zelo veliko šopov marčnic ter pustile samo peclje. Ampak tudi one imajo pravico... Pa saj bi bilo gob potem tako preveč.

(http://img195.imageshack.us/img195/1552/p3310014.th.jpg) (http://img195.imageshack.us/i/p3310014.jpg/)

(http://img171.imageshack.us/img171/898/p3310013.th.jpg) (http://img171.imageshack.us/i/p3310013.jpg/)

Ko smo nabirali marčnice, je vmes tu in tam pokukal na plano še kakšen pomladanski hrček...

(http://img12.imageshack.us/img12/7493/p3310012v.jpg) (http://img12.imageshack.us/i/p3310012v.jpg/)

lp
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: tdk dne 01 April 2010, 19:06
Pozdravljeni!

Marčevke očitno vsaj na Goričkem obilno rastejo;danes sem imel časa za obisk gozda le dobro uro...in bera:dobre pol košare marčevk.Res izjemno...
Glede na slike in opise gob sem našel tudi enega pomladanskega hrčka,ki sem ga pustil rasti naprej.
Sinoči sem prvič jedel marčevke ocvrte z jajci;mislim kaj povedat...za prste obliznit....in če še enkrat povem,da sem do lani nabiral samo jurčke,lisičke in marele;in potem spekter s pomočjo tega foruma in spletne strani ter predvsem pomoči determinatorjev zelo razširil,mi je kar malo žal za vsa predhodna leta,ko teh na novo spoznanih gob nisem nabiral...pa naj bo;sem pa sedaj toliko bolj zadovoljen. In še enkrat: Ni vse v količini nabranih gob,pravi užitek je sprehod po gozdu;pa naj bo katerikoli letni čas.
Ne morem pa mimo raznih smeti,ki jih je kar precej v gozdu;najbolj me jezijo pobrcane gobe in pa smeti v gozdu. >:(

Naslednji obisk gozda je v planu v soboto dopoldan in v ponedeljek;šel bom malo dlje,proti madžarski meji oz. v gozdu do mejnih kamnov...aha,in uporabnik klavir oz. g. Ivan morda vas kje srečam ali zalotim kot pravi g. Slavko, da kakšno rečeva o gobah :)

lp tdk
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: lisjak dne 03 April 2010, 16:55
Kaj sem našel ?     Gyromitra esculenta, Pomladanski hrček   (http://www.gobe.si/Gobe/GyromitraEsculenta)
                     ali  Neogyromitra gígas, Orjaški hrčak  (http://www.gobe.si/Gobe/NeogyromitraGigas)
glede na svetlejšo barvo in debel bet bi lahko bil Orjaški hrčak ?
lp

Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: klavir dne 04 April 2010, 11:16
Na sliki je orjaški hrček ali hrčak, (Neo)gyromitra gigas. Sam sem jih včeraj našel okoli 30 primerkov.

(http://img175.imageshack.us/img175/3655/p4030001a.jpg) (http://img175.imageshack.us/i/p4030001a.jpg/)

(http://img34.imageshack.us/img34/3883/p4030002.jpg) (http://img34.imageshack.us/i/p4030002.jpg/)

(http://img62.imageshack.us/img62/6748/p4030003.jpg) (http://img62.imageshack.us/i/p4030003.jpg/)

(http://img297.imageshack.us/img297/707/p4030004r.jpg) (http://img297.imageshack.us/i/p4030004r.jpg/)

(http://img28.imageshack.us/img28/5016/p4030009.jpg) (http://img28.imageshack.us/i/p4030009.jpg/)

Orjaški hrček je zelo zanimiva goba. Čeprav je kulinarična specialiteta, vsebuje tudi strup giromitrin, vendar v manjših količinah kot pomladanski hrček in bi naj bil zato nekoliko manj strupen. Giromitrin je termostabilen strup, kar pomeni, da se v nasprotju s splošnim prepričanjem pri kuhanju gob ne uniči, temveč preide iz gob v vodo. Ker je zelo hlapljiv, se pri kuhanju izloča tudi v obliki pare, ki je zato ne smemo vdihavati. Prav tako se ga večina izloči pri sušenju (vendar ne v vakuumu). Vsega giromitrina nikoli ne moremo odstraniti! Zato splošno pravilo pravi, da se uživanju hrčkov raje izognemo, že zato, ker so zaščiteni. - Če pa jih kdo že mora jesti, je treba hrčke kuhati v vodi vsaj 20 minut, vodo nato odliti in gobe dobro sprati. Še bolje je, če jih kuhamo v več vodah. Na tak način odpravimo do 90% strupa in en obrok s temi gobami ni več smrtno nevaren. -Čeprav v večini evropskih držav prodaja hrčkov ni več dovoljena, je na primer na Finskem še vedno, njihova agencija za zdravje pa je izdala uradne napotke, kako jih najbolj varno pripraviti. Vendar pa je treba opozoriti pred zaporednim uživanjem velikih količin gob, saj se giromitrin začne nalagati v telesu in ko ga je dovolj, sproži zastrupitev (v zadnjem času so ugotovili še rakotvorno delovanje večih količin strupa). Stopnja smrtnosti pri zastrupitvi s pomladanskimi hrčki (za orjaške ni podatkov) je le nekoliko nižja kot pri zeleni mušnici in znese do 50% primerov. 

Vsak je sam odgovoren za svoje zdravje. Zato hrčkov ne smemo prodajati ali podarjati drugem ljudem, posebno brez opozorila.

Navajam še uradno finsko stran (v angleščini) z napotki o pravilni pripravi (pomladanskih) hrčkov (false morels):

http://www.dlc.fi/~marianna/gourmet/morel.htm#instrc
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: tdk dne 04 April 2010, 13:49
Zdravo!

najprej pohvala uporabniku klavir za res dober opis orjaškega hrčka;sam ga sicer še nisem našel...po vsem prebranem bi se ga pa na široko izognil.

Gobaril sem vceraj dopoldne v blizini Madžarske,prišel sem do mejnih kamnov;bera pa odlična:zvrhana košara marčevk...kar mi pa tudi danes ni dalo miru kljub veliki nejevolji boljše polovice....in sem se dopoldne spet odpravil v gozd;tokrat nekoliko bližje;in spet zvrhana košara marčevk;res neverjetno.

Imam pa problem:zmanjkal je kis za vlaganje,sem vprasal nekaj znancev;noben ga nima.Kis za vlaganje bo tako komaj v torek dopoldan.In sedaj me zanima kako sedaj z marčevkami;očiščene in narezane so že;jih oprati in prekuhati in dati v hladilnik?ali jih pustite narezane take kot so kje na hladnem?Prosim na nasvete...že vnaprej hvala in lep gobarski pozdrav z Goričkega!

lp tdk
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 04 April 2010, 16:14
Z gobami se ravna kot s svežim mesom. Kak dan jih lahko pustite v hladilniku in jih uporabite nasljednji dan.

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: JANEZ L dne 15 April 2010, 17:08
Lp!

Prav lep pozdrav, po zimskem spanju, kibernaciji, tojest polni posvečenosti poslu, se vam zopet pridružujem. Danes sem šel pogledat na meni znano rastišče smrčkov v okolici Radovljice. Vedno jih je bilo dosti, vmes sem pa vedno dobil tudi enega ali dva pomladanska hrčka. Danes pa na presenečenje samo pomladanski hrčki, vsaj mislim tako. Sedem sem jih našel. Zanima me pa ali smrčki in hrčki rastejo istočasno ali morda hrčki poženejo prej. Ali se je rastišče toliko spremenilo, da bolj ustreza hrčkom ali morda celo, kar je v Naravi pogosto, da je hrček bolj agresivna vrsta in izpodriva smrčke. Primere agresivnih vrst poznamo tako pri rastlinah, kot živalih ali je tak isto pri gljivah pa sprašujem vas, cenjeni Mikologi. Našel pa tudi dve vrsti meni neznanih gob. Za odgovore se vam vnaprej hvaležno zahvaljujem.

(http://i41.tinypic.com/14wbuo4.jpg)

(http://i43.tinypic.com/xmo6xw.jpg)

(http://i44.tinypic.com/30jmjr8.jpg)

(http://i39.tinypic.com/25upgg0.jpg)

(http://i42.tinypic.com/i2q147.jpg)

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 16 April 2010, 08:58
Na zgornjih slikah se mi zdi da je orjaški hrčak (Neogyromitra gigas), saj je precej večji od spomladanskih hrčkov (Gyromitra esculenta). Slednji rastejo bolj zgodaj spomladi, približno v istem času kot češki hrčkovci (Ptychoverpa bohemica).

Gobe s kapicami medenih barv bi lahko bile zimske panjevke (Flammulina velutipes). Na sliki je viden črn, žametast bet, kar je značilno zanje. Zimske panjevke so užitne.

Na spodnji sliki pa so škrlatne čašice (Sarcoscypha coccinea), ki so sicer užitne, vendar neizdatne gobe.

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: JANEZ L dne 16 April 2010, 14:09
Lp!

Slavko hvala za razlago, a me še vedno zanima tole:

Citat od: JANEZ L dne 15 April 2010, 17:08Zanima me pa ali smrčki in hrčki rastejo istočasno ali morda hrčki poženejo prej. Ali se je rastišče toliko spremenilo, da bolj ustreza hrčkom ali morda celo, kar je v Naravi pogosto, da je hrček bolj agresivna vrsta in izpodriva smrčke. Primere agresivnih vrst poznamo tako pri rastlinah, kot živalih ali je tak isto pri gljivah pa sprašujem vas, cenjeni Mikologi. Za odgovore se vam vnaprej hvaležno zahvaljujem.

Danes sem pa potemtakem našel pet orjaških hrčkov, na drugem rastišču kot včeraj. O smrčkih ni še ne duha ne sluha, vsaj v naših krajih ne.

(http://i42.tinypic.com/a4vh34.jpg)

(http://i44.tinypic.com/2yp191s.jpg)

(http://i43.tinypic.com/t96td0.jpg)

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 16 April 2010, 20:21
Po mojih izkušnjah hrčki poženejo prej. Najprej češki hrčkovec, kamlu nato pomladanski hrček. Orjaški hrčak ni tako pogost, letos pa raste nekako v času pomladnega hrčka. Vse to velja za nižinske gozdove oz. loge.

Užitni smrček pa bo pričel rasti v kratkem in navadno raste v nižinah do konca aprila.

Gobe poženejo, ko se ustvarijo idealni pogoji za rast posamične vrste. Termin variira zaradi kupa parametrov, zato je težko določito popolnoma natančni termin. Zato vedno govorimo o okvirnih terminih.

Nimam pa informacij, da bi bil hrček agresivna vrsta, ki izpodriva smrčke. Najdbe zgoraj omenjenih vrst so potrjene že nekaj desetletij nazaj, odkar se vodijo zapiski najdb posamičnih vrst.

Ena od tujerodnih vrst, ki je pri nas čedalje pogostejša, je veliki lovkar (Clathrus archeri). Pred desetletji je v zapisih skoraj ni zaslediti, sedaj pa je prisotna na skoraj vsaki jesenski razstavi.

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: Martin dne 17 April 2010, 20:10
Pozdravljeni

Zanima me kako je dans bilo v lok.i In seveda ce je bilo kaj smrčkov ali mavrahov ali kaj drugih gobic?
Kar firbec me matra.


Pa še ena misel.
Vsi vemo, da je danes bila akcija očistimo Slovenijo . Pohvale vsem, ki so čistili drugi pa se zamislimo kako ravnat z odpadki v naravi.

Vsem gobarjem in ljubiteljem gozdov pa da opomnim  tud konzerva, plastenka ali papir od čokolade je odpad, ki ne sodi v naravo . ZAMISLIMO SE. >:(
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: tdk dne 17 April 2010, 20:57
Pozdravljeni!

Pa nekaj glede akcije Očistimo Slovenijo;tudi sam sem bil z družino prisoten;pobrali smo kar veliko odpadkov;raznoraznih zadev,ki v naravo ne sodijo.Čistili smo tudi gozdove ob cestah;in človeka,ki ima rad gozdove in celotno naravo stisne pri srcu,ko vidi,kaj vse nekateri pustijo in odvržejo v gozdu;človeka kar zmrazi ob pogledu na odpadke,ki v naravo ne sodijo.

In bodimo vsaj mi gobarji toliko dobri in ne počnimo te neumnosti.Nismo očistili vsega;daleč od tega;probajmo pa spremeniti svojo in zavest ljudi,ki jih poznamo,da bo teh odpadkov odvrženih v naravi čim manj.Spremeniti je potrebno mišljenje ljudi glede narave;in vsak naj naredi vse,kar je v njegovi moči;pa sem prepričan,da uspeh na področju varovanja narave ne bo izostal.
Pogled,sprehod in občudovanje zdrave in čiste narave je nekaj najlepšega,kar lahko človek doživi.
Postanimo že enkrat ljudje in varujmo naravo!

lp tdk
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 18 April 2010, 09:37
Martin, v Loki smo našli glavne predstavnike zaprtotrosnic in sicer: užitni smrček (Morchella esculenta), visoki smrček (Morchella elata), češki hrčkovec (Ptychoverpa bohemica) in orjaški hrčak (Neogyromitra gigas). Skupaj smo našli okoli 50 vrst gob, vendar malo količino. Kaže, da smo smrčke ujeli šele pri začetku rasti.

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: JANEZ L dne 18 April 2010, 16:15
Lp!

Končno! Prvi "mavrohi", 7 gobic, včeraj našel na izletu s sinom. Kje? Arboretum Volčji potok. ;) ;D

(http://i40.tinypic.com/faoglj.jpg)

(http://i40.tinypic.com/28jidk3.jpg)

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: Martin dne 18 April 2010, 19:51
Pozdravljeni

No pol je bila ekskurzija uspešna . Upam,da bodo pri nas tud kmalu pognali mavrahi........

Tdk   vrjamem,da nisi mogel vrjet kaj vse ste našli v naravi pohvale vredno vsem,ki ste sodelovali pri akciji.

Mavrahi v volčjem potoku  super tud mi gremo naslednji teden tja na izlet mogoče bom tud jaz mel kaj sreče.(kakšen namig kje napet oči) :o :o

lp.martin
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: Grega dne 19 April 2010, 22:26
Ve mogoče kdo kako je z mavrahi v okolici Kolpe? Namreč tam okoli bom ta vikend, ki prihaja :)

LP
Gregor
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: klavir dne 21 April 2010, 20:37
Objavljam nekaj lepih slik smrčkov in drugih pomladanskih gob.

Lep pozdrav,
Ivan

(http://img534.imageshack.us/img534/1411/p4170017.jpg) (http://img534.imageshack.us/i/p4170017.jpg/)
Visoki smrček (Morchella elata)

(http://img25.imageshack.us/img25/3318/p4200025.jpg) (http://img25.imageshack.us/i/p4200025.jpg/)
Velika tintnica (Coprinus comatus)

(http://img404.imageshack.us/img404/333/p4200030.jpg) (http://img404.imageshack.us/i/p4200030.jpg/)

Debelobetni smrčki (Morchella crassipes)

(http://img694.imageshack.us/img694/3904/p4200036.jpg) (http://img694.imageshack.us/i/p4200036.jpg/)

(http://img85.imageshack.us/img85/4821/p4200038.jpg) (http://img85.imageshack.us/i/p4200038.jpg/)

(http://img88.imageshack.us/img88/6361/p4200037.jpg) (http://img88.imageshack.us/i/p4200037.jpg/)

(http://img691.imageshack.us/img691/7439/p4200040.th.jpg) (http://img691.imageshack.us/i/p4200040.jpg/)
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: janja dne 21 April 2010, 22:21
Spoštovani,
tudi jaz sem se danes z mojo prijateljico  odpravila v gozd. Pokazala mi je nekaj, kar naj bi bili mavrahi. Jutri bo slika, ko pride sin. Jaz sem ji takoj povedala, da je to pomladanski hrček. Tukaj pa vidim, da obstaja tudi orjaški hrčak. Mi kdo ve povedati, koliko je orjaški hrčak pravzaprav velik, oziroma kako se razlikuje od pomladanskega hrčka. Ona ga smatra kot užitno gobo in ga potensta na olju. Poučila sem jo o tem hrčku. Istočasno pa sva pobrali nekaj primerkov, da bo moj sin odnesel v šolo (v vreči), da poduči ostale. Ali je to dovoljeno? Otroci imajo dandanes na gore plakatov o vsem mogočem!! Upam, da ne delam narobe, da otroka spodbujam k obveščanju sošolcev o strupenih gobah!

Ali dobro kaže za razstavo v Mariboru? Lep pozdrav, Janja!
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: klavir dne 22 April 2010, 18:36
Pomladanski in orjaški hrček se med seboj kar dobro razlikujeta. Prvi je navadno bolj temno rdeče barve, razmeroma majhen in ima klobuk sestavljen iz izrazito možganskih zavojev, ki torej spominjajo na možgane. Orjaški hrček pa je navadno večji, čeprav ne nujno, lahko pa zrasejo resnično orjaški primerki. Je bolj oranžne barve, gube pa so nekoliko bolj gladke. Oba ponavadi rasteta v iglastem ali mešanem gozdu, letos jih je razmeroma dosti. - Kar se tiče užitnosti, generalno nista priporočljiva za uživanje, zlasti pomladanski hrček, saj orjaški vsebuje nekoliko manj giromitrina. Surov pomladanski hrček je smrtno strupen! Kljub temu pa je z odlivanjem vode (najbolje dvojnim), v kateri so se kuhali hrčki, možno zmanjšati vsebnost giromitrina do 99%, in tako en obrok ni več smrtno nevaren. - Več informacij pa najdete v drugih odgovorih na to temo, saj sem že precej napisal o teh gobah.

(http://img443.imageshack.us/img443/1606/p4040003.th.jpg) (http://img443.imageshack.us/i/p4040003.jpg/)
Orjaški hrček (levo) in pomladanski hrček. Kljub enaki velikosti se očitno razlikujeta.

(http://img682.imageshack.us/img682/4544/p4040001w.th.jpg) (http://img682.imageshack.us/i/p4040001w.jpg/)
Košara orjaških hrčkov s pomladanskimi hrčki (zadaj desno) in seveda marčnicami z začetka aprila. Tudi tu so razlike očitne.

Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 22 April 2010, 21:41
Janja, lepo da vzpoodbujate otroke k opazovanju. Seveda ni nič narobe, če vidijo strupene ali smrtno strupene gobe.

Vabim vas, da pridete na razstavo in prinesete s seboj kakšne gobe, ki jih še ne poznate. Lani smo razstavili okoli 140 vrst gob. Verjamem, da bo letos tudi tako pestro, morda še bolj...


Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: Martin dne 25 April 2010, 19:38
Pozdravljeni ;D

Ta vikend sem se tud jaz odpravil iskat mavrahe in smrčke .Našel sem nekaj lepih primerkov.In tako se je za mene tud začela letošnja gobarska sezona. In že komaj čakam na prve lisičke in jurčke,ki sem jih lani našel že 17.5. Seveda pa se veselim nasploh vseh gobic ki bodo pričele rasti. :o

Martin

Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: JANEZ L dne 26 April 2010, 11:45
Lp!

Malo, ampak okusno... ;)

(http://i43.tinypic.com/2d15m3c.jpg)

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: klavir dne 27 April 2010, 21:02
Ker slike včasih povedo več kot tisoč besed, naj mi bo dovoljeno, da jih še nekaj delim z vami...

Lep pozdrav,
Ivan

(http://img203.imageshack.us/img203/9408/p4230002o.jpg) (http://img203.imageshack.us/i/p4230002o.jpg/)

(http://img52.imageshack.us/img52/1769/p4260017.jpg) (http://img52.imageshack.us/i/p4260017.jpg/)
(Visoki smrček - "črni smrček")

(http://img203.imageshack.us/img203/3269/p4230005.jpg) (http://img203.imageshack.us/i/p4230005.jpg/)
(Šiljasti kapičar)

(http://img690.imageshack.us/img690/3825/p4260021v.jpg) (http://img690.imageshack.us/i/p4260021v.jpg/)
(poveznjeni smrčkovec)

(http://img9.imageshack.us/img9/4193/p4240011q.jpg) (http://img9.imageshack.us/i/p4240011q.jpg/)

(http://img695.imageshack.us/img695/8395/p4270024.jpg) (http://img695.imageshack.us/i/p4270024.jpg/)






Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: klavir dne 13 Maj 2010, 00:57
Pozdravljeni!

Kot zanimivost predstavljam gobe najbolj bizarnih oblik, kar si jih lahko zamislite...

Gre za pomladanskega hrčka (Gyromitra esculenta), ki raste v iglastih gozdovih v začetku aprila, v višjih legah pa maja. Je zelo redek in zato v Sloveniji zaščiten. Enajst za to vrsto povečini zelo velikih primerkov sem včeraj našel nad Velikim Tinjem na Pohorju na višini okoli 1050 m.

Goba je pogojno užitna, a le po posebni pripravi, sicer pa smrtno strupena.

(http://img190.imageshack.us/img190/3418/p5120020.jpg) (http://img190.imageshack.us/i/p5120020.jpg/)

(http://img52.imageshack.us/img52/7964/p5120027v.jpg) (http://img52.imageshack.us/i/p5120027v.jpg/)

(http://img442.imageshack.us/img442/2959/p5120030.jpg) (http://img442.imageshack.us/i/p5120030.jpg/)

(http://img17.imageshack.us/img17/2527/p5120034.jpg) (http://img17.imageshack.us/i/p5120034.jpg/)

Lep pozdrav,
Ivan
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: dennis dne 15 Maj 2010, 19:12
Kljub slabemu vremenu in hladni pomladi je že kar veliko vrst gob se upogumilo in "prikukalo" na plan.
(http://img245.imageshack.us/img245/2734/p4300030.th.jpg) (http://img245.imageshack.us/i/p4300030.jpg/)(http://img143.imageshack.us/img143/6105/p1010015p.th.jpg) (http://img143.imageshack.us/i/p1010015p.jpg/)(http://img12.imageshack.us/img12/6940/p1010026ho.th.jpg) (http://img12.imageshack.us/i/p1010026ho.jpg/)(http://img19.imageshack.us/img19/842/p1010030pyh.th.jpg) (http://img19.imageshack.us/i/p1010030pyh.jpg/)(http://img245.imageshack.us/img245/1646/p1010020pj.th.jpg) (http://img245.imageshack.us/i/p1010020pj.jpg/)(http://img685.imageshack.us/img685/4562/p5100039.th.jpg) (http://img685.imageshack.us/i/p5100039.jpg/)(http://img532.imageshack.us/img532/1212/p1010023ol.th.jpg) (http://img532.imageshack.us/i/p1010023ol.jpg/)(http://img35.imageshack.us/img35/2972/p1010024ag.th.jpg) (http://img35.imageshack.us/i/p1010024ag.jpg/)

Lep pozdrav,Denis.















Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: Martin dne 15 Maj 2010, 20:02
Pozdravljeni

Ja lepe gobice Denis. Mislim ,da bo po tem dežju še več vrst pokukalo na plano upam da bodo med njimi tud lisičke in morda že jurčki .Zanima me gdaj ste našli prve lisičke in jurčke  jaz sem jih našel 17.5 lani .to je bilo najhitreje.

Martin
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: dennis dne 16 Maj 2010, 08:20
Pozdravljeni Martin

Žal vam na to ne znam odgovorit,nekje junija je že kar nekaj vedno bilo,me pa zmeraj z zgodnjostjo presenetijo golobice,ki jih najdem že maja,žal letos še ne.

Denis
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 16 Maj 2010, 09:23
Dennis, slike ki ste jih poslali, bom določil približno, da vam pomagam pri določevanju vrste ali rodu.

Na prvi sliki od leve je zgodna gostolistka (Melanoleuca cognata), sledijo zajčki (Lyophyllum), verjetno rjavi zajčki (Lyophyllum decastes), nato sledi ena od skledic (Peziza), verjetno sočna skledica (Peziza succosa), na četrti sliki je vitka korenovka (Collybia dryophila), sledi samotna rumena gobica, ki bi lahko spadala v rod smetiščarjev (Bolbitus), verjetno rumeni smetiščar (Bolbitius vitelinus), sledi ena od tintnic (Coprinus); ker je sama, verjetno gre za štorovo tintnico (Coprinus truncorum), sledi širokolisna velekorenovka (Megacollybia platyphylla).

Na zadnji sliki pa mislim, da ste ponovno slikali vitko korenovko (Collybia dryophila).

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: dennis dne 16 Maj 2010, 20:31
Hvala vam g. Slavko,rod ponavadi še določim,vrsto pa že težje,a volje in veselja mi ne zmanjka,hehe.Tako sem se tudi danes odpravil v gozd in se razveselil dveh najdb,ki jih še ni v moji zbirki,prva bi morala spadat med Zamazanke,Exidia,druga pa med Drhtavke,Tremella,obe vrsti sem našel prvič in bil zelo vesel tega.Drugače pa je sedaj v gozdu(nižinski,mešani) veliko malih vrst,tako da postaja počasi zelo pestro.
(http://img101.imageshack.us/img101/2041/p5160084.th.jpg) (http://img101.imageshack.us/i/p5160084.jpg/)(http://img31.imageshack.us/img31/2905/p5160091.th.jpg) (http://img31.imageshack.us/i/p5160091.jpg/)(http://img291.imageshack.us/img291/347/p5160046.th.jpg) (http://img291.imageshack.us/i/p5160046.jpg/)(http://img29.imageshack.us/img29/3139/p5160048n.th.jpg) (http://img29.imageshack.us/i/p5160048n.jpg/)(http://img688.imageshack.us/img688/7876/p5160060.th.jpg) (http://img688.imageshack.us/i/p5160060.jpg/)(http://img202.imageshack.us/img202/3804/p5160064.th.jpg) (http://img202.imageshack.us/i/p5160064.jpg/)(http://img526.imageshack.us/img526/2223/p5160067.th.jpg) (http://img526.imageshack.us/i/p5160067.jpg/)
Lep pozdrav,Denis








Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: dennis dne 16 Maj 2010, 20:37
Še ta.
(http://img508.imageshack.us/img508/723/p5160048.th.jpg) (http://img508.imageshack.us/i/p5160048.jpg/)

Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: klavir dne 17 Maj 2010, 00:16
Sam pa sem šel še zadnjič letos po spomladanske gobe (maja ponavadi hodim v višje lege). Ob rečici Oplotnici sem našel nekaj koničastih smrčkov na višini okoli 1000m. Krasno!

(http://img52.imageshack.us/img52/2365/p5160037.jpg) (http://img52.imageshack.us/i/p5160037.jpg/)

(http://img99.imageshack.us/img99/993/p5160019e.jpg) (http://img99.imageshack.us/i/p5160019e.jpg/)

P.S.: Slavko, hvala, ker si mi povedal za rastišče!

Lep pozdrav,
Ivan
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: Martin dne 18 Maj 2010, 22:12
Pozdravljeni.

Res lepa narava pa tud smrček ob tem času super .Tud sam grem gobarit čez vikend dežja je nekaj blo sam toplo še mora bit.
No zasledil pa sem v novicah gobana ki ga je letos negdo že najdel(1,2.kg).

Je to možno taka teža ob tem času.

Martin
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: markok dne 19 Maj 2010, 12:24
Ivan, res lepe fotografije. Tudi na prvi fotografiji je dokaj pogosta goba, mislim da se imenuje
srebrna feltnovka.
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: jevnac12 dne 19 Maj 2010, 21:09
Martin, moja žena je našla Poletnega gobana že 2. maja letos. Bil je osamelec in kakor rečemo "bolj slučajne je bil". Sam sem v začetku maja našel kakšnih 4 ali 5 Žametastih gobanov, predvčerajšnjem pa dva Borova gobana, ki pa sta bila, zaradi dežja, povsem gnila.

Mislim, da bodo Poletni gobani prav kmalu pognali, saj je vreme dokaj ugodno. Kako je s Poletnimi gobani na tvojih terenih na Pohorju pa nimam pojma.

Lep pozdrav Nace iz celjskih gozdov.
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 20 Maj 2010, 14:20
Od leve proti desni:

- Žlezasta zamazanka (Exidia glandulosa),
- Rumena drhtavka (Tremella mesenterica),
- Strupena čeladica (Mycena rosea),
- Rana njivnica (Agrocybe praecox),
- na petem mestu je goba, ki nama je s kolegom vzela kar nekaj dni, a je nisva uspela določiti. Žal,
- Vijoličasta sehlica (Marasmius wynnei),
- goba iz rodu Pholiotina (Luskinček), verjetno Pholiotina brunnea.

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 20 Maj 2010, 14:21
Prejšnji odgovor je namenjen uporabniku Dennis, ki je poslal serijo slik.

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: Martin dne 20 Maj 2010, 20:26
Pozdrav

Ja Nace to pa je res super,da so tam že pognali gobani pa ceprav samotarji.No jaz grem ta vikend preverit tu pr men v naše gozdove v okolici Šentilja tu ponavadi že zraste kak poletni goban ob takem času,a letos še vsaj jas nisem našel nobenega mogoče bo zdaj kaj več sreče. Na pohorju pa bo še treba počakat vsaj tam ko jaz iščem.

Lep pozdrav
Martin
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 21 Maj 2010, 07:37
Martin, običajno v maju zrastejo borovi gobani (Boletus pinophilus). Šele v juniju se običajno pojavijo poletni gobani (Boletus aestivalis). Zato priporočam, da si ogledate rastišča za borove gobane.

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: vidag dne 21 Maj 2010, 13:25
Citat od: dennis dne 16 Maj 2010, 20:37
Še ta.
(http://img508.imageshack.us/img508/723/p5160048.th.jpg) (http://img508.imageshack.us/i/p5160048.jpg/)


Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: Martin dne 30 Maj 2010, 20:32
Pozdravljeni

Med vikendom sem šel preverit,če že rastejo kaj lisičke in jurčki,ker se nam že tak lušta kaka gobova juhica ampak ni blo nič le nekaj čisto majhnih lisičk,ki pa še niso bile za vzet . Kaj se dogaja? mmmmm slabo kaže.
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 31 Maj 2010, 07:38
Malce potrpljenja, Martin.

Ta dež čez vikend je bil prav blagodejen za rast gob. Morda boste že konec tedna našli nekaj gob za juhico.

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: dragec dne 31 Maj 2010, 18:51
Pozdravljeni, danes sem pogledal v okolici Ljubljane (proti Polh. dolomitom), pa še ni bilo nobenega gobana :(

Prilagam dve fotografiji, Slavko najbrž gre za zlato grivo, ali se motim?

http://img80.imageshack.us/i/img5790p.jpg/

http://img153.imageshack.us/i/img5791z.jpg/

Hvala, Dragec
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: slavko dne 01 Junij 2010, 07:42
Na fotografijah je nedvomno griva (Ramaria).

Glede vrste pa nisem siguren, da je zlata griva (Ramaria aurea). Mislim, da je na slikah rumena griva (Ramaria flava). Sicer sta obe užitni.

Lep pozdrav,
Slavko
Naslov: Re: spomladanska gobe
Prispevek od: klavir dne 01 Junij 2010, 11:15
Opozoril bi še na lepo grivo (Ramaria formosa), ki je strupena in povzroča prebavne motnje, predvsem drisko. Po starem se je imenovala tribarvna griva, saj je zanjo značilno široko belo dnišče, ki se razveji v navpične roza okraste veje, katere se končujejo s citronasto rumenimi vršički. Vse užitne grive rumene barve so toplo rumene ali oranžno rumene, ne okraste oziroma večbarvne, navadno pa imajo tudi razmeroma kratke vršičke, za razliko od lepe grive, ki ima daljše. Najbolj enostavno določljiva pa je sicer rdeča griva (Ramaria botrytis), saj je edina predstavnica s tako živo rdečim pigmentom. Pazimo se edino starih primerkov, saj obledijo in postanejo podobni bledi grivi (Ramaria pallida), ki je prav tako strupena. - Priporočam vam, da v teku gobarske sezone vedno preverite zgoraj napisano, da ne bo kakšnih prebavnih motenj.